دکتر نیم
خانه » کلسترول بالا

کلسترول بالا

کلسترول بالا چیست؟ (معرفی، علائم کلسترول بالا، علت، پیشگیری) - دکترنیم
high-cholesterol

معرفی

کلسترول بالا امروزه یکی از شایع‌ترین بیماری‌های جهان است که اغلب افراد را درگیر خود می‌کند. کلسترول به ماده‌ای شبیه به موم یا در اصطلاح لیپید (چربی) گفته می‌شود که در خون وجود دارد. وجود این ماده چرب در خون برای ساخت سلولهای سالم و کافی ضروری است اما اگر کلسترول موجود در خون بالا رود، احتمال مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی در افراد افزایش می‌یابد.

آمارگیری جهانی نشان می‌دهد: از هر سه بزرگسال، یک نفر به کلسترول بالا مبتلا است.

درواقع هنگامی که به بیماری کلسترول بالا مبتلا هستید، سطح بالای چربی موجود در خون می‌تواند در شریان‌های اصلی رسوب کرده و آنها را مسدود کند و در نتیجه، خون کافی به قلب نرسد و مشکلات قلبی مانند ایست قلبی یا سکته قلبی ایجاد شود. از آنجایی که بیماری‌های قلبی و عروقی جزو خطرناک‌ترین و کشنده‌ترین بیماری‌ها هستند، توجه به کلسترول بالا و کسب اطلاعات راجع به آن می‌تواند کمک شایانی در درمان این بیماری کند. با ما در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات کاملی راجع به کلسترول بالا کسب کنید.

انواع مختلف کلسترول بر اساس حمل لیپوپروتئین

حتما درباره انواع مختلف کلسترول شنیده‌اید اما به طور کلی، منظور این جمله را متوجه نشده‌اید. درواقع کلسترول به تنهایی انواع مختلفی ندارد بلکه در حضور لیپوپروتئین‌ها به 2 نوع مختلف تقسیم بندی می‌شود. درواقع کلسترول همراه خود مقداری پروتئین حمل می‌کند که به این ترکیب، لیپوپروتئین گفته می‌شود. اما انواع مختلف آن:

  • لیپوپروتئین کم چگال (LDL) : این لیپوپروتئین بسیار مضر است و باعث انتقال ذرات کلسترول به شریان‌های قلبی و چسبیدن به آنها می‌شود.
  • لیپوپروتئین چگال (HDL) : این لیپوپروتئین مفید است و مقادیر اضافی کلسترول را جذب و به کبد می‌فرستد تا تجزیه و تحلیل شوند.

علت کلسترول بالا

علت کلسترول بالا از جمله مواردی در علم پزشکی است که می‌تواند از ابتدای تولد تا هرآنچه عمر دارید را در بر بگیرد. اما مواردی مانند: وراثت، بیماری‌های زمینه‌ای کبد، بیماری‌های تیروئید و کلیه و شیوه زندگی می‌تواند علت کلسترول بالا باشد. سایر علل این بیماری عبارتند از:

اضافه وزن

از جمله شایع‌ترین علل کلسترول بالا است و به افزایش (LDL) کمک می‌کند و باعث رسوب گذاری کلسترول در دیواره رگ‌های خونی و بروز بیماری‌های مختلف می‌شود.

کم تحرکی

نداشتن فعالیت بدنی در طول روز نیز از جمله علل شایع این بیماری است که باعث افزایش سطح (LDL) در بدن می‌شود و بیماری‌های متعددی را در بر دارد.

سن و جنسیت

به طور کلی با افزایش سن، احتمال ابتلا به این بیماری در هر دو جنس بیشتر می‌شود اما قبل از یائسگی، زنان کمتر از مردان به کلسترول بالا مبتلا می‌شوند و در عوض، بعد از سن 50 سالگی، زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

مصرف الکل

مصرف الکل می‌تواند سبب افزایش سطح کلسترول خوب یا (HDL) شود اما کلسترول بد را کاهش نمی‌دهد. بنابراین استفاده بیش از حد از الکل می‌تواند باعث فشار خون بالا و افزایش سطح تری گلیسیرید شود و فرد را به بیماری‌های قلبی و عروقی مبتلا سازد.

استرس

از جمله عواملی که به طور غیر مستقیم سبب افزایش سطح کلسترول خون می‌شود، استرس است. درواقع افراد با داشتن استرس دچار رفتارهایی مانند: خوردن غذاهای چرب می‌شوند که این موضوع به طور غیر مستقیم در سطح کلسترول بالا نقش دارد.

علائم کلسترول بالا

این بیماری به تنهایی علائمی ندارد اما بروز بیماری‌هایی مانند سکته مغزی و قلبی می‌تواند ناشی از بالا بودن کلسترول خون باشد. البته شایان ذکر است این اتفاقات به طور معمول رخ نمی‌دهند و تنها در صورتی که کلسترول در شریان‌های اصلی شما رسوب کند ظاهر می‌شوند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

طبق آموزش‌های جهانی پزشکی، هر فرد بزرگتر از 20 سال، باید حداقل 1 بار در هر 5 سال آزمایش خون داده و سطح کلسترول بالا را تشخیص دهد. همچنین آزمایشی به نام پروفیل لیپوپروتئین نیز برای تشخیص سطح کلسترول خون لازم است. همچنین اگر در خانواده سابقه ابتلا به این بیماری یا بیماری‌های قلبی و عروقی مثل فشار خون و… را دارید، به طور متداول به پزشک مربوطه مراجعه نمایید.

در مقاله‌ای دیگر از دکترنیم، 12 درمان خانگی برای درمان کلسترول بالا ارائه شده است. برای مطالعه این مقاله، روی درمان کلسترول بالا کلیک کنید.

پیشگیری از کلسترول بالا

جذاب ترین بخش از این مقاله، پیشگیری از کلسترول بالا است. در این بخش به راه‌هایی ساده اشاره خواهیم کرد که زندگی شما را نجات می‌دهد. همانگونه که گفته شد، سطح بالای کلسترول خون می‌تواند حتی موجب مرگ افراد شود و دانستن این راه‌ها برای پیشگیری از کلسترول بالا الزامی است:

سبک زندگی خود را تغییر دهید

مهمترین و اصولی ترین راه برای پیشگیری از این بیماری، تغییر سبک زندگی به شیوه‌ای سالم و اصولی است. شما باید تا آنجا که می‌توانید از مصرف غذاهای پرنمک و فست فود‌ها خودداری کنید. همچنین چربی‌های حیوانی را محدود و چربی‌های خوب را مصرف کنید. بهره‌گیری از این فرمول در سبک زندگی می‌تواند از بهترین راه‌ها برای پیشگیری از کلسترول بالا باشد. همچنین سعی کنید به طور متداول از میوه‌جات و سبزی‌ها استفاده کنید.

ترک سیگار و الکل

همانطور که گفته شد، مصرف بیش از حد الکل می‌تواند سبب بروز این بیماری شود اما سیگار کشیدن نیز از جمله عوامل شایع به وجود آورنده این بیماری است. سعی کنید به طور آرام این دو را ترک کنید و در صورت لزوم، مصرف آنها را محدود کنید.

ورزش‌های سالم انجام دهید

داشتن تحرک بدنی و ورزش کردن می‌تواند تاثیر شگفت انگیزی در افزایش سطح کلسترول خوب و کاهش سطح کلسترول بد در بدن شود. بنابراین تحرک بدنی سالم می‌تواند شامل ورزش‌های هوازی در هوای پاک صبحگاهی و دویدن باشد. سعی کنید در تمام روزهای هفته، حداقل 30 دقیقه ورزش کنید و تحرک داشته باشید.

کلسترول بالا
4 (80%) 1 vote[s]

مصطفی فتاحی

مصطفی فتاحی هستم با ارائه مطالب خوب و تخصصی در وبسایت دکترنیم ، قصد بالا بردن اطلاعات کاربران در زمینه پزشکی را دارم. مطالبی که لازم است هر شخصی بداند. به امید اینکه هیچکس در جهان بیمار نباشد. سلامتی نیمی از زندگی است و دکترنیم ، این قسمت از زندگی را به شما میدهد. فقط کافی است دقت کنید و دکترنیم را به ذهن خود بسپارید.

اضافه کردن نظر

مطالب تصادفی

محبوب ترین مطالب