سرطان پروستات

معرفی

سرطان پروستات یک بیماری شایع است که در غده پروستات اتفاق می افتد. این غده در مردان، جزئی از دستگاه تناسلی است که به شکل یک گردوی کوچک، در ابتدای مجاری ادراری لگن خاصره وجود دارد. این غده مایع منی را تولید و اسپرم را انتقال می دهد.

همانطور که گفته شد، شیوع سرطان پروستات خیلی بالاست و در اغلب مردان مشاهده می شود. این نوع سرطان معمولا به آرامی رشد کرده و در ابتدا به غده پروستات محدود می شود.در بعضی از انواع سرطان پروستات به آرامی رشد می کنند، اما برخی دیگر آنها تهاجمی بوده و توانایی گسترش سریع را دارند!

سرطان پروستات وقتی در مراحل اولیه (همان زمانی که فقط در پروستات وجود دارد) تشخیص داده شود، شانس بیشتری برای بهبود دارد و در اغلب موارد، درمان آن موفقیت آمیز خواهد بود. اما وقتی که مراحل پیشرفته ای را آغاز کرده باشد، درمان آن سخت تر از قبل میشود. بنابراین، تشخیص سرطان پروستات در مراحل اولیه، نیازمند اطلاعاتی است که باید بدانید!

در این مقاله از دکترنیم به شما کمک خواهیم کرد تا از خطر سرطان پروستات در امان باشید.

حتماً بخوانید :   سرطان کبد

علل سرطان پروستات

از دید پزشکان، علل سرطان پروستات مشخص نیست اما زمانی شروع میشود که برخی از سلولهای پروستات، از حالت طبیعی خود خارج شوند. این سلولها، مانند سلولهای طبیعی رشد میکنند تا زمانی که نوع طبیعی آنها بمیرند. در این موقع جمع می شوند و توده ای را می سازند که میتواند به بافت های اطراف نفوذ کند.

به طور کلی، موارد افزایش خطر سرطان پروستات میتوانند گزینه های زیر باشند:

1- سن:

طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که سن و سال بالاتری داشته اند، بیشتر از افراد سن پایین به این سرطان مبتلا شده اند. در این تحقیقات مشخص شد با افزایش سن، خطر ابتلا به این سرطان بیشتر میشود.

2- نژاد:

مردان سیاه پوست، بیشتر از مردان سفید پوست در خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند. این جمله، نتیجه تحقیقات گسترده دانشگاه های معتبر جهانی است.

3- سابقه خانوادگی:

اگر شما در خانواده ای زندگی میکنید که قبلا یکی از اعضای نزدیکتان، به سرطان پروستات مبتلا شده است، خطر بیشتری را احساس خواهید کرد. همچنین اگر دارای ژن هایی از افراد مبتلا به سرطان سینه باشد، هم سرطان سینه و هم سرطان پروستات، شانس بیشتری برای بروز در بدن شما دارند.

4-چاقی:

گفته شده افراد چاقی که به این سرطان مبتلا هستند، بیماری های پیشرفته بیشتری در آنها ایجاد میشود. در نتیجه چاقی، یکی از عوامل افزایش دهنده خطر سرطان پروستات است.

علائم سرطان پروستات

ممکن است در مراحل اولیه ابتلا به سرطان پروستات ، هیچ علامتی دیده نشود. در واقع علائم سرطان پروستات در مراحل اولیه بیماری، نامشهود است. اما با افزایش زمان ابتلا، علائم خاصی به وجود می آید که در زیر ارائه شده است:

 • مشکلات در ادرار کردن
 • تکرر ادرار معمولا در شب
 • ادرار دردناک یا ناتوانی در حفظ ادرار
 • کاهش نیرو در خروج ادرار
 • وجود خون در مایع منی (مایع اسپرم)
 • ناراحتی در ناحیه لگن
 • اختلال نعوظ

همچنین اگر سرطان پروستات به ستون فقرات نفوذ کرده و آنرا درگیر کند، علائم زیر ظاهر میشوند:

 • ضعف پا
 • درد استخوان
 • شکستگی استخوان
 • بی اختیاری ادرار و مدفوع
 • کمردرد
حتماً بخوانید :   سرطان سینه

چه موقع به دکتر مراجعه کنیم؟

اگر هر علامتی از این سرطان را در خود دیدید، به پزشک متخصص مراجعه کنید. سعی کنید به سوالات پزشک پاسخ صریح و صادقانه دهید تا درمان آسانتری را تجربه کرده باشید. همچنین اگر علائم ذکر شده در بالا شدت زیادی پیداکرد؛ سریعا با پزشک خود ملاقات کنید.

عوارض سرطان پروستات

وقتی سخن از سرطان می آید، شاید ترسناک ترین عارضه ها به ذهن شنونده خطور کند. از جمله این عوارض، چهار مورد زیر شیوع بیشتری دارند:

1- سرطان گسترش یافته (متاستاتیک)

هر سرطانی با متاستاز و گسترش به اندام های مجاور ضربه وارد میکند.متاستاز سرطان پروستات ، میتواند به اندام هایی مثل مثانه گسترش بیابد و یا از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی شما، به استخوان ها یا سایر اعضای بدن منتقل شود.

2- درد استخوان:

این نوع سرطان وقتی به استخوان منتقل شود، میتواند سبب درد یا حتی شکستگی استخوان گردد. همچنین درد های خوشه ای یا تیرکشنده در استخوان، از جمله عوارض طاقت فرسای این سرطان است.

3- بی اختیاری ادرار:

این سرطان، از جمله سرطان هایی است که روی دستگاه تناسلی تاثیر می گذارد. در نتیجه بی اختیاری ادرار را به همراه دارد. بی اختیاری ادرار شامل کلیه اختلالات در ادرار است.

4- اختلال نعوظ:

گونه ای ناکارآمدی جنسی در مردان است که سبب میشود یک مرد، نتواند به حالت نعوظ رسیده یا در آن حالت باقی بماند. در نتیجه این اختلال، آمیزش جنسی بی کیفیت میشود. از جمله عوارض سرطان پروستات ، اختلال نعوظ است.

پیشگیری از سرطان پروستات

همانگونه که در معرفی سرطان پروستات گفته شد، این نوع سرطان بسیار شایع بوده و فقط در آمریکا، سالیانه 40000 نفر را به کام مرگ میکشاند. در نتیجه پیشگیری از سرطان پروستات بسیار حیاتی است. در زیر به بیان نکاتی برای پیشگیری از سرطان پروستات میپردازیم:

1- تغذیه خود را اصلاح کنید:

خوردن مقدار زیادی گوشت قرمز و چربی های اشباع شده، محصولات لبنی پرچرب مصرف دائمی فست فود، میتواند سبب سرطان شود. برای پیشگیری از سرطان پروستات ، سعی کنید تغذیه ای کامل اما سالم داشته باشید. تغذیه مدیترانه ای یکی از روشهای عالی برای اینکار است!

2- ورزش کنید:

به طور صریح گفته نشده که ورزش میتواند از این بیماری پیشگیری کند اما اهمیت ورزش را نباید دست کم گرفت. در واقع شما با ورزش کردن وزن خود را مناسب میکنید و به طور غیر مستقیم، از علت شایع بروز سرطان (چاقی) فرار کرده اید.

3- سالم زندگی کنید:

سبک زندگی سالم نه تنها شما را دربرابر سرطان ها بلکه حتی در برابر بیماری های سخت تر محافظت میکند. سبکی سالم از زندگی شامل : ورزش، خواب کافی، وزن متعادل، تغذیه سالم، روحیه قوی، پشتکار و تحرک است.

حتماً بخوانید :   سرطان ریه
امتیاز دهید post
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید