درمان شپش سر کودکان + درمان شپش با 11 روش خانگی

مقدمه

شپش سر نام موجودی است که می‌تواند باعث خارش‌های شدید در پوست سر شود. این خارش‌ها اغلب آنقدر شدید هستند که مجبور خواهید بود هر چه سریع‌تر به دنبال راه‌های درمان شپش سر باشید.
وقتی دچار شپش سر می‌شوید، باید چند چیز را در نظر داشته باشید. اگرچه شپش موی سر می‌تواند منتقل شود اما بدان معنا نیست که شما و یا فرزندتان کثیف هستید.

شپش موی سر معمولاً در میان کودکان 3الی 14 سال بیشتر است. شپش موی سر تنها 1.6 میلی‌متر طول دارد و نزدیک پوست سر انسان زندگی می‌کند و تخم می‌گذارد. شپش سر برای زنده ماندن به تغذیه از خون نیازدارد به همین دلیل در نزدیک پوست سر است و اگر از روی سر شما سقوط کند، مدت زیادی زنده نمی‌ماند.

شپش سر از طریق تماس با موهای آلوده، برس‌ها، شانه‌ها، لباس‌ها، ملحفه و استفاده از وسایل شخصی مشترک انتقال می‌یابد.از مهمترین علائم شپش سر، احساس کردن حرکت چیزی بر روی سر است. در برخی موارد خارش پوست سر و قرمز شدن برخی ازنقاط پوست سر دیده می‌شود.

با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا بهترین روش‌های درمان شپش سر کودکان و راه‌های خفه کردن شپش سر را بدانید. همچنین در انتهای مقاله به راه‌های درمان خانگی شپش سر بزرگسالان پرداخته‌ایم. توجه داشته باشید که درمان شپش موی سر زمان‌بر بوده و نیاز به تداوم روزانه و دوره درمان حداقل ۳ هفته‌ای دارد.

درمان شپش سر کودکان

درمان شپش سر کودکان
درمان شپش سر کودکان

شپش سر کودکان می‌تواند از خسته کننده‌ترین مشکلاتی باشد که ممکن است برای کودک شما هم پیش بیاید. علت شپش موی سر کودکان معمولاً به مدرسه یا دوستان آنها بر می‌گردد؛ چرا که شپش می‌تواند منتقل شود. دانستن روش‌های درمان شپش سر کودکان به شما کمک خواهد کرد تا به سرعت آنها را از این مشکل خسته کننده نجات دهید. در ادامه به ذکر این روش‌ها پرداخته‌ایم.

استفاده از روش شانه مرطوب

استفاده از شانه مرطوب یک روش سنتی برای از بین بردن شپش مو است.

مجله پزشکی انگلیس

این روش دارای مزایایی از جمله قابل مشاهده‌‌تر شدن شپش‌ها، تمایز آنها از شوره سر و مقرون به صرفه بودن است. در این روش از یک شانه دنده ریز و نرم کننده مو استفاده می‌شود و در بعضی از موارد برای مشخص کردن هر رشته مو به طور واضح و برداشتن تخم شپش یا خود شپش، از ذره‌بین استفاده می‌گردد. ۸ قدم درمان شپش سر کودکان با روش شانه مرطوب در ادامه آمده است.

قدم اول 

قدم اول برای درمان شپش سر کودکان
قدم اول

قبل از هر کاری، اجازه دهید کودک شما راحت باشد؛ زیرا این کار کمی زمان بر است. به عنوان مثال می‌توانید او را جلوی تلویزیون قرار دهید تا برنامه مورد علاقه خود را تماشا کند.

اگر گره‌ای در موهای کودک شما وجود دارد با استفاده از یک شانه معمولی گره‌های سر کودک خود را باز کنید. حال مقدار زیادی نرم کننده بر روی پوست سر کودک خود بریزید و خوب ماساژ دهید تا تمام سر کودک را دربرگیرد.

قدم دوم

قدم دوم برای درمان شپش سر کودکان
قدم دوم

موهای کودک خود را شانه کنید تا نرم کننده به خوبی تمام تار‌های مو را دربرگیرد. در این مرحله هم اگر شانه معمولی استفاده کنید ایرادی ندارد. شانه معمولی هم خزیدن و هم گرفتن مو را برای شپش‌ها سخت می‌کند.

قدم سوم

قدم سوم برای درمان شپش سر کودکان
قدم سوم

حال شانه معمولی را با یک شانه دانه ریز جایگزین کنید و با آن، به دقت موها را از ریشه تا انتهای ساقه مو شانه بزنید. این مرحله بسیار مهم است و باید با حوصله انجام دهید تا روند درمان شپش سر کودک شما بهتر پیش برود.

مرحله چهارم

قدم چهارم برای درمان شپش سر کودکان
قدم چهارم

بعد از هر بار شانه زدن، نرم کننده موجود روی شانه را با یک دستمال کاغذی و یا یک دستمال پارچه‌ای تمیز پاک کنید. حال روی دستمال را بررسی کنید که آیا تخم شپش دارد یا خیر. همچنین می‌توانید از یک ذره بین برای دید راحت‌تر استفاده کنید.

قدم پنجم

قدم پنجم برای درمان شپش سر کودکان
قدم پنجم

شانه زدن را برای هر بخش از سر حداقل 4 الی 5 بار تکرار کنید و سپس به بخش بعدی بروید.

قدم ششم

بعد از این که کل سر را شانه کردید، سر کودک خود را به دقت با آب گرم بشویید.

قدم هفتم

بررسی را بیشتر کنید. اگر شپش یا تخم شپش پیدا کردید، این مراحل را هر روز تکرار کنید. اگر پس از سه روز متوالی شانه زدن، اثری از تخم شپش و یا شپش پیدا نکردید می‌توانید این کار را متوقف کنید.

قدم هشتم

موهای تمام افراد خانه را هفته‌ای 2 بار به مدت 2 هفته پس از توقف شانه زدن چک کنید تا مطمئن شوید همه افراد پاک هستند. دقت کنید که اگر یکی از افراد خانه هنوز موفق به درمان شپش موی سر خود نشده باشد، امکان انتقال آن به سایرین وجود خواهد داشت.

خفنه کردن شپش سر کودکان

برخی از متخصصان معتقدند که این عمل شانه زنی با شانه ضد شپش است که کار اصلی درمان شپش مو را انجام می‌دهد و خفه کردن شپش‌ها فقط سبب کند‌تر شدن شپش‌ها و گیر کردن راحت‌تر آنها به دندانه‌های شانه می‌شود. در اینجا برخی از درمان‌های طبیعی برای خفه کردن شپش وجود دارد که به خوبی قابل اعتماد هستند. اگر دستورالعمل‌های ارائه شده را رعایت کنید، روند خفه کردن شپش‌ها به خوبی پیش خواهد رفت.

برای خفه کردن شپش‌ها، ابتدا مقداری روغن زیتون و یا بادام را روی سر خود بریزید و ماساژ دهید. (وازلین و سس مایونز را توصیه نمی‌کنیم زیرا شستن آنها سخت است و ممکن است کودک شما اذیت شود.)

هنگام کار، موهای کودک را به بخش های کوچک تقسیم کنید و از کلیپس مو برای جدا کردن آنها استفاده کنید. این کار را زیر یک چراغ خوب انجام دهید تا بتوانید هر کاری که انجام می‌دهید را ببینید.
هنگامی که موهای کودک خود را کاملاً شانه زدید، آنرا را با شامپوی معمولی حداقل 2 بار بشویید و سپس خشک کنید. مطمئن شوید تمام حوله‌ها و شانه‌ها را به خوبی شسته‌اید. شانه‌ها را در محلول 10 درصد سفیده کننده به مدت 30 دقیقه قرار دهید و بعد از آن به خوبی بشویید. همچنین می‌توانید شانه‌ها را در سرکه به مدت 30 دقیقه قرار دهید و یا 10 دقیقه درون آب جوش قرار دهید.

هرشب به مدت یک هفته از این روش برای از بین بردن شپش سر کودکان استفاده کنید. سپس به مدت دو هفته دیگر، هر شب با شانه زدن، بررسی کنید که تمام شپش‌ها از بین رفته باشند.

درمان شپش سر کودکان با روغن های اسانسی

درمان شپش سر کودکان با روغن‌های اسانسی
درمان شپش سر کودکان با روغن‌های اسانسی

تعدادی از روغن‌های اسانسی برای درمان شپش سر کودکان و بزرگسالان موثر هستند. روغن‌های اسانسی خوردنی نیستند و از آنها برای موارد موضعی استفاده می‌شود. حتی به تعبیری برخی از آنها سمی هستند و در مصرف آنها باید دقت لازم را به خرج داد.
قبل از استفاده از روغن‌های اسانسی، همیشه آنها را با کمی از روغن‌های حامل مخلوط کنید تا رقیق شوند. برای تست آن، یک قطره کوچک بر روی پشت دست کودک قرار دهید؛ اگر پوست کودک به آن واکنشی نداد استفاده از آن ایمن است.

هنوز تحقیقات کافی وجود ندارد تا ثابت کند که استفاده از روغن‌های اسانسی برای کودکان بی خطر است. اگرچه بسیار نادر است، اما برخی از کودکان نسبت به این روغن‌ها حساسیت نشان می‌دهند. معمول‌ترین روغنی که این حساسیت‌ها را ایجاد می‌کند، روغن درخت چای است.

اگر فرزند شما به یکی از این روغن‌ها حساسیت دارد، سراغ روغن بعد در لیست زیر بروید. تعدادی از مهمترین روغن‌های اسانسی که برای درمان شپش سر کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد در لیست زیر آمده است:

 • روغن درخت چای
 • روغن اسطوخودوس
 • روغن چریش
 • روغن میخک
 • روغن اکالیپتوس
 • روغن انیسون
 • روغن برگ دارچین
 • روغن آویشن قرمز
 • روغن نعناع
 • روغن جوز هندی

50 الی 60 گرم روغن زیتون را با 15 الی 20 قطره روغن اساسی مخلوط کنید. با کمک پنبه این مخلوط را روی پوست سر بمالید. حداقل به مدت 12 ساعت آن را روی پوست سر و مو بگذارید. سپس با شامپو معمولی حداقل 2 بار سر کودک را بشویید.

روش دیگر، مخلوط کردن 100 الی 120 گرم  الکل مالیدنی با 15 الی 20 قطره روغن های اساسی است. این مخلوط را درون یک اسپری بریزید و با استفاده از اسپری، پوست سر را از این محلول اشباع کنید. سپس حداقل به مدت 12 ساعت صبر کنید و بعد با شامپو معمولی حداقل 2 بار سر کودک خود را بشویید. از این اسپری می‌توان به عنوان یک روش پیشگیری از شپش سر نیز استفاده کرد.

به یاد داشته باشید در این روش نیز شانه زدن موها برای از بین بردن شپش سر و تخم شپش ضروری است.

درمان شپش سر با 11 روش خانگی

بعد از درمان شپش کودکان، نوبت به معرفی روش‌های درمان خانگی شپش سر بزرگسالان رسیده است. در ابتدا باید بدانید که مهمترین بخش از تمام روش‌های ذکر شده در ادامه، شانه کردن درست و اصولی موها است؛ درواقع استفاده از شانه ضد شپش(شانه دنده ریز) باعث کارآمد شدن این روش‌ها می‌شود.

حتماً بخوانید :   رفع سفیدی مو با 10 روش در خانه

پس از هربار استفاده از شانه‌ها، شانه‌ها را در محلول 10 درصد سفیده کننده به مدت 30 دقیقه قرار دهید و بعد از آن به خوبی بشویید. همچنین می‌توانید شانه‌ها را در سرکه به مدت 30 دقیقه قرار دهید و یا 10 دقیقه درون آب جوش قرار دهید.

شانه ضد شپش به شما در پاکسازی تخم شپش، شپش ماده دارای تخم و شپش بالغ کمک خواهد کرد. همچنین استفاده از این شانه به عنوان اولین راه برای درمان شپش سر کودکان و بزرگسالان شناخته می‌شود. شما به راحتی می‌توانید هر صبح و عصر به مدت سه هفته موهای کودک خود را با شانه ضد شپش شانه کنید.

تقریباً تمام داروهای خانگی برای خفه کردن شپش سر شبیه هم هستند اما استفاده از داروها و روش‌های خانگی درمان شپش موی سر احتمالاً بهتر از استفاده از مواد شیمیایی خواهد بود. در ادامه به ذکر ۱۱ روش درمان شپش سر پرداخته‌ایم.

سرکه

سرکه
سرکه

سرکه یک درمان بسیار آسان و مؤثر برای از بین بردن شپش سر است. سرکه دارای مقدار بالای اسید استیک است که می‌تواند به رفع شپش سر کمک کند؛ علاوه بر این، سرکه سبب حل شدن شپش‌های مرده نیز می‌شود. تمام موارد ذکر شده نشان می‌دهد درمان شپش سر با سرکه یک روش خوب است که می‌توان با استفاده از دستورالعمل زیر انجام داد:

 • مقادیر مساوی از سرکه و روغن معدنی را با هم مخلوط کنید. قبل از رفتن به رختخواب این مخلوط را بر روی پوست و موی خود بگذارید؛ سپس یک کلاه دوش یا حوله حمام بر روی سر خود قرار دهید و هنگام صبح روز بعد موهای خود را با شامپو معمولی شستشو دهید.
 • همچنین می‌توانید سرکه را با مقدار مساوی آب رقیق کنید. ابتدا موهای خود را باشامپو بشویید و سپس به مدت 10 دقیقه این مخلوط را بر روی سر خود قرار دهید و سپس موهای خود را با آب بشویید.
 • از هرکدام از روش‌های بالا دو یا سه بار در هفته برای دو ماه برای درمان شپش سر استفاده کنید. همچنین پس از هر بار استفاده از روش‌های بالا موهای خود را کاملاً با شانه دنده ریز شانه بزنید.
حتماً بخوانید :   درمان خشکی پوست سر

سس مایونز

سس مایونز
سس مایونز

یکی دیگر از روش‌های محبوب خانگی برای درمان قطعی شپش، استفاده از سس مایونز است. سس مایونز می‌تواند شپش‌ها را خفه کند و درنهایت موجب مرگ آن‌ها شود. وزارت بهداشت ایالت مینه سوتا آمریکا، سس مایونز را یک روش قابل‌قبول برای درمان شپش توصیه کرده است.

 • موهایتان را با سس مایونز کاملاً بپوشانید. یک پوشش پلاستیکی یا کلاه دوش (حمام) بر روی سر خود قرار دهید.
 • برای حداقل 5 الی 6 ساعت آن را نگه‌دارید و سپس موهایتان را با شامپو معمولی خود بشویید.
 • حال موهایتان را با استفاده از سشوار خشک‌کنید؛ زیرا هوای داغ سبب کشته شدن شپش می‌شود.
 • برای پاک کردن شپش‌ها و تخم‌های آن از یک شانه ضد شپش استفاده کنید.
 • این روش را یک‌بار در هفته برای دو ماه تکرار کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل برای پخت و پز بسیار پرکاربرد است اما یک عامل خفه‌کننده عالی برای درمان شپش سر است. روغن نارگیل برای از بین بردن شپش سر مناسب است و با خفه‌کردن و در نهایت کشتن آنها، یک روش درمانی عالی به شمار می‌رود. برای درمان قطعی شپش با استفاده از روغن نارگیل، دستورالعمل زیر را رعایت کنید:

 • سه قاشق غذاخوری روغن نارگیل را گرم‌کنید و مقداری کافور به آن اضافه کنید.
 • این روغن را بر روی سر خود قرار دهید و ماساژ دهید تا روی پوست سر شما قرارگیرد.
 • سر خود را با یک کلاه دوش یا حوله حمام بپوشانید و به مدت یک شب صبر کنید.
 • صبح روز بعد موهای خود را با شامپو بشویید. هنگام خشک کردن از یک شانه ضد شپش برای برداشتن تخم شپش استفاده کنید.
 • از این روش برای از بین بردن شپش به مدت 5 روز استفاده کنید.

پیاز

پیاز
پیاز

از پیاز می‌توان به‌عنوان یک روش طبیعی برای درمان شپش سر استفاده کرد. پیاز حاوی گوگرد است که سبب کشته شدن شپش سر می‌شود. برای درمان شپش با پیاز، روش زیر را امتحان کنید:

 • چهار الی پنج عدد پیاز را در مخلوط‌کن بریزید تا خمیر شود.
 • حال این خمیر را بر روی غربال (صافی) بگذارید و با استفاده از قاشق برای گرفتن آب پیاز اقدام کنید.
 • پوست سر خود را با آب پیاز اسپری کنید و سپس یک کلاه دوش یا حوله حمام بر روی سر خود قرار دهید.
 • حداقل به مدت دو ساعت صبر کنید و سپس سر خود را با شامپو و آب گرم بشویید.
 • موهای خود را خشک‌کنید و از شانه ضد شپش برای شانه کردن تخم‌های شپش سر استفاده کنید.
 • از این روش درمان شپش برای سه روز و سپس یک‌بار در هفته به مدت دو ماه استفاده کنید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای
روغن درخت چای

روغن درخت چای یک حشره‌کش طبیعی است که می‌تواند به‌طور مؤثر برای درمان شپش سر مورد استفاده قرار گیرد و خارش را نیز از بین ببرد. برای درمان شپش در منزل با استفاده از روغن درخت چای، می‌توانید به شکل زیر عمل کنید:

توجه: هنگام استفاده از روغن درخت چای بسیار مراقب باشید چرا که ممکن است حساسیت‌هایی به همراه داشته باشد.

 • سه الی پنج قطره روغن درخت چای با یک اونس (30 گرم) شامپو مخلوط‌ کنید و از این مخلوط برای شامپو کردن موهای خود استفاده کنید. سپس موهای خود را خشک کنید و از شانه ضد شپش برای از بین بردن تخم شپش استفاده کنید. از این شامپو حداقل برای دو ماه استفاده کنید.
 • همچنین می‌توانید سه قاشق غذاخوری روغن زیتون، یک قاشق غذاخوری روغن درخت چای و یک قاشق چای‌خوری روغن اکالیپتوس را با هم مخلوط کنید و سپس این محلول را بر روی مو و پوست سر خود قرار دهید. پس از گذشت 30 دقیقه موهای خود را با شامپو بشویید. این روش درمان شپش را دو بار در هفته برای دو ماه استفاده کنید.

آب لیمو

آب لیمو
آب لیمو

آب لیمو به دلیل ماهیت اسیدی بودن برای رفع شپش سر می‌تواند موثر باشد. اگر در مدرسه سایر کودکان دچار شپش موی سر شده‌اند، می‌توانید از آب لیمو برای جلوگیری از شپش موی سر استفاده کنید، زیرا بسیار مؤثر است. برای درمان قطعی شپش موی سر با آبلیمو، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مقداری آب لیمو تازه را بر روی پوست سر بمالید. به مدت 30 دقیقه صبر کنید و سپس سر خود را با سرکه شستشو دهید. پس از آن، سر خود را با آب گرم بشویید. از این روش برای جلوگیری از شپش سر یک بار در هفته استفاده کنید.

وازلین

وازلین می‌تواند اثر خفه‌کنندگی بر روی شپش سر داشته باشد؛ بنابراین وازلین را می‌توان به عنوان یکی از روش‌های درمان قطعی شپش سر مورد استفاده قرار داد. وازلین با بستن راه‌های تنفسی شپش‌ها سبب می‌شود که شپش‌ها برای مدت طولانی زنده نمانند.

 • یک‌لایه ضخیم از وازلین را بر روی پوست و موی سر خود اعمال کنید.
 • یک کلاه یا حوله حمام بر روی سر خود قرار دهید.
 • به مدت یک‌شب صبر کنید. صبح روز بعد از روغن بچه برای رفع وازلین استفاده کنید.
 • سپس موهای خود را به‌طور کامل با شامپو معمولی شستشو دهید.
 • هنگامی‌که موهای شما خشک می‌شود از شانه ضد شپش برای از بین بردن شپش و تخم‌های آن استفاده کنید.
 • یک الی دو هفته برای یک تا دو ماه از این روش برای درمان شپش سر استفاده کنید.
حتماً بخوانید :   میگرن

روغن بچه

روغن بچه
روغن بچه

یکی دیگر از راه‌های درمان شپش، روغن بچه دارای مواد شوینده‌ای است که می‌تواند باعث مرگ شپش شود. این روغن را به طریقه زیر برای درمان شپش در خانه استفاده کنید:

 • ابتدا روغن بچه را روی موی خود بمالید.
 • سپس با یک شانه ضد شپش شروع به شانه کردن موی خود کنید؛ به‌طوری‌که شپش‌ها شروع به افتادن کنند.
 • سپس موی خود را با مواد شوینده و آب گرم بشویید.

بادام

بادام
بادام

با توجه به علم آیوردا، بادام یکی از مؤثرترین روش‌های خانگی برای از بین بردن شپش است. این مراحل را برای رفع شپش سر انجام دهید:

 • 10 عدد بادام را به مدت یک‌شب بگذارید تا درون آب خیس بخورد.
 • صبح روز بعد پوست بادام را جدا کرده و بادام‌ها را رنده کنید تا خمیر شود. سپس به این خمیر سه قاشق غذاخوری آب لیمو اضافه کنید.
 • این خمیر را بر روی پوست سر خود بمالیدو برای حدود دو ساعت صبر کنید. سپس با آب کاملاً سرد شستشو دهید.
 • از این درمان یک‌بار در هفته برای دو ماه استفاده کنید.

اطراف خانه را تمیز کنید

اگر شما یا فرزندتان شپش دارید، ممکن است وسوسه شوید که کل خانه را تمیز کنید و یک خانه تکانی اساسی کنید، اما برای درمان شپش این کار لازم نیست.
شپش ها به دور از پوست سر زندگی نمی‌کنند و معمولاً تخم‌های آنها در دمای اتاق زنده نمی‌ماند. بنابراین تمیز کردن اطراف خانه را به زمان دیگری موکول کنید.
ممکن است لازم باشد هر آنچه که در تماس نزدیک فرد مبتلا به شپش است مانند کلاه، بالش، برس یا شانه را تمیز کنید و یا شستشو دهید. وسایل حیوانات خانگی و سایر وسایل غیرقابل شستشو را درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید.

هر ماده آلوده به شپش را در آب گرم حداقل 54 درجه سانتی گراد باید بشویید و آن را به مدت 15 دقیقه یا بیشتر در یک خشک کن داغ قرار دهید و یا در یک کیسه پلاستیکی محکم قرار دهید و به مدت 2 هفته بگذارید تا شپش‌ها و انواع تخم‌های آنها از بین برود. همچنین می‌توانید کف اتاق‌ها و مبلمان را که ممکن است شپش‌ها آنجا سقوط کرده باشند با استفاده از جارو برقی تمیز کنید.

از این محصولات و روش‌ها استفاده نکنید

از این محصولات و روش‌ها استفاده نکنید
از این محصولات و روش‌ها استفاده نکنید

برخی از روش‌ها و محصولات وجود دارند که ممکن است برای درمان شپش سر و یا از بین بردن شپش موی سر مناسب نباشند و مضراتی به همراه داشته باشند. در اینجا چند مورد به توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) آمده است که نباید برای درمان شپش انجام دهید:

 • از برخورد هرگونه داروی ضد شپش بر چشم‌ها خودداری کنید؛ در صورت تماس با چشم‌ها سریعاً آنها را پاکسازی کنید.
 • بیش از دو یا سه بار از یک روش درمان شپش سر استفاده نکنید. اگر بارها و بارها درمان دارویی شپش سر را تکرار کنید، ممکن است فرزندتان در مقابل آن دارو مقاومت پیدا کند و مجبور به استفاده از یک داروی جایگزین شود.
 • بیش از یک داروی درمان شپش سر به طور همزمان استفاده نکنید. استفاده از بیش از یک روش درمان در هر زمان کاری نخواهد کرد و این امر می‌تواند مضرات بیشتری داشته باشد.
 • خانه و یا محل زندگی خود را در قسمتی که فرد مبتلا به شپش بیشتر در آن قسمت حضور دارد را ضد عفونی نکنید. ضدعفونی کردن برای از بین بردن شپش ضروری نیست و ممکن است برای افراد دیگر و حیوانات خانگی مضر باشد.
 • اگر از دارو برای درمان شپش موی سر استفاده می‌کنید، به سر خود یا کودک خود نرم کننده نزنید؛ زیرا نرم کننده سدی برای اعمال داوری شپش است و از چسبیدن دارو به ساقه مو جلوگیری می‌کند.
 • از شامپو لیندان برای درمان شپش سر کودکان به عنوان اولین روش استفاده نکنید. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) آن را توصیه نمی‌کند؛ زیرا استفاده بیش از حد و استفاده نادرست از آن مضر بوده و سپس آسیب به مغز یا بخش‌هایی از سیستم عصبی می‌شود. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) فقط زمانی شامپو لیندان را توصیه می‌کند که سایر روش‌های درمان شپش شکست بخورند.

نکات پایانی

 • در درمان شپش سر استفاده از شانه های دنده ریز فلزی استفاده کنید، شانه های دنده ریز فلزی عملکرد بهتری نسبت به شانه های دنده ریز پلاستیکی دارند
 • برای درمان شپش سر باید صبر داشته باشید.
 • از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی با فردی که دچار شپش سر است، خودداری کنید.
 • پس از درمان شپش تمام لباس‌ها و ملحفه‌هایی که افراد مبتلا از آن استفاده کرده‌اند را در آب گرم بشویید.
 • تمام وسایل غیرقابل شستشو فرد مبتلا به شپش را پس از درمان به مدت یک هفته در کیسه‌های پلاستیکی قرار دهید.
 • برای شانه کردن موهای خود از شانه‌های مخصوص برای تخم شپش استفاده کنید.
 • هنگام درمان شپش، لازم است دستورالعمل‌ها را با دقت انجام دهید. عدم رعایت دستورالعمل برای درمان شپش با دارو یکی از دلایل عمده مبتلا شدن مجدد به شپش سر است.
 • در حال حاضر، شواهد کافی در مورد استفاده داروهای خانگی مانند سس مایونز برای از بین بردن تخم شپش به عنوان درمان قطعی شپش سر وجود ندارد؛ بنابراین مرکز کنترل و درمان بیماری ها (CDC) توصیه می‌کند که برای درمان قطعی شپش سر دستورات دکتر را اجرا کنید و اگر درمان موثر نبود به پزشک اطلاع دهید.
3.5/5 - (42 امتیاز)
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

17 دیدگاه دربارهٔ «درمان شپش سر کودکان + درمان شپش با 11 روش خانگی;

 1. من از سرکه و جوش شیرین باهم استفاده کردم و از روغن زیتون و از وازلین از سم استفاده کردم ولی بازم سرم شپش داره چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام …سس مایونز کامل خفه شون میکنه . سر منم داره اما فقط رشک وجود داره شپش نیست من خودم شونه ضد شپش خریدم و کامل رشک هاشو از بین میبره .. اسپند هم خیلی خوبه ازش استفاده کن تو اینترنت سرچ کن درمان شپش با اسپند واستون میارش… امیدورام زودتر خوب بشید

   پاسخ
   • سلام خوبید ببخشید من سرم شپش داره هر روز هم نگا ش میکنم .
    روغن زیتون تاثیر خیلی خوبی داره شب روغن زیتون رو خوب بکشید بعد داخل کلاهک نکنین تا صبح و بعد ش باید یکی خوب نگاه سرتون کنه …
    ولی کامل از بین نمیره

    پاسخ
    • سلام من یه هفته اس که خارش سر دارم اما توسرخودم چیزی نتونستم پیدا کنم اما توموهای پسرم چهارتا رشک پیدا کردم از سس مایونز و سرکه و شامپو پروکسین هم استفاده کردم و با شانه ی دندون ریز هم موهامو شانه کردم بازم چیزی ندیدم ولی بازم سرم میخاره و نگرانم الان تو موهای پسرم چیزی ندیدم و سرشو هم نخاریده مشکل من چیه؟

     پاسخ
    • سلام‌ من فرق بین رشک و شپش نمیدونم‌ولی سر من هم دچار این بیماری شده چندین بار شامپو زدم به نتیجه نرسیدم کلافه شدم دیگه چیکار کنم لطفا کمکم کنید.

     پاسخ
     • دوستان من دوماه درگیر شپش سر دخترم بودم ولی فقط فقط شانه دندونه ریز فلزی موثر بود قیمتش ۱۵۴ هزارتومان هست ولی واقعا ارزش داره …من همه چیز استفاده کردم دوبار دکتر رفتم …هرچی که شما فکرشو کنید ..فقط فقط فقط کوتاه کردن مو و شانه دندونه ریز فلزی …خواهش می کنم اول این دو تا کا ر رو بکنید … شونه هایی که دندونه ریز پلاستیکی هست اصلا موثر نیست فقط فلزی بخرید …فقط فقط شانه دندانه ریز فلزی و کوتاه کردن مو …

 2. تاید آنزیم دار بهترین چیزه. ده دقیقه بزارید بمونه. بعد نرم کننده بزنید با شونه ضد شپش شونه کنید. عالیه

  پاسخ
 3. سلام من حدودا دو ماه پیش خارش شدید سر و دست داشتم و چون تجربه اولم بود نمیدونستم شپشه و فقط فکر میکردم حساسیته تا اینکه نامزدم توی سرم دید (بعدش فشارم افتاد و کلی گریه کردم و اصلا باورم نمیشد) و فورا چون دیر وقت بود مجبور شدیم بریم درمانگاه و دکتر درمانگاه بهم یه شامپو ضد شوره ایرانی قوی داد …
  شب اول به طریقه ایی که گفته شده بود مصرفش کردم اما چون دستم خسته میشد خوب شامپو رو به همه جای موهام نزدم و تغریبا ۲۰ تا شپش مرده با شونه زدن از سرم خارج شد(راستی حتما بگید یه نفر دیگه سرتونو با دقت شونه کنه چون خودتون نمیتونید ) و شب بعد چون نگران بودم یکی از دوستام گفت از سرکه استفاده کنم و منم سرکه سیب و اب رو به نسبت یک به یک مخلوط کردم و روی همه جای سرم افشانه کردم تا جایی که سرکه میچکید از موهام و بعد با پلاستیک بستمش و ۲ ساعت صبر کردم و دوباره موهامو شستم و شانه زدم و ایندفعه ۴ تا شپش مرده خارج شد و دیگه من مُردم چون فکر کردم دائم زاد و ولد میکنن و هیچ وقت از سرم نمیرن و فردا شبش هم سس مایونز رو مثل رنگ مو رو سرم گذاشتم و صبحش موهامو شستم و دیگه چیزی نبود و مامانم اکثر تخم ها رو از موهام جدا کرد تا درست هفته بعد که باز شامپو زدم به گفته دکترم و دیگه شپشی نبود و الانم هر روز چک میکنم و خداروشکر خوب شدم
  فقط دوستان روز اولی که شامپو رو مصرف کردین حتما همه جای خونه رو ضدعفونی کنید من اینجوری ضد عفونی کردم که تمام لباسهامو تو ماشین با دمای بسیار زیاد شستم و یک روز کامل خونه نبودم و عزیزانم هم کل خونه رو جارو کشیدن و رو تختی و بالشها و …. رو هم با دمای بالا شستن…
  چیزی که خیلی مهمه اینه که استرس نگیرین و مراحل رو کامل انجام بدید من کلا یک هفته درگیرش بودم یعنی از یه سرماخوردگی زودتر برطرف شد…
  و در ضمن موهامم بلنده و اصلا کوتاهش نکردم …
  راستی هر روز موهامو با اتو مو بسیار داغ حرارت میدادم و تخمها رو خشک میکرد

  پاسخ
 4. سلام. من در بارداری و در شش ماهگی به شپش مبتلا شدم و تا هفت ماهگی درگیر بودم. اصلا حدس نمیزدم شپش باشه. خارش شدید داشتم و یک بار ک حسابی سرمو خاروندم یه شپش به دستم اومد. به دکتر پوست مراجعه کردم. گفتم خارش دارم و یه شپش زیر ناخنم پیدا شده موقع خاروندن سرم. دکتر تشخیص شپش داد و شامپوی پریمترین یک درصد تجویز کردن ک در بارداری خطر نداشته باشه. یک بار استفاده کردم. کمی خارشم بهتر شد. فردای اون روز، شب موقع خواب تمام سرم رو و موهام رو با وازلین چرب کردم و با کیسه پوشاندم. صبح روز بعد به حمام رفتم و زیر دوش با شونه ی ضد شپش که در بسته ی شامپوی پریمترین بود موهامو شونه کردم و کلی شپش مرده در شانه گیر کردن. هفته ی بعد دوباره شامپو پریمترین رو استفاده کردم. و سرم رو اتوی مو کشیدم. تخم ها ک به ساقه های موهام چسبیده بودن همگی سوختن و از بین رفتن. چند بار اتوی مو کشیدن و هر روز یکی دوبار با شونه ی ضد شپش شونه کردن باعث خلاصی از دست شپش هاست البته در کنار شامپوی تجویزیه دکتر. این نکته رو هم خاطر نشان کنم ک در درمان شپش نیاز به کمی صبر و شکیبایی هست و اینکه تا یک ماه مدام موها و کف سر باید مورد بررسی قرار گیرند و رسیدگی شود. نگران نباشین و شکیبایی پیشه کنین.

  پاسخ
  • سلام خدمت شما.
   واقعاً خوشحال کننده‌اس که مشکلتون حل شده 🙂 ممنون از اینکه این موارد رو با بقیه به اشتراک گذاشتید. مطمئناً کاربرانی که مشکل مشابه شما رو دارن از این نظر شما بهره‌مند میشن.

   پاسخ
 5. سلام دختر و پسر من چند ماه قبل مبتلا به شپش شدن خوب از روغن زیتون و شامپو و سرکه استفاده کردم و از بین رفتن چند ماه قبل دیدم که یر دخترم دوباره رسم زده کشتم دیدم اره دوباره مبتلا شدن و امشب دوباره تو سر هر دوتا رشک دیدم دیگه کلافه شدم نمی‌دونم چکار کنم

  پاسخ
  • سلام خانم «فاطمه» عزیز.
   شپش موی سر به طور مستقیم از سطوح آلوده منتقل می‌شود.
   کلاه، شال، روسری، هدفون، حوله، گیره و تل مو، شانه و بُرس، بالش، لحاف، تشک، رویه مبل و مواردی از این قبیل می‌توانند به تخم‌های شپش آلوده باشند.
   پیشنهاد می‌کنیم ابتدا تمامی وسایل تماسی با موی سر دختر و پسر عزیزتون رو بررسی کنید و بعد از آن اقدام به درمان شپش موی سر کنید.
   راه‌های درمانی که در این مقاله بیان شده کامل و دقیق هستند.
   امیدواریم مشکل عزیزانتون هر چه زودتر حل بشه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید