سندرم روده تحریک پذیر

معرفی

سندرم روده تحریک پذیر یا IBS اختلالی شایع در دستگاه گوارشی است که روده بزرگ را تحت تاثیر قرار میدهد و به دنبال آن ، درد هایی در نواحی شکم ، اسهال و یبوست و همچنین نفخ شکم به وجود می آید.

سندروم یعنی چه : سندروم مجموعه ای از علائم و نشانه هایی است که اغلب با یکدیگر اتفاق می افتند اما علت شناخته شده ای ندارند.

سندرم روده ، یک بیماری نیست بلکه ، اختلال در عملکرد روده بزرگ است. آنچنان که روده بزرگ درست کار نمیکند.در سندرم روده تحریک پذیر اعصاب و عضلات روده بیش از حد حساس هستند. مثلاً زمانی که غذا میخورید عضلات بیش از حد لازم منقبض می شوند. این انقباضات می توانند منجر به گرفتگی روده ها و اسهال حین غذا خوردن یا مدت کوتاهی پس از آن شوند. اعصاب ممکن است بیش از اندازه به کشش روده مثلاً به دلیل گاز حساس باشند. در نتیجه گرفتگی و درد ایجاد می شود.

اگرچه سندرم روده تحریک پذیر دردناک است اما به روده آسیب وارد نکرده و موجب بروز بیماری دیگری نیز نمیشود. حدود 20 درصد مردم کشور های توسعه یافته به این عارضه دچار هستند.

 

حتماً بخوانید :   پولیپ روده

 

علل سندرم روده تحریک پذیر

علت اصلی بروز سندرم روده تحریک پذیر همچنان ناشناخته است اما مواردی از قبیل : اضطراب ، افسردگی ، عفونت حاد دستگاه گوارشی ، عوامل ژنتیکی ، مشکلات سیستم ایمنی بدن ، تب طولانی مدت و جوان بودن از علل بروز سندرم روده تحریک پذیر است.

همه افراد ممکن است مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر شوند، اما افراد جوان (زیر ۳۵ سال)، زنان و افرادیکه در خانواده شان سابقه این بیماری وجود دارد، در خطر بیشتری می باشند.

نقش استرس در سندرم روده تحریک پذیر

استرسهای عاطفی باعث بروز سندرم روده تحریک پذیر نمی شود. اما در فردی که سندرم روده تحریک پذیر دارد استرس می تواند نشانه ها را آغاز کند. در واقع روده می تواند به تمام چیزها مانند غذا، ورزش و هورمونها واکنش زیاده از حد نشان دهد.

غذاهایی که نشانه های سندرم روده تحریک پذیررا ایجاد میکنند شامل محصولات لبنی، شوکولات، الکل، کافئین، نوشابه های کربناتی و غذاهای چرب است.

زنانی که سندرم روده تحریک پذیر دارند علائمشان در طی دوره قاعدگی بیشتر می شود.

علائم سندرم روده تحریک پذیر

همانطور که در قسمت معرفی گفته شد ، این اختلال در عملکرد روده بزرگ ، میتواند موجب درد های شکمی ، نفخ و اسهال و یبوست شود. اما علائم دیگری نیز دارد. این علائم عبارتند از:

  • تورم شکم یا وجود باد در شکم
  • احساس نا تمامی دفع مدفوع
  • بلغم در مدفوع
  • درد هایی در ناحیه معده
  • کمردرد
  • احساس بیماری و کسلی
  • مثانه فوق فعال
  • سردرد و میگرن

 

در بعضی از افراد یبوست ، غالب ترین علامت سندرم روده تحریک پذیر است و در بعضی نشانه اسهال است .

عوامل افزایش دهنده خط

عواملی مانند : غذاهای چرب و سرخ کردنی ، محصولات لبنیاتی مانند شیر و پنیر ، شکلات ، الکل و کافئین میتوانند خطر ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر و افزایش شدت آنرا به دنبال داشته باشند.

روش تشخیص سندرم روده تحریک پذیر

برای تشخیص ، از آزمایشات گوناگون و همچنین نگاه به علائم و نشانه های این بیماری بهره برده میشود.

پیشگیری از سندرم روده تحریک پذیر

از آنجا که هیچ درمان خاصی برای سندرم روده تحریک پذیر موجود نمیباشد ، اما برای پیشگیری از این عارضه ، شما میتوانید سبک زندگی خود را تغییر دهید. تغییرات سبک زندگی شامل:

فیبر زیاد مصرف کنید

از فیبر طبیعی موجود در غذا های ارگانیک بیشتر استفاده کنید. غذا ها و خوراکی هایی که حاوی فیبر هستند : بادام ، انجیر ، گردو ، پسته ، لوبیا قرمز ، سبوس جو ، عدس ، خرما ، نارگیل ، آلو و…

وعده کوچک اما تعداد زیاد

غذا هایی که در طول روز میخورید ، به وعده های کوچک تقسیم کنید و در عین حال ، تعداد وعده ها را افزایش دهید.

 

حتماً بخوانید :   درمان یبوست

 

لبنیات لاکتوزی

در صورتیکه بدن شما با لاکتوز مشکل دارد بجای شیر از ماست استفاده کنید. میزان فرآورده های شیری را کاهش داده و بهمراه سایر غذاها مصرف نمایید. بعضی اوقات نیاز به قطع مصرف لبنیات می باشد. در این شرایط حتما به یک متخصص تغذیه برای مشورت درباره جایگزین محصولات لبنی مراجعه نمایید.

مایعات بیشتری مصرف کنید

اغلب مواقعی که از مایعات سخن می آید ، ذهن همه به سوی آب میرود. اما اینگونه نیست. شما میتوانید از آّب میوه های طبیعی و دارای فیبر استفاده کنید. در عین حال مصرف آب خود را نیز به 8 لیوان در روز برسانید.

ورزش کنید

ورزش همیشه و همه وقت ، در تمام بیماری ها تاثیر دارد. با ورزش کردن میتوانید سالم بمانید و خود را بیمه کنید.

ترک سیگار

سیگار کشیدن ضرر های زیادی بر بدنتان وارد میکند. یکی از آنها این است که میتواند شما را به سندرم روده تحریک پذیر مبتلا کند. اگر تا کنون سیگار میکشیدید ، سریعا ترک کنید.

پروبیوتیک

یکی از باکتری های خوب است که در روده زندگی میکند. در بعضی از مواد غذایی همچون ماست نیز وجود دارد. هنگام خرید ماست ، ماستی بخرید که پروبیوتیک دارد.

 

نکات پایانی

همیشه روحیه خود را در تمام مراحل زندگی حفظ کنید.

از تجربه چیزهای مضر مانند دخانیات و مخدر خودداری کنید. اگرچه لذت کوتاهی دارند اما در آینده ، شما را سخت بیماری خواهند کرد.

مصرف الکل باعث رفع بیماری های ساده ای میشود اما به دنبال خود ، بیماری های سختی می آورد.

برای تنظیم عملکرد روده ای خود ، باید از غذاهای طبیعی و ارگانیک استفاده کنید.

به کوچکترین نشانه ای واکنش نشان دهید و چکاپ دوره ای را فراموش نکنید.

 

حتماً بخوانید :   یبوست
امتیاز دهید post
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید