درمان حالت تهوع با 15 روش خانگی + قرص ضد تهوع

مقدمه

شاید شما هم مانند بسیاری دیگر، دچار حالت تهوع و استفراغ شوید. این حالت می‌تواند به قدری اذیت کننده باشد که شما را مجبور به یافتن راه‌های درمان حالت تهوع کند. در این مقاله از دکتر نیم شما را با راه‌های آسان درمان خانگی حالت تهوع آشنا خواهیم کرد. در انتهای مطلب نیز چند داروی ضد تهوع معرفی شده است.

حالت تهوع اساساً به دلیل وجود مشکلی درون بدن رخ می‌دهد. گاهی اوقات فقط یک واکنش طبیعی به غذایی است که خورده‌اید و بدن از طریق آن می‌خواهد از آن خلاص شود.
علت حالت تهوع می‌تواند مواردی از جمله: کم‌آبی، میگرن، ریفلاکس اسید معده، سوزش سر دل، بیماری حرکت، اختلال معده، سکته مغزی، مسمومیت غذایی و بیماری‌های مختلف عفونی را شامل شود.

درمان حالت تهوع با فشار دادن نقطه‌ای از دست

قبل از امتحان راه‌های درمان خانگی حالت تهوع، بهتر است ویدیوی ۱ و نیم دقیقه‌ای زیر را مشاهده کنید. با مشاهده این ویدیو می‌توانید حالت تهوع را با ماساژ و فشار دادن نقطه‌ای از دست در ۱ دقیقه درمان کنید.

درمان حالت تهوع با ۱۵ روش خانگی

اگرچه داروهای ضد تهوع برای درمان این مشکل وجود دارند اما باید توجه کرد که عوارض روش‌های درمان خانگی حالت تهوع به مراتب کمتر از دارو‌ها است؛ برای مثال بی خوابی از عوارض داروهای ضد تهوع است. در ادامه 15 مورد از مهمترین روش‌ها برای درمان سنتی حالت تهوع ذکر شده است.

زنجبیل

درمان حالت تهوع با زنجبیل
درمان حالت تهوع با زنجبیل

زنجبیل یکی از بهترین داروهای خانگی برای درمان حالت تهوع است. محققان بر این باورند که اجزای فعال مانندِ روغن‌های فرار و ترکیبات فنل قوی در ریشه زنجبیل وجود دارد که بر سیستم عصبی، معده و روده تأثیر می‌گذارد و به نوبه خود باعث کاهش حالت تهوع می‌شود. زنجبیل همچنین برای درمان حالت تهوع و استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی بسیار مؤثر است.

توجه: اگر برای شما داروهای ضد انعقاد تجویز شده و یا آسپرین یا سایر داروهای مشابه مصرف می‌کنید، از مصرف زنجبیل پرهیز کنید.

 • یک قاشق چای‌خوری ریشه زنجبیل رنده شده را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و به مدت 5 الی 10 دقیقه اجازه دهید که دم بکشد. کمی عسل و آب‌لیمو برای طعم دادن به آن اضافه کنید. سه فنجان از این چای راروزانه برای درمان حالت تهوع مصرف کنید.
 • به همین ترتیب نصف قاشق چای‌خوری آب زنجبیل، یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چای‌خوری آب‌لیمو و آب را باهم مخلوط کنید. این مخلوط را هرچند ساعت تا زمانی که احساس می‌کنید بهتر هستید مصرف کنید.
 • همچنین می‌توانید زنجبیل خام یا ترشی زنجبیل را برای درمان حالت تهوع میل کنید.

