بیماری گال

آنچه در این مقاله می‌خوانید :

معرفی

جَرَب یا بیماری گال یک عفونت پوستی است که توسط حشره گال ایجاد شده و می‌تواند ما‌ه‌ها روی پوست زندگی کند. حشره یا انگل گال توانایی تولید مثل را دارد و می‌تواند در کل مناطق پوستی از جمله مناطق تناسلی خارش سختی ایجاد کند.

بیماری گال شیوع خیلی زیادی دارد و در حال حاضر، بیش از 160 میلیون نفر به این بیماری دچار هستند. شاید یکی از دلایل شایع بودن بیماری گال مسری بودن آن است؛ این بیماری می‌تواند از طریق تماس ساده پوستی یا لباس‌های آلوده و حتی ملافه آلوده منتقل گردد.

آنچه بیماری گال را در مقایسه با سایر عفونت‌های پوستی خطرناک می‌سازد، تخم ریزی حشره‌ی گال است. این حشره توانایی تخم ریزی و تولید مثل سریعی دارد و می‌تواند در کل بدن شما خارش‌های سخت و آزاردهنده ایجاد کند. همچنین مسری بودن شدید بیماری گال می‌تواند حتی یک شهر را درگیر کند چرا که از تماس پوستی کوچکی منتقل می‌گردد. در این مقاله از دکترنیم به شما کمک خواهیم کرد تا خطرات احتمالی بیماری گال را خنثی کنید.

حتماً بخوانید :   درمان پسوریازیس ناخن

علت بیماری گال

همانطور که گفته شد، این بیماری به سبب حشره‌ی کوچک گال به وجود می‌آید. این حشره از کوچکترین حشرات جهان با 1.3 میلی‌متر طول است! همچنین آلوده شدن به وسیله سرایت می‌تواند از دلایل محکم گال باشد. معمولا اگر یک نفر در خانواده به این بیماری آلوده باشد، سایر اعضای خانواده و حتی فامیل نیز دچار این عفونت پوستی خواهند شد.

حیوانات از دیگر عوامل بروز بیماری گال در بدن انسان هستند. سگ‌ها به نوعی از عفونت گال مبتلا می‌شوند که انسان را آلوده نمی‌کند اما می‌تواند باعث خارش خفیف در آن قسمت از بدن شود.

عوامل افزایش دهنده خطر

به طور کلی بیماری گال در مناطق عمومی بیشتر موجود استو حضور در مناطق عمومی آلوده و تماس فیزیکی با وسایل آلوده می‌تواند باعث ابتلا به گال شود. به طور کلی گال می‌تواند از روشهای زیر منتقل شود:

 • تماس طولانی مدت فیزیکی مانند نگه داشتن دست
 • تماس جنسی
 • لباس مشترک یا ملافه و لحاف مشترک
 • استفاده از حوله یا دستکش فرد آلوده
 • حضور در مکان‌های عمومی مانند مدرسه یا ادارات

علائم بیماری گال

این علائم ممکن است پس از ابتلا به بیماری گال ایجاد و ظاهر شوند و تا شش هفته به طول بیانجامند! این علائم ممکن است کاملا مشخص باشند مانند: زخم‌ها یا قرمزی و خارش پوست که معمولا در شب بیشتر می‌شوند. در زیر به بررسی همه مناطق خارش گال پرداخته ایم:

 • خارش نوک دست
 • خارش شدید آرنج
 • ناحیه تناسلی و پستان
 • خارش دور کمر و باسن
 • خارش زیر بغل
 • خارش صورت و بینی
 • خارش ران‌ها و زانو‌ها
 • خارش کل مناطق پوست
حتماً بخوانید :   آبله مرغان

تشخیص

برای تشخیص گال پزشک شما می‌بایست با استفاده از ذره‌بین یا میکروسکوپ به پوستتان نگاه کرده و از وجود حفره‌ها و حشره گال اطمینان حاصل کند. همچنین با نگاه‌کردن به علائم و عوامل موجود در نزدیکان شما می‌تواند به وجود این بیماری پی ببرد.

یک راه تشخیصی دیگر برای بیماری گال این است که نمونه‌ای کوچک از پوست را برداشته و با آزمایشات مختلف بررسی کند. این آزمایشات برای تایید حضور تخم‌ها یا حشرات گال است.

پیشگیری

جلوگیری از تماس مستقیم با فرد آلوده یا عدم قرارگیری در مکا‌نهای آلوده به بیماری گال می‌تواند از گسترش بیماری گال جلوگیری کند. همچنین بهره گیری از راهکار‌های زیر می‌تواند کمک بسیار شایانی در پیشگیری از بیماری گال کند:

1- تمام لباسها را تمیز کنید:

همیشه بعد از حضور در مکان‌های پرخطر، لباسهایتان آلوده می‌شوند. سعی کنید با حرارت زیاد و خشک‌شویی آنها را تمیز کنید. در حالت مطلوب می‌توانید کفش‌ها و دستگش خود را نیز تمیز کنید.

2- ملافه یا کلاه را به اشتراک نگذارید:

اگر مهمان دارید، ملافه‌اختصاصی برای مهمان داشته باشید و به هیچ‌عنوان ملافه یا بالش خود را به مهمان ندهید؛ در عوض ملافه اختصاصی مهمان را همیشه تمیز نگه دارید. همچنین از دادن کلاه، دستکش یا لباس خود به دیگران اجتناب کنید.

3- پس از رفتن به مکان‌های عمومی:

از ژل‌ها را ضدعفونی کننده‌ها برای پاکسازی پوست خود استفاده کنید. این مواد می‌توانند حشره‌گال را در دم بکشند و از گسترش آن جلوگیری کنند.

4- جداسازی بیمار:

اگر در خانواده فردی مبتلا به بیماری گال وجود دارد، تا زمان بهبودی کامل نباید با تماس فیزیکی سبب گسترش بیماری شد. تا زمان بهبودی کامل، جداسازی بیمار از سایر اعضای خانواده اقدامی منطقی و خوب است.

5- کل اعضای خانواده:

طبق داروهای تجویزی، کل اعضای خانواده برای پیشگیری از گسترش بیماری گال باید راه‌های درمانی را انجام دهند. این اعضا باید مانند فرد بیمار، از دارو‌های خاص درمان گال استفاده کنند.

حتماً بخوانید :   خارش بدن:7 درمان خارش بدن + علائم، علت خارش بدن
4.5/5 - (2 امتیاز)
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید