گرفتگی عضلات

معرفی

عضلات بدن ما، دائما در حال حرکت هستند و منقبض و منبسط می‌شوند. اگر انقباض رخ داده در عضلات، شدیدتر باشد، گرفتگی عضلات یا اسپاسم عضلانی رخ می‌دهد.

تقریبا تمام ورزشکاران، 2 بار به گرفتگی عضلات مبتلا شده اند و بعید است فردی، تابه حال این موضوع را تجربه نکرده باشد. بر اساس آمار‌های جهانی، حدود 95% از مردم کل جهان، به اسپاسم عضلانی دچار شده اند و احتمالا 5 درصد باقی مانده، نوزادان تازه متولد شده اند. اسپاسم یا گرفتگی عضلات، اگرچه خطرناک نیست اما در موارد شدید، می‌تواند به عضلات آسیب وارد کند.

گرفتگی عضلات، می‌تواند از 1 ساعت تا چندین روز طول بکشد و در این مدت، مهم است علائم را بشناسید و بهترین درمان را انتخاب کنید.

نکته! گرفتگی عضلات، می‌تواند سبب گرفتگی و اسپاسم عضلات ناخواسته مانند: رحم، روده، صفرا، رگ‌های خونی و.. شود. این مقاله از دکترنیم را مطالعه کنید تا از خطرات احتمالی گرفتگی عضلات در امان بمانید.

حتماً بخوانید :   درمان گرفتگی عضلات پا

انواع گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات می‌تواند قسمتی از عضله یا تمامی قسمت‌های عضلات را درگیر کند. حتی می‌تواند سبب گرفتگی عضلات مجاور نیز شود. اسپاسم عضلانی، انواع مختلفی دارد که در زیر به بیان آنها می‌پردازیم:

1- گرفتگی پس از آسیب:

اسپاسم عضلانی می‌تواند به دلیل آسیب وارد شدن به رگ‌های مهم مانند سیاتیک یا اسکلت بدن رخ دهد. برای مثال پس از شکستگی استخوان پا، عضلات تمایل دارند با انقباض، حرکت را به حداقل برسانند و منطقه آسیب دیده را تثبیت کنند. در نتیجه گرفتگی عضلات در این منطقه رخ می‌دهد.

2- گرفتگی بر اثر فعالیت شدید:

معمولا در طول ورزش یا بعد از تمرینات شدید ورزشی، احساس گرفتگی عضلات در بدن رخ می‌دهد. فعالیت های شدید فیزیکی، از شایع ترین علل و انواع اسپاسم عضلانی هستند که اغلب ورزشکاران یا افراد شاغل در صنایع، دچار آن می‌شوند.

3- اسپاسم بر اثر بیماری های اسکلتی یا عصبی:

برخی بیماری ها مانند سیاتیک، می‌توانند سبب ایجاد گرفتگی عضلات در منطقه مجاور خود شوند. برای مثال، اگر رگ سیاتیک در اثر فعالیت شدید مورد فشار قرار گیرد، علاوه بر درد های عصبی، می‌تواند سبب گرفتگی عضلات مجاور خود شود.

4- گرفتگی بر اثر استراحت:

اغلب افراد مسن از گرفتگی عضلات خود شکایت می‌کنند. آنها می‌گویند چرا بدون انجام دادن فعالیت فیزیکی سخت، دچار گرفتگی عضلات می‌شویم؟ پاسخ: افراد مسن به سبب استراحت زیادی که انجام می‌دهند، دچار گرفتگی بر اثر استراحت می‌شوند. این حالت که اغلب شب ها اتفاق می‌افتد، معمولا دردناک بوده و خواب را به هم می‌زند.

5- گرفتگی بر اثر از دست دادن آب بدن:

ورزشکارانی که حتی فعالیت شدید نیز انجام می‌دهند، دچار گرفتگی عضلات نمی‌شوند. آیا می‌دانید راز آنها در چیست؟ حین ورزش آب می‌نوشند. نوشیدن آب (به میزان کافی) حین ورزش، از سکته گرمایی و کم آب شدید پیشگیری کرده و شما را از ابتلا به این نوع گرفتگی عضلات، دور می‌کند.

6- گرفتگی بر اثر کم خونی:

سطح پایین گلبول های قرمز خون (کم خونی) می‌تواند سبب ایجاد گرفتگی عضلات شود. کم خونی سبب افزایش تحریک پذیری عضلات می‌شود که اغلب افراد مسن را درگیر می‌کند و سبب اسپاسم عضلانی شدید می‌شود.

علل گرفتگی عضلات

بعضی از بیماری‌ها علل مشخصی دارند و نیزای به توضیح آنها نیست. گرفتگی عضلات نیز از آن دسته از بیماری‌هاست. انقباض شدید عضلات بر اثر افزایش تحریک پذیری یا واکنش به یک آسیب، می‌تواند از علل کلی گرفتگی عضلات باشد. در موارد زیر، به علل گرفتگی عضلات اشاره شده است:

 • گردش خون ضعیف در پاها
 • کشش بیش از حد عضلات
 • فعالیت شدید در دمای گرم
 • کم آبی و خستگی عضلانی
 • آسیب‌های نخاعی یا اسکلتی
 • واکنش به داروهایی مانند: ونتولین و..

توجه! اگر در پاهای خود، علاوه بر گرفتگی عضلات، دردی عصبی و تیرکشنده احساس کردید، حتما از فعالیت شدید اجتناب کرده و به پزشک مراجعه کنید. اگر درد، به مغز شما هم رسید، به سیاتیک شک کنید و برای تشخیص نهایی، پزشک خود را ببینید.

حتماً بخوانید :   درمان درد ساق پا

عوامل افزایش دهنده خطر

در زیر به بیان برخی از عوامل افزایش دهنده ریسک ابتلا به گرفتگی عضلات پرداخته ایم:

 • سن: اغلب افراد مسن که توده عضلانی ضعیفی دارند، به این مشکل دچار می‌شوند.
 • کم‌آبی: کاهش مقدار آب در بدن، از علل بروز گرفتگی عضلات است.
 • بارداری: اغلب زنان باردار، از گرفتگی در عضلاتشان شکایت می‌کنند.
 • شرایط پزشکی: اختلالات و مشکلاتی مانند دیابت یا آسیب به اعصاب، می‌توانند سبب افزایش خطر ابتلا به اسپاسم عضلانی شوند.

علائم گرفتگی عضلات

اسپاسم عضلانی، می‌تواند از خفیف ترین درد ها شروع و تا ناتوان کننده ترین درد ها گسترده شود. در واقع برخی گرفتگی های عضلانی کمتر از چند دقیقه و برخی دیگر حتی تا چندین روز می‌توانند طولانی شوند.

علائم گرفتگی عضلات بسیار واضح هستند و نیاز به بیان به صورت موردی ندارند. درد بر اثر انقباض در عضلات، علامت کلی اسپاسم عضلانی است که همه ما می‌دانیم!

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

گرفتگی عضلات، معمولا خود به خود درمان می‌شوند و اثری به جای نمی‌گذارند اما اگر شرایط زیر را تجربه کردید، برای مراقبت های اصولی پزشکی، به پزشک متخصص مراجعه کنید:

 • ناراحتی و درد ناتوان کننده شدید
 • تورم عضلات یا قرمزی پوست
 • ضعف عضلانی و عدم توانایی در کنترل
 • به دلیل تمرینات شدید یا فعالیت سنگین باشد.

پیشگیری از گرفتگی عضلات

برای اینکه از ایجاد اسپاسم عضلانی جلوگیری کنید، لازم است سبک زندگی خود را تغییر داده و روش جدیدی برای ورزش کردن بیاموزید. فاکتور‌های زیر را حتما رعایت کنید:

1- اصلاح رژیم غذایی:

همانطوری که در بالا گفته شد، کاهش مواد معدنی و انواع ویتامین ها، کلسیم یا حتی منیزیم، باعث بروز گرفتگی عضلات می‌شود. سعی کنید در رژیم غذایی خود، انواع ویتامین ها را جا دهید.

2- هیدراته باشید (آب کافی)

مصرف 8 لیوان آب در روز را فراموش نکنید و در حین فعالیت ورزشی سنگین، سعی کنید به مقدار کافی آب بنوشید.

3- تمرینات کششی:

سعی کنید قبل از ورزش، با استفاده از تمرینات کششی اصولی، بدن خود را گرم کرده و درصد تمرینات را به صورت تدریجی بالا ببرید.

حتماً بخوانید :   درمان ضعف عضلانی

4.5/5 - (2 امتیاز)
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید