دکتر نیم

درمان خارش پوست

درمان خارش پوست
درمان خارش پوست با 9 روش خانگی و گیاهی - دکتر نیم

مقدمه

آیا شما همیشه احساس خارش پوست دارید؟ خارش پوست یک مشکل رایجی است که بر روی اکثر افراد تأثیر می‌گذارد و به‌شدت آزاردهنده است و بر روی فعالیت‌های شما تأثیر می‌گذارد برای درمان خارش پوست با دکتر نیم همراه باشید.

خارش پوست علل مختلفی دارد مانند واکنش‌های آلرژیک، نیش حشرات، عفونت‌های پوستی، آب‌وهوای خشک، صابون‌ها، مواد شوینده و حتی برخی از داروها باشد.

روش‌های درمان خارش پوست

خارش پوست می‌تواند منجر به جراحت و عفونت شود، در ادامه برای شما روش‌های گیاهی و خانگی برای درمان خارش پوست را خواهیم گفت.

لیمو

لیمو از قدیم برای درمان خارش بدن مورداستفاده قرار می‌گیرد زیرا حاوی اسیدسیتریک و استیک است که خواص آنتی‌سپتیک، بی‌حس‌کننده، ضدالتهابی و عفونی کننده دارد.

لیمو
لیمو
 • یک لیمو را نصب کنید و آب آن را بگیرید.
 • سپس مقداری پنبه را به آب‌لیمو آغشته کنید و بر روی ناحیه آسیب‌دیده پوست اعمال کنید.
 • بگذارید تا آب‌لیمو روی پوست شما خشک شود سپس محل را با آب گرم بشویید.
 • این کار را دو بار در روز انجام دهید تا وضعیت شما بهبود پیدا کند.

توجه: کسانی که پوست حساس دارند از این درمان استفاده نکند.

جوش شیرین

جوش‌شیرین یکی از بهترین مواد خانگی برای درمان خارش پوست و مشکلات پوستی دیگر است زیرا دارای خواص ضدالتهابی است و می‌تواند به‌عنوان خنثی‌کننده اسیدفولیک عمل کند که به خستگی کمک می‌کند.

جوش شیرین
جوش شیرین
 • یک فنجان جوش‌شیرین را به یک وان حمام از آب سرد اضافه کنید و به‌خوبی آن را مخلوط‌کنید تا محلول شود و به مدت نیم ساعت در این وان دراز بکشید و بدن خود را با حوله خشک مالش دهید، این کار را یک‌بار در روز انجام دهید.
 • برای خارش موضعی، سه قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با یک قاشق غذاخوری آب مخلوط‌کنید تا خمیری حاصل شود و به مدت 10 دقیقه بر روی محلی که خارش می‌کند قرار دهید، این کار را یک‌بار در روز انجام دهید.

توجه: جوش‌شیرین را بر روی محلی که زخم شده است یا پوست شما باز است به‌هیچ‌عنوان قرار ندهید.

آب سرد

آب سرد می‌تواند خارش را فوری تسکین دهد و راه‌های زیادی برای استفاده از آب سرد برای درمان خارش پوست وجود دارد.

آب سرد
آب سرد
 • مقداری آب سرد روی محلی که خارش می‌کند بریزید، این کار را تا زمانی که لازم باشد انجام دهید.
 • مقداری یخ را بر روی محل موردنظر قرار دهید
 • برای درمان فوری خارش پوست می‌توانید از وان یا دوش آب سرد نیز استفاده کنید.

جو پرک شده (بلغور جو دو سر)

جو پرک شده به درمان خارش پوست بسیار کمک می‌کند زیرا دارای خواص ضدالتهابی و آرام‌بخش است.

جو پرک شده (بلغور جو دو سر)
جو پرک شده (بلغور جو دو سر)
 • دو فنجان جو پرک شده به وان حمام خود اضافه کنید و به مدت حداقل 20 دقیقه درون این آب قرار بگیرید، از آب داغ استفاده نکنید زیرا ممکن است پوست شمارا بیشتر تحرکی کند، این کار را سه بار در روز انجام دهید تا وضعیت شما سریعاً بهبود پیدا کند.
 • به یک فنجان جو دو سر بلغور (جو پرک شده) مقداری آب اضافه کنید تا حالت خمیری پیدا کند و بر روی محلی که خارش می‌کند قرار دهید و روی آن را با پارچه بپوشانید و پس از نیم ساعت با آب سرد محل موردنظر را بشوید، این روش درمان را یک‌بار در روز تکرار کنید.

سرکه سیب

سرکه سیب دارای خواص ضدعفونی‌کننده، ضد خارش، ضد قارچی و ضد باکتری دارد که به درمان خارش پوست کمک می‌کند.

سرکه سیب
سرکه سیب
 • دو تا سه فنجان سرکه سیب را به آب وان حمام اضافه کنید و 15 تا 30 دقیقه درون آن قرار بگیرید، این کار را روزانه انجام دهید.
 • برای درمان خارش پوست، سرکه سیب را در مناطق آسیب‌دیده با کمک پنبه اعمال کنید و به مدت نیم ساعت نگه‌دارید و سپس با آب گرم بشورید، این کار را یک یا دو بار در روز تکرار کنید.

ریحان

ریحان یک گیاه مفید برای از درمان خارش پوست است زیرا حاوی مقادیر زیادی اژنوول (اسانس قوی بی‌حسی موضعی) است، علاوه بر این دارای ترکیبات کافور و تیمول است که سریعاً خارش پوست را متوقف می‌کند.

ریحان
ریحان
 • یک قاشق غذاخوری از برگ ریحان خشک را به دو فنجان آب جوش اضافه کنید و چند دقیقه صبر کنید دم بکشد و سپس مقداری پنبه را به آن آغشته کنید و بر روی محلی که خارش می‌کند قرار دهید، این کار را تا زمانی که خارش شما رفع شود تکرار کنید.
 • روش دیگر چند برگ ریحان را خرد و له کنید و سپس روی محلی که خارش می‌کند قرار دهید و سپس اجازه دهید خشک شود و سپس با آب گرم بشورید، این کار را نیز تا وقتی‌که خارش شما رفع شود تکرار کنید.

آویشن

آویشن حاوی مقادیر قابل‌توجهی از تیمول است که دارای خواص بیهوشی و ضدالتهابی است. تیمول می‌تواند انتقال پیام عصبی را خنثی کند و همچنین التهاب ناشی از خارش را کاهش دهد.

آویشن
آویشن
 • یک قاشق غذاخوری از برگ‌های آویشن خشک را به دو فنجان آب جوش اضافه کنید.
 • حال اجازه دهید خنک شود و پارچه‌ای را به آن آغشته کنید.
 • پارچه را روی محل موردنظر قرار دهید، این کار تا زمانی که لازم است تکرار کنید.

روغن زیتون

روغن‌زیتون دارای ویتامین E و آنتی‌اکسیدان می‌باشد و سبب بهبودی و درمان خارش پوست می‌گردد. اگر روغن‌زیتون ندارید می‌توانید از روغن کرچک و یا روغن نارگیل نیز استفاده کنید.

روغن زیتون
روغن زیتون
 • روغن‌زیتون را با عسل مخلوط‌کنید و چند بار در روز بر روی بخشی که خارش می‌کند بمالید.
 • همچنین می‌توانید مقداری زردچوبه به روغن‌زیتون اضافه کنید و دو یا سه بار در روز بر روی ناحیه آسیب‌دیده اعمال کنید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا حاوی خواص ضدالتهابی، ضد باکتری و ضد قارچی است و علاوه بر این دارای ویتامین E است که به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند و به‌نوبه خود به درمان خارش بدن نیز کمک می‌کند.

آلوئه ورا
آلوئه ورا
 • ژل آلوئه ورا را از یک برگ آن استخراج‌کنید و ژل را بر روی منطقه آسیب‌دیده اعمال کنید و پس از 15 دقیقه با آب گرم بشورید، این روش یک‌بار در روز انجام دهید.
 • همچنین می‌توانید مقداری برگ خورد شده ریحان را به یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا اضافه کنید و بر روی منطقه موردنظر قرار دهید و اجازه دهید خشک شود و سپس با آب گرم بشورید، این روش را یک‌بار در روز برای درمان خارش بدن انجام دهید.

روغن نعناع

روغن نعناع حاوی خواص ضدالتهابی، ضدعفونی‌کننده، ضد درد و آرام‌بخش است که به درمان خارش پوست کمک می‌کند.

روغن نعناع
روغن نعناع
 • چندین قطره روغن نعناع را به یک وان حمام اضافه کنید و نیم ساعت درون قرار بگیرید، این کار را روانه انجام دهید.
 • سه یا چهار قطره روغن نعناع را به یک قاشق روغن نارگیل یا زیتون یا بادام اضافه کنید و بر روی محلی که خارش می‌کند قرار دهید و تا زمانی که روغن کامل جذب پوست شود به‌آرامی ماساژ دهید، این روش درمان خارش پوست را یک یا دو بار در روز انجام دهید.
آیا این مطلب مفید بود؟
آره نه
×
چطوری می تونیم بهبود ببخشیم؟

×
خیلی ممنونیم که نظر دادید!

از نظر شما برای بهبود این مطلب استفاده خواهیم کرد 🙂

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

تلگرام اینستاگرام

آتیلا پیکرگلو

آتیلا پیکرگلو هستم، علاقه مند به انگلیسی، برنامه نویس و همچنین علاقه مند به موضوعات پزشکی

3 نظر

آخرین مطالب

مطالب تصادفی

محبوب ترین مطالب