رازیانه

درمان حالت تهوع با رازیانه
درمان حالت تهوع با رازیانه

رازیانه یکی دیگر از گیاهان دارویی است که به درمان حالت تهوع کمک می‌کند. رازیانه از ایجاد گاز در دستگاه گوارش جلوگیری می‌کند و سبب خروج آن می‌شود. رازیانه به درمان حالت تهوع که به علت شرایط مرتبط با هضم مانند گاز روده و نفخ شکم رخ می‌دهد، کمک می‌کند. علاوه بر این، رازیانه حاوی ترکبیات بیهوشی است که به کاهش خستگی و حالت تهوع بارداری کمک می‌کند؛ اما نباید بیش‌ازحد مصرف شود. برای درمان خانگی حالت تهوع با استفاده از رازیانه:

 • یک قاشق چای‌خوری از دانه‌های رازیانه را درون یک فنجان آب داغ بریزید و حدود 10 دقیقه اجازه دهید که دم بکشد. سپس چند قطره آب لیمو تازه و یک قاشق چای‌خوری عسل به آن اضافه کنید. چای را به همراه دانه‌ها به آرامی بنوشید.
 • همچنین می‌توانید یک قاشق چای‌خوری دانه‌های رازیانه را برای درمان حالت تهوع میل کنید.

سرکه سیب

درمان حالت تهوع با سرکه سیب
درمان حالت تهوع با سرکه سیب

سرکه سیب به‌عنوان یک روش خانگی درمان حالت تهوع مرتبط با میگرن، مسمومیت غذایی و تهوع در ماشین استفاده می‌شود. سرکه سیب به هضم مناسب کمک می‌کند و بسیاری از اختلالات مرتبط با معده که باعث تهوع می‌شود را درمان می‌کند.

 1. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک فنجان آب اضافه کنید.
 2. نصف قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید.
 3. هنگامی‌که حالت تهوع را تجربه می‌کنید از این مخلوط بنوشید.
حتماً بخوانید :   سرگیجه

دارچین

درمان حالت تهوع با دارچین
درمان حالت تهوع با دارچین

دارچین حاوی مواد شیمیایی به نام کات چین (کاتکاین) است که به رفع تهوع کمک می‌کند. به‌علاوه دارچین برای معده بسیار آرام‌بخش است و از این رو به رفع حالت تهوع ناشی از سو هاضمه، ریفلاکس اسید معده و گاز معده کمک می‌کند.

توجه: چای‌دارچین برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.

 1. یک و نیم قاشق چای‌خوری پودر دارچین یا یک قطعه کوچک دارچین را در یک فنجان آب جوش به مدت 10 دقیقه قرار دهید.
 2. برای شیرین کردن آن یک قاشق چای‌خوری عسل اضافه کنید.
 3. این چای را برای درمان حالت تهوع به‌آرامی بنوشید.

بادیان رومی

بادیان رومی به‌عنوان یک آنزیم شناخته می‌شود که به درمان حالت تهوع کمک می‌کند. بادیان رومی حاوی آنتول، فیتواستروژن است که به هضم بهتر غذا کمک می‌کند. برای درمان حالت تهوع با استفاده از این ماده شگفت انگیز دستور العمل زیر را پیگیری کنید:

 • نصف قاشق چای‌خوری بادیان را به نصف فنجان آب جوش اضافه کنید و سپس به مدت 5 دقیقه اجازه دهید دم بکشد. این چای را برای از بین بردن حالت تهوع مصرف کنید.
 • همچنین می‌توانید یک قاشق چای‌خوری بادیان را به طور معمولی مصرف کنید.

کمپرس سرد

درمان حالت تهوع با کمپرس سرد
درمان حالت تهوع با کمپرس سرد

درحالی‌که کمپرس سرد به درمان حالت تهوع کمک نمی‌کند، ممکن است به درمان سرگیجه کمک کند. همچنین حالت تهوع باعث افزایش دمای بدن شما می‌شود که کمپرس سرد به راحتی دمای بدن را کاهش می‌دهد و به طور مناسبی به کاهش علائم حالت تهوع کمک می‌کند.

 • مقداری یخ را درون حوله قرار دهید و بر روی پیشانی یا گلوی خود برای چند دقیقه بگذارید.
 • همچنین می‌توانید یک پارچه پنبه‌ای را با آب سرد بشویید و سپس بر روی گردن، پیشانی یا گلو به مدت 5 الی 10 دقیقه قرار دهید تا شدت حالت تهوع کاهش یابد.

