دکتر نیم
خانه » خارش گوش

خارش گوش

خارش گوش
خارش گوش چیست؟ ( معرفی، علل، علائم، پیشگیری ) - دکترنیم

معرفی

خارش گوش یک حالت آزاردهنده است که اغلب ما برای رهایی از آن، حتی با چوب کبریت گوش خود را می‌خارانیم. بله همه ما یک بار این کار را کرده ایم 🙂

بعضی اوقات خارش گوش آنقدر تشدید می‌شود که می‌خواهیم گوش خود را از جا در بیاوریم. دلایل مختلفی می‌تواند سبب این عارضه شود و خاراندن گوش با هر چیز خارجی، می‌تواند آسیب جدی به گوش‌هایتان وارد سازد.

به جای اینکه گوش خود را بخارانید، اطلاعات کافی را از این مقاله درباره خارش گوش کسب کنید. در این مقاله علائم خارش گوش ، علل خارش گوش ، پیشگیری از خارش گوش توضیح داده می‌شود. پس سعی کنید اطلاعات خود را بالا ببرید و خود را از خطرات جدی این مشکل نجات دهید.

در ادامه بخوانید :   عفونت گوش

علل خارش گوش

همانطور که در قسمت معرفی گفته شد، خارش گوش می‌تواند علل مختلفی داشته باشد و تنها یک عامل در ایجاد آن دخیل نیست. همانطور که خارش پوست می‌تواند از بیماری های مختلف یا حتی باکتری های بی خطر ایجاد شود.

6 علت خارش گوش که از بقیه شایع تر هستند در زیر آمده است:

1- چرک گوش ناکافی:

بله درست شنیدید! همانگونه که چرک زیاد در گوش می‌تواند سبب کاهش شنوایی و انسداد گوش شود، مقدار ناکافی این چرک هم می‌تواند از علل بروز خارش گوش باشد. اجازه ندهید گوشتان خشک بماند.

2- اگزمای مجرای گوش:

التهابی در گوش که اغلب با واکنش آلرژیک همراه است و می‌تواند در داخل یا اطراف گوش اتفاق بیافتد، اگزمای مجرای گوش یا درماتیت مجرای گوش است. محصولات زیبایی با ایجاد واکنش بین فلزات خاص، می‌توانند سبب اگزمای گوش شوند.

3- عفونت گوش:

درواقع عفونت گوش می‌تواند هم علت خارش باشد و هم از عوارض آن. در واقع همراه با خارش گوش، عفونت گوش نیز می‌تواند سبب درد بیشتر گوش شود. عفونت گوش در کودکان و شناگران شایع است. از این روست که بیماری به نام گوش شناگران وجود دارد!

4- بیماری پسوریازیس:

پسوریازیس یک بیماری پوستی است که اغلب در گوش ایجاد نمی‌شود؛ اما ممکن است در داخل یا اطراف گوش ایجاد شده و عامل خارش گوش باشد. همچنین امکان بروز این بیماری در پشت گوش نیز وجود دارد.

5- آلرژی:

آلرژن های بسیاری وجود دارند که باعث خارش گوش می‌شوند. ورود گرده به گوش یا واکنش گوش به مواد شوینده مانند شامپو از جمله موارد آلرژی زایی بود که باعث خارش می‌شوند. همچنین آسم و سایر بیماری های آلرژی زا در خارش گوش نقش دارند.

6- رطوبت بیش از حد:

همانگونه که خشکی بیش از حد گوش باعث خارش آن می‌شود، رطوب زیاد نیز دردسر ساز است. قرار گرفتن طولانی مدت گوش در معرض رطوبت، خطر عفونت گوش را افزایش می‌دهد. عفونت گوش نیز باعث خارش آن می‌شود.

سایر علل خارش گوش می‌تواند شامل: استرس، عوارض جانبی داروهای مختلف، گرما یا سرمای شدید باشد. در موارد نادر تر می‌تواند نشانه ای از وضعیت تهدید کننده حیاتی مانند شوک آنفیلاکتیک باشد.

