تبخال

معرفی

تبخال(Herpes) یک بیماری ویروسی است که بهوسیله ویروس هرپس سیمپلکس (Herpessimplex virus) ایجاد می‌شود.

تبخال باعث ایجاد تاول‌های کوچک و دردناک می‌شود که به آن‌ها زخم سرد (cold sore) میگویند. (تصویر زیر)

زخم سرد
زخم سرد

به‌طورکلی دو نوع ویروس باعث ایجاد تبخال می‌شوند

ویروس نوع یک 

که تبخال دهانی را ایجاد می‌کند، بعد از اولین ابتلا،ویروس در بافت عصبی صورت به خواب می‌رود و غیرفعال می‌شود؛ بعضی مواقع ویروس دوباره عود می‌کند و باعث ایجاد زخم سرد (تاول‌های کوچک و دردناک) می‌شود.توجه کنید که ممکن است این نوع ویروس هنگام سکس دهانی به فرد دیگر منتقل شود و در ناحیه تناسلی او هرپس ایجاد کند.

ویروس نوع دو 

معمولاً تبخال تناسلی ایجاد می‌کند و می‌تواند ازطریق پوست و یا مایعات ناحیه تناسلی و آب دهان منتقل شود، دقت کنید که این ویروس نیز می‌تواند از طریق سکس دهانی منتقل شود و دردهان فرد مقابل تبخال ایجاد کند. به‌طورکلی عفونت ویروس نوع ٢ در خانم‌ها شایع‌تر از آقایان است.

ازآنجایی‌که هرپس در مراحل پیشرفته ممکن است سبب مشکلات بزرگ‌تری شود، مطالعه این مقاله از دکتر نیم را به شما پیشنهاد می‌کنیم!

علت تبخال

بیماری تبخال مسری است درواقع به‌وسیله تماس مستقیم با فرد آلوده به ویروس هرپس، بیماری منتقل می‌شود. احتمال انتقال ویروس وقتی فرد مبتلا تاول يا زخم دارد بيشتر است اما ممكن است بدون هيچ علامتي هم ويروس منتقل شود، و ممکن است حتي متوجه نشويد مبتلا شده‌اید!

انواع تبخال

در این قسمت به معرفی انواع تبخال، روش های انتقال و علائم و نشانه های آن خواهیم پرداخت

تبخال دهانی

تبخال دهانی رو می توان به نوعی زخم موقت نامید که بسیار آزار دهنده می باشد. این نوع از هرپس ممکن است در کنار دهان یا بینی شما ایجاد شود.

حتماً بخوانید :   اگزما
تبخال 1

روش های انتقال تبخال دهانی

 • خوردن غذا از ظرف فرد مبتلا
 • رژلب مشترک با فرد مبتلا
 • بوسیدن افراد مبتلا

علائم تبخال دهانی

برخی افراد علامتی بروز نمی‌دهند و علائم بیشتر در بچه‌های یک الی پنج سال بروز می‌کند. علائم معمولاً یک الی سه هفته بعد از ابتلا به ویروس بروز می‌کنند و ممکن است دو الی سه هفته ادامه پیدا کنند.

علائم هشداردهنده قبل از تبخال، شامل خارش و سوزش اطراف لب‌هاست.

قبل از تاول‌ها شما ممکن است تب و گلودرد را تجربه کنید. تاول‌ها روی لب‌ها، لثه، دهان و گلو ظاهر می‌شوند.

تبخال تناسلی

این نوع از تبخال جزو بیماری های مقاربتی به حساب می آید و مرد و زن را ممکن است درگیر کند.

تبخال تناسلی
تبخال تناسلی

روش های انتقال تبخال تناسلی

 • شایع‌ترین و مهم‌ترین علت بروز تبخال تناسلی، تماس جنسی مستقیم با فرد آلوده بهویروس هرپس تناسلی است.
 • توجه داشته باشید که تبخال تناسلی از طریق حوله، لیوان وقاشق و چنگال منتقل نمی‌شود چون ویروس بلافاصله بعد از جدا شدن از پوست می‌میرد.

علائم تبخال تناسلی

خیلی از افرادی که مبتلابه تبخال تناسلی هستند، تاول را تجربه نمی‌کنند یا علائم آن‌ها آن‌قدر خفیف است کهان را نادیده می‌گیرند یا با نیش حشره یا مشکلات پوستی دیگر اشتباه می‌کنند.   

اگر علائم دو روز تا دو هفته بعد از ابتلا به ویروس ظاهر شوند، معمولاً شدید خواهند بود. اما اگرچند هفته یا چند ماه بعد از ابتلا به ویروس علائم ظاهر شوند خفیف‌تر هستند و زودتر رفع می‌شوند.

علائم کلی تبخال تناسلی مثل تب، بی‌حالی، کاهش اشتها، درد عضلانی در کمر، باسن، ران‌ها و زانو، غدد لنفاوی ورم‌کرده در کشاله ران ممکن است ظهور پیدا کنند، ممکن است هنگام ادرار کردن درد داشته باشید و یا ادرار کردن برایتان مشکل باشد، ترشحات واژینال غیرطبیعی در خانم‌ها ممکن است دیده شود؛ هم‌چنین ممکن است قبل از ظاهر شدن هرپس در محل تاول‌ها سوزش و خارش وجود داشته باشد مثلاً در ناحیه‌ی تناسلی، مقعد، روی ران‌ها و باسن، حتی روی انگشتان، زبان، دهان و دیگر نقاط بدن مثل چشم که سبب بیماری هرپس کراتیت می‌شود.

حتماً بخوانید :   درمان خراشیدگی پوست

هرپس کراتیت هم می‌تواند علائمی مانند درد در چشم، ریزش اشک و حس گرما در چشم را به علائم فوق می‌افزاید.

تشخیص تبخال

این بیماری می‌تواند به‌وسیله یک معاینه فیزیکی ساده تشخیص داده شود. به‌طورکلی پزشک شماممکن است سؤالاتی درباره علائمتان بپرسد. همچنین ممکن است تست هرپس را از شما بگیردو اطمینان کلی از بیماری‌تان حاصل کند.

پیشگیری از تبخال

هرپس بیماری ویروسی است، درنتیجه به طور کلی باید سعی کرد از تماس پوستی خودداری کنیم در ادامه توصیه های دقیق برای پیشگیری را برای شما خواهیم گفت.

پیشگیری از تبخال
پیشگیری از تبخال

پیشگری از تبخال دهانی

 • سعی کنید از تماس مستقیم فیزیکی با افراد مبتلا خودداری کنید.
 • اگر به تبخال دهانی مبتلا هستید خصوصاً وقتی تاول دارید سکس دهانی انجام ندهید که ممکن است باعث انتقال ویروس به فرد مقابل شوید
 • حوله و لباس‌های لنین را بعد از هر بار استفاده در آب جوش بشویید
 • قبل از بیرون رفتن از خانه از نرم‌کننده یا ضدافتاب حاوی زینک اکساید برای لب‌های خود استفاده کنید
 • هیچ وسیله شخصی مانند حوله، لیوان، فنجان و یا لوازم‌آرایشی را به دیگران ندهید و از لوازم دیگران استفاده نکنید

پیشگیری از تبخال تناسلی

 • مبتلایان به مورد ۲ بیماری نیز باید از تماس جنسی مستقیم بپرهیزند و از کاندوم لاتکس استفاده کنند. اگرچه در صورت استفاده از کاندوم هم هنوز احتمال کمی وجود دارد که ویروس به فرد دیگر منتقل‌شده و او را نیز آلوده سازد.
 • وقتی شما یا پارتنر شما تاول فعال یا علائم هشداردهنده‌ی شروع دوره جدید تبخال (سوزش و خارش و…) دارد از تماس جنسی (دهانی، واژینال و مقعدی) بپرهیزید
 • از روابط جنسی با افراد مختلف بپرهیزید

پیش‌آگهی

وقتی یک‌بار به این ویروس مبتلا شوید این ویروس تا آخر عمر در بدن شما خواهد ماند، البته خیلی از افراد دوباره دچار علائم نخواهند شد، عادت ماهانه و تغییرات هورمونی، مدت طولانی زیر آفتاب قرار گرفتن، تب و استرس ممکن است علائم را فعال کنند.

حتماً بخوانید :   درمان جوش سرسیاه

علائم ممکن است خطرناک بشوند اگر شما سیستم ایمنی ضعیف شده‌ای دارید (به علت داروها یا بیماری‌های دیگر از قبیل ايدز)

تبخال تناسلی و حاملگی

خانم‌های حامله‌ای که تبخال تناسلی فعال دارند، ممکن است هنگام زایمان عفونت را به بچه منتقل کنند. و این ویروس می‌تواند باعث یک عفونت مغزی در نوزاد شود پس حتماً به دکتر خود بگویید اگر تاول فعال دارید و یا قبلاً به این بیماری مبتلا شده‌اید تا اقدامات لازم برای پیشگیری را انجام دهند

5/5 - (1 امتیاز)
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

1 دیدگاه دربارهٔ «تبخال;

دیدگاهتان را بنویسید