سیب

سیب سرشار از فیبر است. فیبر به کند شدن هضم و سهولت آن کمک کرده و باعث درمان سوء هاضمه و حالت تهوع می‌شود. به طوری که مقدار کمی فیبر به کاهش حالت تهوع و از بین بردن موادی که باعث تهوع می‌شوند، کمک می‌کند؛ اما دریافت مقدار زیادی فیبر در یک بازه زمانی خاص می‌تواند حالت تهوع را بدتر کند. در عین حال برخی از پزشکان مواد غذایی سرشار از فیبر مانند سیب را برای درمان حالت تهوع در هر شرایطی توصیه نمی‌کنند. به طور کلی:

 • جهت درمان حالت تهوع در طول روز یک سیب کامل را میل کنید.
 • سبزیجات خام و حبوبات نیز از منابع غنی فیبر هستند که می‌توانید مصرف کنید.
 • دقت کنید که مقدار فیبر دریافتی‌تان قابل کنترل باشد.

نعنای فلفلی

درمان حالت تهوع با نعناع فلفلی
درمان حالت تهوع با نعناع فلفلی

نعنای فلفلی تأثیر آرام‌بخش بر روی پوشش معده دارد که به رفع حالت تهوع کمک می‌کند. خواص ضد اسپاسم نعنای فلفلی به جلوگیری از حالت تهوع کمک می‌کند.

نعنای فلفلی می‌تواند به‌طور مؤثر حالت تهوع بعد از عمل جراحی را کاهش دهد.

مطالعه سال 1998 در دانشگاه لیورپول انگلستان
 • یک قاشق چای‌خوری برگ نعنای فلفلی را در یک فنجان آب داغ قرار دهید. به مدت 3 الی 5 دقیقه اجازه دهید که دم بکشد. یک قاشق چای‌خوری عسل به آن اضافه کنید و این چای را برای درمان حالت تهوع بنوشید.
 • همچنین می‌توانید یک یا دو قطره روغن نعناع را بر روی دست خود بمالید و سپس با تنفس عمیق بو بکشید. این کار کمک خواهد کرد در عرض چند دقیق احساس راحتی کنید.

آب

نوشیدن مقدار مناسب آب به شما کمک خواهد کرد تا هیدراته بمانید و از سردرد‌هایی که غالباً همراه با حالت تهوع هستند به دور باشید. آب را آرام آرام بنوشید و تا زمانی که میل به نوشیدن ندارید، ادامه دهید.

نوشیدن مایعات می‌تواند به هیدراسیون و درمان حالت تهوع کمک کند اما نوشیدن مایعات زیاد در یک زمان، می‌تواند حالت تهوع را شدید‌تر کند. نوشیدن جرعه‌های کوچک مایعات در طول روز، گامی مناسب برای درمان حالت تهوع است.

Erin Palinski-Wade متخصص تغذیه، دیابت و تناسب اندام

لیمو

درمان حالت تهوع با لیمو
درمان حالت تهوع با لیمو

لیمو نیز روشی مناسب برای درمان حالت تهوع است. اسیدهای خنثی در لیمو باعث ایجاد بی‌کربنات در معده می‌شوند که می‌تواند حالت تهوع ناشی از آنفولانزا، گاز معده، سوزش سر دل و ناراحتی معده را رفع کند. همچنین لیمو کمک می‌کند سطح PH بدن به حالت طبیعی خود بازگردد. برای رفع حالت تهوع:

 • یک قاشق چای‌خوری آب‌لیمو و عسل را مخلوط کنید و برای درمان فوری حالت تهوع مصرف کنید.
 • آب نیمی از لیمو و نصف قاشق چای‌خوری نمک را در آب مخلوط کنید و چند دقیقه این مخلوط را استنشاق کنید و سپس بنوشید. اگر فشارخون بالا دارید، به آن نمک اضافه نکنید.
 • لیمو را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید و سپس نصف لیمو را نزدیک بینی خودکرده و سپس بو کنید.
 • برای درمان سریع حالت تهوع، 10 قطره آب‌لیمو و نصف قاشق چای‌خوری شکر و یک چهار قاشق چای‌خوری جوش شیرین را در آب مخلوط کنید و بنوشید.
حتماً بخوانید :   علت حالت تهوع: معرفی 15 مورد از شایع‌ترین علل حالت تهوع

آجیل و خشکبار

کمبود پروتئین از دلایل حالت تهوع است؛ بنابراین مصرف مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند آجیل و کره بادام زمینی می‌تواند این مشکل را حل کند. آجیل و خشکبار به سرعت انرژی تحلیل رفته شما را تامین کرده و حالت تهوع را درمان می‌کند؛ علاوه بر این به سادگی هضم می‌شود و نگرانی از این بابت باقی نمی‌گذارد.

به طور معمول، یک وعده غذایی حاوی پروتئین کم چرب و سرشار از منابع نشاسته‌ای، بهترین راه حل حالت تهوع است. البته از آنجا که پروتئین و چربی به آرامی هضم می‌شوند، مقادیر زیاد آنها ممکن است حالت تهوع را بدتر کند.

Erin Palinski-Wade متخصص تغذیه، دیابت و تناسب اندام

گل میخک

درمان حالت تهوع با گل میخک
درمان حالت تهوع با گل میخک

گل میخک یکی از ادویه‌های مفید برای درمان حالت تهوع است. با توجه به خواص معطر و ملایم آن، گل میخک در کاهش علائم حالت تهوع بسیار مفید است. گل میخک حتی می‌تواند برای درمان حالت تهوع بارداری استفاده شود.

 • یک قاشق چای‌خوری پودر گل میخک را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و به مدت 5 دقیقه اجازه دهید دم بکشد؛ سپس یک قاشق چای‌خوری عسل را با آن مخلوط کرده و بنوشید.
 • چند قطره روغن میخک را روی یک دستمال بگذارید و با تنفس عمیق بو بکشید تا نتایج مثبت دریافت کنید.
 • شما همچنین می‌توانید یک یا دو گل میخک را برای رفع فوری حالت تهوع مصرف کنید.

دوری از شرایط آزار دهنده

در اغلب موارد دلیل حالت تهوع به موارد و شرایط آزار دهنده بر می‌گردد. برای مثال قرار گیری از مکان‌های بسیار گرم یا شرایطی هیجان انگیز و دلهره آور می‌تواند باعث حالت تهوع شود. به طور کلی هیجانات، ترس‌ها و دلهره‌ها می‌توانند حالت تهوع ایجاد کنند.
برای رهایی از حالت تهوع در اینگونه شرایط بهتر است تنفس عمیق را حفظ کرده و از شرایط آزار دهنده خارج شویم. بدن را در بهترین و آرام‌ترین حالت قرار داده و سعی کنیم مقداری آب بنوشیم.

موز

درمان حالت تهوع با موز
درمان حالت تهوع با موز

در صورتی که دچار حالت تهوع و استفراغ شده‌اید یا بدن‌تان کم آب شده است، موز را امتحان کنید. موز میوه‌ای است که می‌تواند پتاسیم تحلیل رفته بدن که به دنبال اسهال یا استفراغ رخ می‌دهد را بازگرداند. علاوه بر این، نشاسته موجود در موز می‌تواند به درمان اسهال و استفراغ کمک بسیاری کند. برای درمان حالت تهوع یک موز را پوست کنده و میل کنید.

زیره سبز

زیره سبز باعث تقویت آنزیم‌های گوارشی در معده می‌شود که هضم و جذب مناسب مواد مغذی بدن را افزایش می‌دهد. این کار به کاهش حالت تهوع و علائم مرتبط با آن کمک می‌کند.

 • یک قاشق چای‌خوری زیره سبز را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید و سپس به مدت 5 دقیقه صبر کنید دم بکشد و مقدار کمی پودر جوز هندی اضافه کنید. این چای را به آرامی همراه با دانه‌ها برای درمان حالت تهوع بنوشید.
 • همچنین می‌توانید یک قاشق چای‌خوری از دانه‌های زیر سبز خشک را برای رفع حالت تهوع بو بکشید.
 • یکی دیگر از گزینه‌ها این است که یک و نیم قاشق چای‌خوری پودر زیر سبز را در یک فنجان آب مخلوط کنید و برای درمان فوری حالت تهوع بنوشید.

پیشگیری از استفراغ هنگام داشتن حالت تهوع

برای جلوگیری از استفراغ هنگام داشتن حالت تهوع، نوشیدن مقدار کمی مایعات رقیق و شیرین مانند نوشابه، نوشیدنی‌های غیر الکلی و آبمیوه (به جز میوه‌های نارنجی و گریپ فروت به دلیل اسیدی بودن) می‌تواند موثر باشد. نوشیدنی‌های شیرین می‌تواند معده شما را خیلی بهتر از سایر نوشیدنی‌ها آرام کنند.
در قدم بعدی بهتر است در حالت نشسته یا خوابیده قرار گرفته و استراحت کنید. داشتن تحرک می‌تواند احساس حالت تهوع را بدتر کرده و منجر به استفراغ شود.
اگر کودک شما دچار حالت تهوع در ماشین شده است، او را رو به روی پنجره جلوی اتومبیل بنشانید. تماشای فضای بیرون از پنجره‌های جانبی خودرو می‌تواند حالت تهوع در ماشین را بدتر کند.

حتماً بخوانید :   سرگیجه

قرص ضد تهوع

داروهای ضد تهوع اغلب به صورت ترکیبی از چند دارو می‌توانند برای درمان حالت تهوع موثر باشند. اما دقت کنید که حتماً باید این دارو‌ها را با مشورت پزشک مصرف کنید. در لیست زیر تعدادی قرص ضد تهوع معرفی شده است:

 • اندانسترون زوفران (Ondansetron, Zofran)
 • گرانیسترون (کیتریل)
 • دولاسترون (Anzemet)
 • دگزامتازون
 • دیفن هیدرامین (بنادریل)
 • دیمن هیدرینات (Gravol)
 • لورازپام (Ativan)
 • پروکلرپرازین
 • هالوپریدول (Haldol)
 • متوکلوپرامید (Maxeran)
 • نابیلون
 • هیدروکلروتیازید

همانطور که گفته شد، دارو‌ ضد تهوع معرفی شده حتماً باید با مشورت پزشک مصرف شوند. همچنین اینگونه دارو‌ها می‌تواند عوارضی نیز به همراه داشته باشد.

سوالات متداول

حالت تهوع چه مدت طول می‌کشد؟

هنگامی که علت حالت تهوع بیماری‌های حرکتی، مسمومیت غذایی یا یک بیماری ویروسی باشد، نباید نگران شد؛ چرا که حالت تهوع در این شرایط معمولاً کوتاه مدت است. حالت تهوع معمولاً بیش از چند ساعت طول نمی‌کشد و در شرایطی نیز بعد از ۲۴ ساعت از بین می‌رود. البته اگر بیشتر از این مدت طول کشید، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

آیا دراز کشیدن، حالت تهوع را بدتر می‌کند؟

هنگامی که دراز می‌کشید، مایعات معده به سمت بالاتر حرکت می‌کنند و این موضوع به خصوص وقتی که ریفلاکس اسید معده دارید، باعث افزایش شدت حالت تهوع می‌شود. همچنین دراز کشیدن روی شکم نیز ممکن است باعث بدتر شدن حالت تهوع شود؛ چرا که در این حالت فشاری به شکم وارد می‌شود.

آیا دوش گرفتن باعث رفع حالت تهوع می‌شود؟

اگر شما عاشق حمام آب گرم هستید، ممکن است مفید باشد. دوش آب گرم می‌تواند آرامش را به عضلات شما هدیه داده و آنها را به استراحت ترغیب کند. دوش آب گرم اثرات خاصی در کاهش درد‌های جسمی و همچنین درمان سریع حالت تهوع دارد. البته ممکن است گرمای ناشی از آب روی مجموعه‌ای از رگ‌های خونی نزدیک به پوست تاثیر گذاشته و باعث منبسط شدن آنها شود.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

به طور کلی اگر شامل این موارد می‌شوید به پزشک مراجعه کنید:

 • درد قفسه سینه
 • تاری دید
 • تب بالا و سفت شدن گردن
 • سرگیجه شدید
 • سردرد شدید
 • خونریزی راست‌روده (بخش انتهایی روده یا همان رکتوم)
 • درد شدید شکمی یا گرفتگی
 • استفراغ بیش از دو روز برای بزرگسالان
 • استفراغ بیش از ۲۴ ساعت برای کودکان زیر ۲ سال یا ۱۲ ساعت برای کودکان بالای ۲ سال
 • کاهش وزن غیر قابل توجیه

نکات پایانی

علاوه بر روش‌های بالا، چند توصیه دیگر ممکن است تهوع و علائم آن را کاهش دهد که شایع‌ترین آن‌ها را در ادامه خواهیم گفت.

 • اجتناب از مصرف غذاهای تند یا چرب: یک رژیم غذایی حاوی موز، برنج، سیب‌زمینی و یا سیب‌زمینی پخته ممکن است باعث کاهش تهوع و کاهش احتمال ابتلا به مشکلات معده شود.
 • اضافه کردن پروتئین به وعده‌های غذایی: وعده‌های غذایی را غنی از پروتئین کنید و یا چربی یا کربوهیدرات‌ها را کاهش دهید.
 • اجتناب از وعده‌های غذایی سنگین: انتخاب وعده‌های کوچک‌تر و مکرر هنگامی‌که احساس تهوع می‌کنید ممکن است به کاهش علائم تهوع کمک کند.
 • استراحت بعد غذا: بعضی از افراد پس از غذا خوردن در معرض ریفلاکس معده یا تهوع قرار می‌گیرند، برای همین لازم است 30 الی 60 دقیقه پس از غذا دراز بکشند.
 • اجتناب از نوشیدن همراه غذا: نوشیدن هرگونه مایعات با وعده‌های غذایی ممکن است احساس پریشانی معده را افزایش دهد.
 • هیدراته ماندن: کم‌آبی می‌تواند حالت تهوع را بدتر کند. اگر حالت تهوع شما با استفراغ همراه باشد، مایعات ازدست‌رفته خود را با مایعات غنی از الکترولیت مانند آب‌معدنی، سبزی‌های معطر یا نوشیدنی ورزشی جایگزین کنید.
 • اجتناب از استنشاق بوی قوی: این موضوع مخصوصاً در دوران بارداری ممکن است حالت تهوع را بدتر کند.
 • اجتناب از مصرف مکمل‌های آهن: بانوان باردار با سطوح نرمال آهن باید از مکمل‌های آهن در سه‌ماهه اول استفاده کنند، به همین دلیل ممکن است احساس تهوع بدتر شود که معمولاً حالت تهوع بارداری نامیده می‌شود.
 • ورزش: ورزش هوازی و یوگا ممکن است روشی خاص برای کاهش تهوع در بعضی از افراد باشد.
4.4/5 - (30 امتیاز)
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه دربارهٔ «درمان حالت تهوع با 15 روش خانگی + قرص ضد تهوع»

 1. گاهی
  البته گاهی نه، همیشه
  آدم قدر خیلی چیزا رو نمیدونه،
  همین سالم و ساده کنار هم نشستن ها خیلی چیز بزرگ و ارزشمندیه، کاش قدرش رو بدونیم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید