دکتر نیم
خانه » آبسه دندان

آبسه دندان

آبسه دندان
آبسه دندان چیست؟ (معرفی، علل، علائم، پیشگیری) - دکترنیم

معرفی

دندان یکی از کلیدی ترین اعضای بدن است که دندان درد را ایجاد کند، غیرقابل تحمل است. آبسه دندان یک عفونت دردناک در ریشه دندان است. این بیماری توسط یک عفونت باکتریایی ایجاد شده و لثه و دندان و حتی فک را درگیر می‌کند. به بیان دیگر، آبسه دندان یک دندان درد شدید و مداوم است که در بعضی از موارد درد تپشی و تیر کشنده دارد.

مشکلاتی که آبسه دندان ایجاد می‌کند، سبب ایجاد حفره در مینای دندان شده و باعث می‌شود تا باکتری‌ها مرکز دندان (پالپ) را آلوده کنند. این عفونت‌ها ممکن است از ریشه‌ دندان تا استخوان های فک و گلو، گسترش پیداکنند.

آبسه دندان، یکی از دردناک‌ترین تجربه های دندانپزشکی است. به دلیل تجمع چرک در یک نقطه دندان و درد شدید آن، این بیماری غیرقابل تحمل است و باید سریعا درمان شود. در این مقاله از دکترنیم به شما کمک می‌کنیم تا همه اطلاعات راجع به آبسه دندان را کسب کنید و از خطرات احتمالی آن به دور باشید.

علل آبسه دندان

همانطور که در بالا گفته شد، آبسه دندان هنگامی رخ می‌دهد که باکتری ها به پالپ یا مرکز دندان وارد شوند و آنرا مورد حمله قرار دهند. پالپ دندان، داخلی ترین قسمت دندان شامل اعصاب، رگ های خونی و بافت همبند است.

باکتری ها می‌توانند از یک حفره به ریشه دندان منتقل شده و از ریشه به نقاط پایینی و اصلی دندان بروند و باعث عفونت دندان شوند. علل آبسه دندان بسیار زیاد هستند اما در زیر، به بیان 5 مورد از علل آبسه دندان پرداخته ایم:

1- بهداشت ضعیف و عدم مراقبت از دندان ها:

باید در روز حداقل 2 بار دندان های خود را مسواک و نخ دندان بکشید. این موضوع به حفظ سلامت و بهداشت دندان کمک بسیاری کرده و از بیماری هایی مثل آبسه دندان، پیشگیری می‌کند. لثه هایتان را قوی و دندان هایتان را سفید تر از قبل می‌کند.

2- رژیم غذایی با قند زیاد:

خوردن غذاها و خوراکی های قندی مانند: نوشابه، سیرینی، شکلات و… می‌تواند به ایجاد حفره در دندان کمک کند و باعث آبسه دندان شود. دندان درد هم یکی از علائم اولیه ایست که به دلیل خوردن شیرینی ایجاد می‌شود.

3- خرد کردن با دندان:

خرد کردن یا شکستن مواد سخت به وسیله دندان، باعث ایجاد آبسه دندان می‌شود. باید باور کنید که دندان هایتان چکش نیستند که بتوانند بادام یا گردو را بشکنند.

4- پوسیدگی دندان:

پوسیدگی دندان، ایجاد حفره در آن است. این حفره می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. عدم رعایت بهداشت و رژیم غذایی پرقند، از علل پوسیدگی دندان و آبسه آن است.

5- آسیب به دندان:

اغلب در اثر وارد شدن ضربه یا آسیب به سبب بیماری های مختلف، آبسه دندان رشد کرده و ایجاد می‌شود.

علائم آبسه دندان

علائم آبسه دندان ، مانند علائم دندان درد است ولی شدید‌تر. شدت این علائم، می‌توانند بسته شرایط بیمار، متفاوت باشند. علائم آبسه دندان عبارتند از:

  • تب
  • درد هنگام جویدن
  • حساسیت دندان به گرم یا سرد
  • طعم تلخ در دندان
  • تورم غده در گردن
  • ناراحتی عمومی
  • قرمزی و تورم لثه
  • تورم فک بالا یا پایین

اگر دندان درد شما کاهش یابد یا متوقف شود، بدان معنی نیست که عفونت دندان بهبود یافته است. این عفونت رشد می‌کند و همچنان بافت ها را از بین می‌برد. پس اگر هریک از علائم بالا را در خود دیدید، با پزشک متخصص خود دیداری داشته باشید.

تشخیص آبسه دندان

دندانپزشک شما ممکن است از شما بپرسد هنگام بالا پایین کردن فک خود، دردی احساس می کنید یا خیر؟ همچنین به بررسی وضعیت لثه شما می‌پردازمد. اگر لثه های متورم و قرمز داشته باشید، ممکن است به آبسه مبتلا باشید.

با معاینه بیشتر پزشک، اگر آبسه داشته باشید دردی را در دندان خود احساس می‌کنید که یک دندان درد معمولی نیست و قابل تشخیص است. همچنین از شما درباره علائم‌تان خواهد پرسید و برای اطمینان بیشتر، یک عکس از دندان و فک شما خواهد گرفت.

پیشگیری از آبسه دندان

بهترین راه برای پیشگیری از آبسه دندان ، حفظ سلامت و بهداشت دندان هاست. به دنبال راهی برای سالم و تمیز نگه داشتن دندان های خود باشید و سعی کنید 2 بار در روز، دهانشویه و مسواک را انجام دهید. دهانشویه، شامل مواد مهم و ضروری برای دندان و همچنین مواد از بین برنده باکتری های مضر است.

سایر روشهای پیشگیری از آبسه دندان:

1- بهداشت به اندازه کافی:

در حالی که بسیاری از ضدعفونی کننده های دندان ادعا دارند مواد تشکیل دهنده آنها برای دندان خوب است، تجربه و آزمایشات نشان داده است که این موضوع کذب است. تمامی مواد موجود در شوینده های دندان مفید نیستند و مواد مضری هم وجود دارد. در فرمولاسیون این نوع مواد، مواد مضری وجود دارد که در صورت استفاده بی‌رویه، باعث آبسه دندان و بیماری های دیگر می‌شود.

2- شکر را کم کنید:

خوردن غذاهای پر از شکر مانند شیرینی جات و… به تشکیل حفره در دندان و پوسیدگی دندان کمک می‌کنند. از آنجا که پوسیدگی دندان از علل بروز آبسه دندان است، برای پیشگیری لازم است شکر را در رژیم غذایی خود کم کنید.

3- کاهش مصرف تنباکو:

سیگار کشیدن و مصرف دخانیات، یکی از دلایل بروز بیماری های دندان است. سعی کنید مصرف دود را قطع کنید تا هم سلامت بدن و هم سلامت دندان تان تضمین شود.

4- از دندان به عنوان چکش استفاده نکنید!

در بالا هم گفتیم. باید این عقیده را در خود ایجاد کنید که دندان‌ها به عنوان چکش خلق نشده اند. دندان ها وضیفه حیاتی تر از این دارند و برای خرد کردن غذا و کمک به هضم ایجاد شده اند. اگر به هر دلیل با دندان هایتان اجسام سخت را خرد کنید، منتظر آبسه دندان دردناک باشید.

امتیاز دهید

مصطفی فتاحی

مصطفی فتاحی هستم با ارائه مطالب خوب و تخصصی در وبسایت دکترنیم ، قصد بالا بردن اطلاعات کاربران در زمینه پزشکی را دارم. مطالبی که لازم است هر شخصی بداند. به امید اینکه هیچکس در جهان بیمار نباشد. سلامتی نیمی از زندگی است و دکترنیم ، این قسمت از زندگی را به شما میدهد. فقط کافی است دقت کنید و دکترنیم را به ذهن خود بسپارید.

اضافه کردن نظر

مطالب تصادفی

اوریون
اوریون

محبوب ترین مطالب