علائم خارش گوش

خارش گوش می‌تواند همراه با علائم دیگری مانند: تب، لرز، سفتی مفصل، زخم در گوش، سردرد، آبریزش بینی، عطسه های مکرر، گلودرد یا عرق کردن ظهور کند. موارد زیر به بیان علائم خارش گوش می‌پردارند:

 • اگزما یا زخم در گوش
 • احساس حرکت جانور در گوش
 • احساس گرفتگی و انسداد گوش
 • تورم ناگهانی صورت یا لب ها
 • مشکلات تنفسی
 • سردرد‌های مخچه ای
 • درد ناشی از عفونت گوش
 • وزوز گوش
 • علائمی که در بالا گفته شد.

اگر شما علائمی به جز این علائم را می‌شناسید، در قسمت نظرات به ما معرفی کنید تا در مقاله قرار گیرد.

در ادامه بخوانید :   درمان گوش شناگران

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر هر گونه خارشی که پس از چند ساعت بهبود نیافت مشاهده کردید، فورا به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید؛ زیرا خارش گوش می‌تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه خطرناک باشد و اگر زود تشخیص داده نشود، باعث مشکلات جدی خواهد شد.

به طور کلی اگر شامل یکی از موارد زیر بودید به پزشک مراجعه کنید:

 • درد غیر قابل تحمل در گوش
 • سردرد شدید
 • خارش گوش همراه با گلو درد
 • انسداد شدید گوش
 • خارش گوش همراه با تب و لرز
 • عطسه های مکرر و تمام نشدنی
 • مشاهده خون در گوش
 • درد های انتشاری به فک و حتی گردن
 • آبریزش غیر قابل تحمل بینی

عوامل افزایش دهنده خطر

به طور کلی پیر، جوان، زن و مرد به این بیماری دچار می‌شوند. شدت و علائم بیماری در افراد مختلف متفاوت است. بعضی‌ها ممکن است به دلیل یک بیماری پیشرفته مبتلا شوند و اغلب افراد نیز به دلایل کوچک. اما باید به علائم خارش گوش واکنش نشان داد و به پزشک مراجعه کرد.

پیشگیری از خارش گوش

یه طور کلی اقدامات پیشگیرانه برای هر بیماری مفید و واجب است. مبتلا نشدن بهتر از درمان پس از ابتلاست! پیشگیری از خارش گوش بسیار آسان است و قابل انجام. فقط کافی است از فاکتور‌های زیر بهره ببرید:

1- جلوگیری از ورود مایع اضافه به گوش:

سعی کنید از ورود مواد شوینده مانند شامپو یا مواد آلرژی زا مانند گرده گلها به گوش خودداری کنید. ورود این مواد به گوش سبب بروز خارش درآن و حتی عفونت گوش می‌شوند.

2- موقع شنا مراقب باشید:

اغلب شناگران، گوش هایی آسیب دیده دارند. به دلیل عدم محافظت از گوش، امکان بروز بیماری های زیادی را برای خود ایجاد نکنید. هنگام شناکردن، از محافظ گوش و کلاه استفاده کنید و از شنا در آب‌های آلوده بپرهیزید.

3- هندزفری های مرگبار:

استفاده از هندزفری های دیگران، سبب بروز قارچ هایی در گوش شما می‌شود. این قارچ ها یکی از شایع ترین عوامل ایجاد خارش در گوش هستند و باید جدی گرفته شوند.

4- رطوبت گوش را حفظ کنید:

همانطور که در بالا گفته شد، وجود ناکافی چرک و ترشحات در گوش، سبب خارش آن می‌شود. به هیچ عنوان از گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش خود استفاده نکنید.

در ادامه بخوانید :   درمان عفونت گوش

اضافه کردن نظر

آخرین مطالب

مطالب تصادفی

میگرن
میگرن

محبوب ترین مطالب