`آب مروارید چشم چیست؟ (معرفی، علل، علائم، پیشگیری) - دکترنیم
دکتر نیم

آب مروارید چشم

آب مروارید
آب مروارید چشم چیست؟ (معرفی، علل، علائم، پیشگیری) - دکترنیم

معرفی

در داخل چشم های ما، یک لنز طبیعی وجود دارد! این لنز باید روشن باشد تا بتوان شفاف دید! آب مروارید در واقع ابری از لنز طبیعی چشم است که پشت عنبیه قرار دارد. اگر آب مروارید داشته باشید، نگاه کردن به اطراف مانند نگاه کردن از پشت شیشه تار اتوموبیل است!

آب مروارید چشم، شایع ترین علت از دست دادن بینایی افراد بالای40 سال شناخته شده است و علاوه بر این، علت اصلی نابینایی در جهان است.

بنابراین اگر شما بیش از 40 سال دارید و دچار تاری دید یا نگاه ابری شده اید، ممکن است به این بیماری شایع مبتلا شده باشید! در هر سن و جنسیتی که باشید، مطالعه این مقاله از دکترنیم را به جهت اهمیت آن در بینایی شما پیشنهاد می‌کنیم.

انواع آب مروارید

انواع مختلفی از این بیماری وجود دارد و هر کدام، علل و علائمی تقریبا متفاوت دارند. انواع آب مروارید چشم عبارتند از:

1- وابسته به سن:

این مورد به سن و سال شما بستگی دارد. هر چه قدر پیرتر میشوید، احتمال ابتلا به این نوع از آب مروارید بیشتر میشود. معمولا سن خطر ابتلا به این بیماری، +40 سال است.

2- مادرزادی:

نوزادانی که هنگام تولد، همراه با آب مروارید متولد میشوند را شامل میشود. از جمله دلایل آب مروارید مادرزادی ، میتوان به عفونت، ضعف یا التهاب در رحم اشاره کرد.

3- آب مروارید ثانوی:

این نوع از بیماری به سبب سایر شرایط پزشکی و انواع بیماری ها اتفاق می افتد. مثلا دیابت میتواند در ایجاد نوع ثانوی این بیماری نقش داشته باشد. همچنین تحت تاثیر اشعات تابشی مانند ماوراء بنفش یا مواد سمی، ایجاد میشود.

4- تروماتیک:

این نوع از آب مروارید هم پس از آسیب به چشم ایجاد میشود.

5- هسته ای:

در وسط لنز شکل میگیرد و باعث ایجاد هسته قهوه ای یا زرد رنگ میشود.

6- آب مروارید رادیو اکتیو:

به طور کلی افرادی که تحت درمان سرطان با استفاده از روشهایی مانند پرتو درمانی هستند، به این نوع از بیماری دچار میشوند.

5 علت آب مروارید

این بیماری به لحاظ شایع بودن، علل ناشناخته ای دارد. اما به طور کلی، ابتلا به آب مروارید میتواند به خاطر 5 علت زیر ایجاد شود:

1- سن:

همانطوری که در قسمت معرفی گفته شد، افرادی که سن بالای 40 سال دارند، بیشتر از سایرین به این بیماری مبتلا میشوند. پس این جمله «هر چه پیرتر میشوید، آب مروارید نزدیکتر میشود» صدق میکند.

2- آسیب های چشمی:

آسیب های چشمی تحت تاثیر تابش نور خیلی قوی و مستقیم یا عوامل دیگر ایجاد میشوند و از علل رخ دادن آب مروارید هستند. نوع تروماتیک این بیماری، به سبب آسیب های چشمی ایجاد میشود!

3- سیگار کشیدن:

بازهم سیگار کشیدن از علل بیماری است. سیگار کشیدن هیچ سودی که ندارد هیچ، تقریبا در تمام مقالات هم ضررش آمده است. اگر سایر مقالات را خوانده باشید، سیگار کشیدن از علل بیماری های مختلف است.

4- بیماری ها و شرایط پزشکی:

آب مروارید ثانویه ، در اثر شرایط پزشکی مانند دیابت ایجاد میشود. بیماری هایی که روی عنبیه چشم تاثیر میگذارند، سبب آب مرواریدی شدن چشم میشوند.

5- قرار گرفتن در معرض اشعه:

اشعه های خطرناک که لایه اوزون جذب میکند، در زمین هم پیدا میشوند. قرار گرفتن در معرض این اشعه ها، هم برای بدن و هم برای چشمها بسیار مضر است. ماوراء بنفش، اشعه ایکس یا حتی گاما.

علائم آب مروارید

بیماری های چشمی، علائمی مشخص دارند و همگی در یک نوع علامت مشترک هستند: اختلال بینایی. اما علامتهایی که آب مروارید را از سایر بیماری های چشمی متمایز میکنند عبارتند از:

 • تاری دید
 • مشکل دید در شب
 • مشاهده رنگهای تار (بلور)
 • افزایش حساسیت به تابش نور
 • آسیب دیدن بینایی چشم
 • نیاز به تغییرات مکرر عینکها

عوامل افزایش دهنده خطر

در ایجا به بیان عواملی که احتمال ابتلا را بالا برده و سبب تشدید بیماری میشوند، میپردازیم:

 • سن بالا
 • مصرف الکل سنگین
 • چاقی
 • سیگار کشیدن
 • فشار خون بالا
 • آسیب های چشمی قبلی
 • سابقه خانوادگی
 • قرار گرفتن در معرض نور شدید
 • قرار گرفتن در معرض اشعه ها
 • درمان سرطان

اگر هنوز به این بیماری مبتلا نیستید، موارد بالا میتوانند از علل ابتلای شما باشند. اگر تا کنون مبتلا شده اید، این موارد عامل تشدید کننده بیماری هستند.

پیشگیری از آب مروارید

شیوع بالای این بیماری، تقریبا در تمام نقاط جهان موج میزند. سالانه چندین میلیون نفر در جهان به سبب این بیماری، بینایی خود را از دست میدهند! به گفته رئیس سازمان نظام پزشکی کشور، 7 میلیون ایرانی به آب مروارید دچار میشوند. این در حالی است که:

رئیس مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی:

ماهانه بیش از 20 هزار عمل جراحی آب مروارید در کشور انجام میشود.

از جمله راه های پیشگیری از آب مروارید:

1- وزن خود را متعادل کنید:

اضافه وزن و چاقی، در ایجاد بیماری های زیادی از جمله همین بیماری نقش دارد. سعی کنید با رژیم غذایی متعادل و خوب مانند رژیم غذایی مدیترانه ای ، به جنگ با چاقی بروید.

2- به فشار خون توجه کنید:

فشار خون بالا از جمله علل بروز این بیماری است. سعی کنید از غذاهایی که فشار خون را بالا می آورند پرهیز کنید.

3- سیگار و الکل هرگز!

مصرف الکل سنگین و سیگار کشیدن، باعث بروز بیماری های مختلف میشود. اگر این مواد را دور بریزید، هم اطرافیان و هم خودتان احساس سلامتی خواهید کرد.

4- به علائم توجه کنید:

هر علامتی که در خود دیدید، با پزشک خود در میان بگذارید یا در وبسایت ها جستجو کنید. شناخت علائم و کنترل آنها بسیار مهم است تا به بیماری های سنگین تر دچار نشوید.

5- از چشم خود محافظت کنید:

این وظیفه شرعی و انسانی شماست که از اعضای بدن خود محافظت کنید. از نگاه کردن به نور های قوی گرفته تا اشعه های خطرناک، پرهیز کنید.

امتیاز دهید

مصطفی فتاحی

مصطفی فتاحی هستم با ارائه مطالب خوب و تخصصی در وبسایت دکترنیم ، قصد بالا بردن اطلاعات کاربران در زمینه پزشکی را دارم. مطالبی که لازم است هر شخصی بداند. به امید اینکه هیچکس در جهان بیمار نباشد. سلامتی نیمی از زندگی است و دکترنیم ، این قسمت از زندگی را به شما میدهد. فقط کافی است دقت کنید و دکترنیم را به ذهن خود بسپارید.

اضافه کردن نظر

آخرین مطالب

مطالب تصادفی

محبوب ترین مطالب