راه‌های انتقال کرونا ویروس – کرونا چگونه منتقل می‌شود؟

مقدمه

کرونا ویروس از چین شروع و به بیش از ۸۰ کشور جهان منتقل شد؛ این وضعیت نشان دهنده قابلیت بسیار بالای انتشار کرونا ویروس است. شناخت راه های انتقال کرونا ویروس و پیشگیری از کرونا می‌تواند کمک زیادی به کاهش تلفات این بیماری کند. چون ویروس کرونا یک ویروس جدید است، اطلاعات کمی از آن وجود دارد؛ ما در این مقاله سعی کرده‌ایم راه های انتقال ویروس کرونا که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) معرفی شده‌اند را معرفی کنیم.

ویروس کرونا چگونه منتقل می شود؟

همانطور که گفته شد دانستن راه های انتقال کرونا ویروس از مهمترین راه‌های پیشگیری است. در واقع یکی از مهمترین دلیل تلفات زیاد این ویروس، توانایی انتشار و چگونگی انتقال کرونا به شکلی سریع و آسان است؛ به طوری که هر فرد مبتلا می‌تواند به افراد زیادی در طول شبانه روز ویروس را منتقل کند. مهمترین راه های انتقال کرونا ویروس به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) عبارتند از:

  • برخورد قطرات تنفسی انتشار یافته از سرفه یا عطسه فرد آلوده به اندام‌های مخاطی مانند چشم، بینی، دهان و لب.
  • داشتن فاصله کمتر از یک متر با فرد مبتلا و تنفس بازدم وی توسط فرد سالم.
  • لمس سطوح آلوده به ویروس توسط دست و سپس برخورد دست با اندام‌های مخاطی مثل بینی، چشم، دهان و لب.
  • وسایلی که قبلاً (مدت زمانی کوتاه) با اندام‌های مخاطی فرد آلوده تماس داشته و اکنون توسط فرد سالم استفاده می‌شوند؛ مانند: لیوان، قاشق، خلال دندان، ماسک و…
  • مصرف گوشت یا محصولات غذایی (نیم پز یا خام) حیوانات آلوده به این ویروس نیز می‌تواند از روش های انتقال کرونا باشد.
حتماً بخوانید :   تفاوت علائم کرونا و سرماخوردگی چیست؟ - فرق کرونا با سرماخوردگی

آیا ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می‌شود؟

مطالعات انجام شده نشان می‌دهند که ویروس کرونا از تماس قطرات ریز تنفسی افراد آلوده با مخاط افراد دیگر منتقل می‌شود. بنابراین تنفس هوای آزاد و به دور از افراد مبتلا، نمی‌تواند از راه های انتقال کرونا ویروس باشد. مگر اینکه فردی در نزدیکی شما (کمتر از ۱ متر) سرفه یا عطسه کرده و قطرات ریز مخاطی وی در هوا پخش شده باشد؛ در این حالت با تنفس این قطرات یا برخورد قطرات با اندام‌های مخاطی شما، امکان انتقال کرونا ویروس وجود دارد.

آیا کرونا ویروس می‌تواند توسط فردی که علائمی ندارد منتقل شود؟

اصلی‌ترین راه انتقال کرونا از شخصی به شخص دیگر، برخورد قطرات تنفسی هنگام عطسه، سرفه یا بازدم فرد آلوده با اندام‌های مخاطی فرد دیگر است. جالب است بدانید برخی از افراد به کرونا ویروس مبتلا می‌شوند اما هیچگونه علائمی را در خود مشاهده نمی‌کنند. ریسک انتقال کرونا ویروس از کسی که هیچ علائمی ندارد بسیار پایین است.
با این حال بسیاری از مبتلایان به کرونا ویروس یا Covid-19 علائم خفیفی دارند و ناقل بیماری هستند. بنا بر تفاسیر ارائه شده، انتقال ویروس کرونا از کسی که علائم خفیف مانند سرفه یا سردرد خفیف دارد، ممکن است.

آیا کرونا ویروس از مدفوع فرد آلوده منتقل می‌شود؟

امکان منتقل شدن کرونا یا COVID-19 از طریق مدفوع فرد آلوده به این ویروس کم است. در حالی که بعضی از تحقیقات نشان از وجود ویروس در برخی از نمونه‌های مدفوع دارند، انتقال کرونا ویروس از این طریق دلیل اصلی انتشار آن نیست. اما انسانِ محافظه کار لازم است دست‌های خود را همیشه تمیز و پاک نگه دارد و این بهترین راه پیشگیری از کرونا ویروس است.

آیا کرونا ویروس از مواد غذایی منتقل می‌شود؟

این سوال منطقی است؛ چرا که بسیاری از ویرس‌های دیگر مانند نورو ویروس‌ها یا ویروس‌های دستگاه گوارش می‌توانند از طریق غذاهای آلوده منتقل شوند. در صورتی که مواد غذایی و غذاها توسط فرد آلوده به ویروس کرونا لمس شود یا قطرات تنفسی فرد آلوده هنگام سرو غذا روی مواد غذایی بنشیند، امکان انتقال ویروس کرونا وجود دارد.

حتماً بخوانید :   کرونا در کودکان - علائم، پیشگیری، درمان (اردیبهشت 1401)

ویروس کرونا چه مدت بر روی سطوح زنده می‌ماند؟

شیوع بالای این بیماری می‌تواند به دلیل ماندگاری ویروس بر روی سطوح باشد. اخیراً مقاله‌ای از Journal of hospital infection منتشر شده که میزان ماندگاری ویروس کرونا و انواع آن (SARS، MERS و…) را از دو ساعت تا ۹ روز بر روی سطوح مختلف معرفی کرده است. مدت زمان زنده ماندن ویروس نسبتاً طولانی است اما می‌توان با محلول‌های حاوی اتانول 62-71 درصد، مواد ضد عفونی کننده دارای الکل +70% و یا شوینده‌ها ویروس را غیرفعال کرد.

به دنبال راهی هستید تا از ویروس کرونا در امان بمانید؟ تنها راه، مطالعه و اجرای روش‌های پیشگیری از کرونا است. این روش‌ها در صفحه‌ای که دکتر نیم به طور اختصاصی برای ویروس کرونا ایجاد کرده است، وجود دارد. در این لینک صفحه مخصوص به کرونا را مشاهده کنید.

3.2/5 - (4 امتیاز)
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه دربارهٔ «راه‌های انتقال کرونا ویروس – کرونا چگونه منتقل می‌شود؟»

دیدگاهتان را بنویسید