درمان پرکاری تیروئید

مقدمه

پرکاری تیروئید زمانی که رخ می‌دهد که مقدار زیادی هورمون تیرودی در بدن وجود داشته باشد. برای درمان پرکاری تیروئید با دکتر نیم همراه باشید.

تیروئید یک غده به شکل پروانه است که در گردن انسان واقع‌شده است، کار اصلی تیروئید تنظیم متابولیسم و انرژی بدن است. هنگامی که تیروئید بیش از حد فعال باشد و مقدار بیش از حد هورمون تیروکسین تولید کند اصطلاحاً پر کاری تیروئید می‌گویند.

علل شایع پرکاری تیروئید شامل خود ایمنی, التهاب غده تیروئید، ترشح غیر طبیعی هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)، مصرف بیش از حدید و یا توده‌های خوش خیم یا گره‌ها در تیروئید.

پرکاری تیروئید 8 برابر بیشتر در زنان رخ می‌دهد تا مردان. پرکاری تیروئید در مردانی که تازه به 30 سالگی رسیده ان و در زنانی که بالای 60 سال هستند رایج است.

از علائم پرکاری تیروئید می‌توان به کاهش وزن شدید, ضربان قلب نامنظم، عصبی بودن، بی اشتهایی بیش از حد، تغییرات در چرخه قاعدگی، خستگی، ضعف عضلانی و مشکل خواب نام برد.

روش‌های درمان پرکاری تیروئید

توجه: برای تشخیص و درمان این بیماری حتماً به پزشک مراجعه کنید و از روش‌های گیاهی برای درمان تیروئید پرکار به صورت کمکی می‌توان استفاده کرد.

تشخیص بیماری پرکاری تیروئید کمی دشوار است و هر چه سریع‌تر تشخیص داده شود راحت‌تر می‌توان با استفاده از داروها، مکمل‌ها و تغییرات شیوه زندگی آن را درمان کرد.

همچنین می‌توان از روش‌های گیاهی زیر هم برای درمان پرکاری تیروئید استفاده کرد.

کلم بروکلی

کلم بروکلی
کلم بروکلی

کلم بروکلی حاوی مواد شناخته شده‌ای به نام ایزوتیوسیانات و گویتروگنس (goitrogens) است که می‌تواند به درمان پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) با محدود کردن تولید هورمون آن کمک کند.

حتماً بخوانید :   کم کاری تیروئید

دیگر سبزجات ماننده جوانه‌های بروسل، گل کلم، کرفس، کلم، تربجه نیز می‌توانند به شما کمک کنند.

 • روزانه کلم بروکلی را به صورت خام همراه با غذا مصرف کنید
 • همچنین می‌توانید به در سالاد یا به صورت آب پز در پخت و پز خود از آن استفاده کنید

لبدیسی رونده (گیاه آجوگا)

لبدیسی رونده (گیاه آجوگا)
لبدیسی رونده (گیاه آجوگا)

گیاه لبدیسی رونده می‌تواند به کنترل پرکاری تیروئید خفیف (هیپرتیروئیدیسم) کمک کند زیرا میزان تولیدی هورمون تیروئیدی را کاهش می‌دهد.

گیاه آجوگا به کاهش سطح TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) کمک می‌کند و باعث کاهش سنتز هورمون تیروئید می‌شود علاوه بر این به کاهش سطح T4 کمک می‌کند و تبدیل T4 به T3 را مسدود می‌کند.


براساس مطالعات مجله بین الملی دارو و علم بیولورژی (international journal of pharmacy and biological sciences)
 • نصف قاشق چای خوری لبدیسی رونده را در یک فنجان آب جوش به مدت چند دقیقه قرار دهید تا دم بکشد، یک بار در روز از این چای را برای درمان پرکاری تیروئید مصرف کنید.
 • همچنین می‌توانید 2 تا 6 میلی لیتر در روز از عصاره این گیاه مصرف کنید.

گیاه فرنجمشک

گیاه فرنجمشک
گیاه فرنجمشک

فرنجمشک یک گیاهی است که می‌تواند سطح TSH را کاهش دهد و به درمان پرکاری تیروئید شما کمک کند.

این گیاه شمال فلانوئید ها، اسیدهای فنولی و سایر ترکیبات مفید است که تیروئید را تنظیم می‌کنند.

آنتی بادی‌هایی که غده تیروئید را تحریک می‌کند را مسدود می‌کند و از بیماری گراویس که یکی از علل رایج بیماری پرکاری تیروئید است جلوگیری می‌کند

 • دو قاشق غذاخوری گل فرنجمشک را در یک فنجان آب جوش اضافه کنید.
 • به مدت حداقل 5 دقیقه اجازه دهید تا دم بکشد.
 • سپس این چای را صافی بگیرید و 3 بار در روز برای درمان پرکاری تیروئید بنوشید.

آنتی اسیدان ها

میوه های سالم
میوه های سالم

رژیم غذایی از آنتی اکسیدان ها در مدیریت پرکاری تروئید مفید است. آسیب رادیکال‌های آزاد و اکسید کنندهای موجود در بدن با افزایش سطح هورمون‌های تیروئید ناشی از پرکاری تیروئید مرتبط است.

حتماً بخوانید :   پرکاری تیروئید

آنتی اکسیدان ها برای کاهش فشار اکسید کنند ها مفید هستند. غذاهایی که غنی از ویتامین C، ویتامین E، بتاکاروتن، سلنیم (Se) و منزیوم است را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 • برای دریافت این مواد مغذی میوه‌های تازه و سبزیجات مانند توت‌ها، انگور، گوچه فرنگی، فلفل را مصرف کنید. همچنین می‌توانید از یک مولتی ویتامین استفاده کنید.

کلم پیچ

درمان پرکاری تیروئید 1
کلم پیچ

کلم یکی از مفیدترین مواد غذایی است که می‌تواند به درمان پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) استفاده شود.

کلم حاوی مقدار زیادی از گیتروژن ها است که به کاهش تولید هورمون تیروئید کمک می‌کند.

 • بهترین روش مصرف کلم پیچ به صورت خرد شده و خام مصرف کنید
 • همچنین می‌توانید به صورت آب پز مصرف کنید یا به غذاهای خود اضافه کنید

مصرف روی (زینک)

غذاهای روی دار
غذاهای روی دار

روی کمک می‌کند تا شما از انرژی غذاها استفاده کنید. این ماده معنی همچنین سبب بهبود سیستم ایمنی شما در درمان پرکاری تیروئید می‌شود. منابع دردسترس روی عبارت‌اند از:

 • نخود
 • پودر کاکائو
 • بادام‌هندی
 • قارچ
 • تخم کدوحلوایی

گیاه دم شیر (برنجاسف)

گیاه دم شیر (برنجاسف)
گیاه دم شیر (برنجاسف)

این گیاه به‌عنوان یک بتا بلوکر طبیعی عمل می‌کند و به کنترل قند خون و تشنگی کمک می‌کند، همچنین دارای برخی از فعالیت‌های ضد تیروئید است که علاوه بر درمان تیروئید پرکار می‌تواند برای افرادی که بیماری‌های قلبی دارند مفید باشد.

توجه: اگر از داروهای آرام‌بخش استفاده می‌کنید از مصرف این گیاه اجتناب کنید.

 • یک و نیم قاشق چای‌خوری از این گیاه را در یک فنجان آب جوش اضافه کنید
 • به مدت 5 دقیقه حداقل صبر کنید تا دم بکشد سپس صافی بگیرید.
 • سپس سه بار در روز از این چای بنوشید.

اسیدهای چرب امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3
اسیدهای چرب امگا 3

اگر بدن شما مقدار کافی اسیدهای چرب امگا 3 را دریافت نکند، اختلال هورمونی، ازجمله هورمون‌های تیروئید به وجود می‌آید.

اسیدهای چرب امگا 3 عملکرد ایمنی و رشد سلول را کنترل می‌کنند و به بهبود توانایی پاسخگویی به هورمون‌های تیروئیدی کمک می‌کنند.

 • برای دریافت اسیدهای چرب امگا 3، خوردن ماهی، مواد غذایی حیوانی، دانه‌های کتان و گردو مصرف کنید
حتماً بخوانید :   درمان کم کاری تیروئید

توت‌ها

درمان پرکاری تیروئید 2
توت‌ها

توت‌ها غنی از ویتامین‌ها و خواص آنتی‌اکسیدانی هستند که می‌توانند باعث کاهش التهاب به درمان پرکاری تیروئید کمک کند.

 • شما می‌توانید انواع توت‌ها مانند زغال‌اخته، تمشک، توت‌فرنگی، بلوبری را به‌صورت خام و روزانه مصرف کنید

انگور فرنگی هندی (آملا)

انگور فرنگی هندی (آملا)
انگور فرنگی هندی (آملا)

انگور فرنگی هندی می‌تواند بسیاری از مشکلات بهداشتی ازجمله درمان پرکاری تیروئید کمک کند. انگور فرنگی هندی با توجه به اثرات مخرب بر غده تیروئید به کنترل تولید هورمون‌های تیروئیدی کمک کند.

 • مقداری انگور فرنگی هندی را له کنید و با عسل مخلوط‌کنید و قبل از صبحانه مصرف کنید

نکات پایانی

 • سعی کنید تا حد امکان از مصرف پروتئین‌های لبنی، نمکید دار، محصولات دریایی، زرده تخم‌مرغ، گوشت حیوانات اهلی و کافئین جلوگیری کنید.
 • تغذیه مناسب، ورزش و تمرین کردن کنترل استرس می‌تواند برای درمان پرکاری تیروئید مفید باشد. زمانی که شرایط پزشکی و سبک زندگی به‌خوبی مدیرت شود تیروئید به روال عادی خود بازمی‌گردد.
3.5/5 - (26 امتیاز)
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

13 دیدگاه دربارهٔ «درمان پرکاری تیروئید;

 1. سلام من خانم 26 ساله هستم بابت کم شدن وزنم به دکتر مراجعه کردم .سونوگرافی تیروئید نوشته لوب سمت راست ی مقدار از چپ بزرگتره و اینکه ازمایشات تیروئیدم نرماله به نظر شما نیاز به نمونه برداری هست ؟
  و اینکه من این مدت فشار روحی عصبی شدیدی بخاطر مریضی و فوت پدرم داشتم منتهی بیش از حد عصبی هستم اما اشتهام عالیه

  پاسخ
 2. سلام
  یکی از بستگان ما دوسال است تیروئیدش رو عمل کردندو ید درمانی هم شده در طول این مدت دارو هم مصرف کرده اما یک ماه پیش دوباره ید درمانی شده.
  آیا ممکن است جونش به خطر بیفتد؟

  پاسخ
 3. سلام مردي هستم 51 ساله با سابقه بيماري مغزو اعصاب 34 ساله ( جانباز جنگي) مدت 10ساله درگير بيماري چربي خون بالاي 380 هستم و تقريبا”3ساله درگير ديابت هم شده ام چندي پيش آزمايش دادم TSH=6.2 بود دكتر گفت كم كاري تيروئيد داري و قرص لووتيروكسين تجويز كرد در آزمايش بعدي مقدارش به 0.01 بازم گفت كم كاره و قرصها روادامه بده اما جاهاي ديگه پرسيدم و مطالعه كردم عكس اينو گفتند يعني پركاري واقعا” مستأصل شدم لطفا” راهنمايي بفرمائيد بسيار سپاسگزارم

  پاسخ
 4. سلام من 17سالمه و به تازگی متوجه شدم که پرکاری تیروئید دارم از وقتی دارو میخورم به شدت دل درد میگیرم سردرد و کلیه درد و بسیار زیاد خوابم به نظر شما اینها طبیعیه؟؟؟
  آیا امکان دارد که بیماری به طور کامل درمان شود؟؟؟؟

  پاسخ
 5. سلام من دختر ۲۵ ساله هستم دیروز جواب ازمایشم tsh۴.۹ بود بنظرم تیروئیدم پرکار باشه بتظرتون با دارو و رژین غذایی ب طور کامل خوب میشم؟

  پاسخ
 6. سلام من ۲۸سالمه چند وقته به تیروعیدپرکاردچارشدم قرص پرانول روزی یه عددقرص متی مازول روزی ۳عدد بعد دوهفته روزی۲عدد حالابعد ۲هفته استفاده ازداروبرام ازمایش دیگه نوشته که جوابش هنوزنیومده وقرص متی مازول تمام شده فقط پرانول دارم….باید چیکارکنم برم بگیرم باز مصرف کنم یامنتظرجواب ازمایش باشم وفقط پرانول مصرف کنم؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید