ریزش مو

معرفی

مو تقریبا در همه جای بدن می‌روید به جز در کف دست و کف پاهای انسان. موها از یک پروتئین به نام کراتین ساخته شده اند. کراتین در فولیکول مو ساخته می‌شود. به طور متوسط هر انسان در سر خود، بین 100 تا 150 هزار تار مو دارد و در روز حدود 70 تا 100 تار از این موها، ریزش می کنند. بنابراین اگر چند تار مو از سر شما ریخت، نشانه ریزش مو نیست!

آکادمی پوست و زیبایی آمریکا (AAD) :

حدود 80 میلیون زن و مرد آمریکایی، به ریزش مو دچار هستند.

فولیکولهای مو چرخه خود را دارند و ممکن است تحت تاثیر عواملی مانند بیماریها، سن وسال و… قرار گیرد. اما به طور کلی چرخه زندگی فولیکول‌های مو، به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • رشد موی فعال که بین 2 تا 6 سال طول می‌کشد.
 • موی موقت که 2 تا 3 هفته به طول می‌انجامد.
 • مرحله استراحت که بین 2 تا 3 ماه طول می‌کشد و در پایان این مرحله، مو می‌ریزد و موهای جدیدی جایگزین آن می‌شوند. چرخه رشد دوباره شروع می‌شود.

ریزش مو، یک بیماری شایع بوده که در اکثر مواقع، در زندگی افراد رخ می‌دهد. در واقع با افزایش سن افراد، میزان شیوع ریزش مو افزایش می‌یابد چرا که سرعت و میزان رشد مو، کمتر می‌شود. اگر می‌خواهید درصد ابتلا به این ریزش مو را به میزان زیادی کاهش دهید، این مقاله از دکترنیم را از دست ندهید.

حتماً بخوانید :   درمان ریزش مو با 10 روش خانگی + علت ریزش مو

انواع ریزش مو

طبیعتا انواع مختلفی از ریزش مو وجود دارد و حتی بخشی از آنها هم ناشناخته هستند ولی در کل، 6 مورد از انواع بیماری ریزش مو، در زیر آمده است:

1- طاسی عود کننده:

وضعیتی طبیعی است که باعث می‌شود موها با افزایش سن، به تدریج ریزش کرده و رشدشان کمتر شوند. در این حالت، فولیکول های مو، اغلب به حالت استراحت رفته و موهای باقی مانده، کوچکتر و کمتر می‌شوند.

2- طاسی وابسته به هورمون مردانه:

آلوپسی آندروژنیک، به هورمون مردانه وابسته است. در واقع نمی‌توان اسم بیماری را روی این حالت گذاشت. اغلب مردانی که دارای ژن های مستعد هستند به این وضعیت دچار می‌شوند. نوعی پاسخ فیزیولوژیک بدن انها به آندروژن ها یا هورمون های مردانه باعث این حالت می‌شود.

3- طاسی منطقه ای:

در حالتی که موی هر قسمت از بدن انسان، به هر علتی کاهش یابد، کچلی منطقه ای رخ داده است. این طاسی، اغلب به طور ناگهانی شروع شده و حتی کودکان و نوجوانان را مورد هدف قرار می‌دهد. این وضعیت ممکن است به طاسی کامل یا آلوپسی توتالیز منجر شود اما 90% افراد مبتلا به این نوع از ریزش مو، در طول چند سال کچل می‌شوند.

4- کچلی تمام موی سر و بدن:

آلوپسی یونیورسالیس، به حالتی که تمام موهای سر و  بدن از دست بروند گفته می‌شود. این قسمت ها حتی می‌توانند شامل ابرو ها، مژه‌ها و موهای شکم شوند.

5- اختلال موکنی:

نام اصلی این بیماری تریکوتیلومانیا می‌باشد. در واقع کسانی که بی‌اختیار موهای خود را می‌کنند، به این نوع از ریزش مو دچار شده اند. اختلالی روانی است که باعث می‌شود فرد مبتلا، بی‌اختیار موهای خود را بکند.

6- ریزش تمام موها:

تیلوژن افلوویوم یا ریزش کلی موها، حالتی از ریزش مو است که در آن، موهای بدن ناگهانی می‌ریزند. در واقع تغییرات در چرخه رشد مو، باعث این بیماری می‌شود. موها در همان موقع به حالت استراحت می‌روند و ریزش مو رخ می‌دهد.

علل ریزش مو

ریزش مو می‌تواند در طی سالها رشد کند یا ناگهان ایجاد شود؛ سریع از بین برود یا تا آخر عمر باقی بماند؛ مزمن و عود کننده باشد یا خفیف و بی آزار!

اما چرا ریزش مو رخ می‌دهد؟

1- طاسی مردانه یا زنانه:

شایع ترین علت ریزش مو، کچلی مردانه یا زنانه است. اگر در خانواده خود، فرد کچلی را دارید که از لحاظ ژن به شما نزدیک است، میتوانید به این نوع از کچلی دچار شوید. در اوایل بلوغ، هورمون های خاص جنسی می‌توانند سبب طاسی ارثی شوند.

2- توقف در رشد موها:

در برخی از موارد دیده شده که اختلال و توقف در چرخه رشد موها، باعث ریزش مو شده است. در واقع بیماری های عمده، آسیب ها و مشکلات یا جراحی، می‌توانند سبب ریزش مو شوند.

3- تغییرات هورمونی:

تغییرات در هورمون ها مخصوصا در زمان های بارداری، یائسگی، زایمان و قطع مصرف قرص های بارداری، میتواند باعث ریزش مو شود.

4- شرایط پزشکی:

این شرایط شامل مواردی از جمله: بیماری های تیروئید، آلوپسی آرآتا(یک بیماری خود ایمنی که به فولیکول آسیب می‌زند)، عفونت هایی مثل کرم روده و… هستند. همچنین بیماری هایی که موجب زخم شدن می‌شوند مانند انواع لوپوس، میتوانند سبب ریزش موی دائمی شوند.

5- مصرف داروها:

اغلب به دلیل مصرف داروهای مختلف برای کنترل انواع سرطان، دیابت، مشکلات قلبی، آرتروز و افسردگی، ریزش مو رخ می‌دهد.

6- شوک فیزیکی یا عاطفی:

در واقع اغلب ریزش مو هایی که اتفاق می‌افتد، به دلیل وارد شدن شوک و یا افسردگی است. این شوک ها شامل: مرگ یکی از نزدیکان، تب بالا، کاهش شدید وزن، افسردگی یا ناراحتی است. همچنین عوامل ناراحت کننده و استرس زا، میتوانند نقش مهمی در افزایش ریزش موها داشته باشند.

علائم ریزش مو:

در واقع ریزش مو ، علائم خاصی ندارد و در صورت کم شدن و ریزش قابل توجه مو ها، میتوان متوجه ریزش مو شد اما علائم زیر به صورت جزئی، این بیماری را نشان می‌دهند:

 • ریزش مو در تمامی بدن احساس شود.
 • پوسته پوسته شدن که در پوست سر اتفاق می‌افتد.
 • نقاط طلایی و دایره ای در پوست که باعث ریزش مو می‌شوند.
 • از دست دادن ناگهانی مو که فرد، متوجه شود که خیلی از موهایش ریخته است.
 • کاهش مو در پیشانی که اغلب به شکل حرف M میباشد و به طرف پشت حرک می‌کند.

همانطور که در بالا گفته شد، علائم ریزش مو ، کاملا مشخص هستند و نیازی به بیان نیست اما برای جزئی تر شدن و تخصصی تر شدن مقاله، این علائم را بیان کردیم.

حتماً بخوانید :   رفع سفیدی مو با 10 روش در خانه

تشخیص ریزش مو

ریزش موی دائمی، اغلب نشان دهنده یک مسئله بهداشتی است. پزشک یا متخصص پوست شما می تواند علت ریزش مو خود را بر اساس یک معاینه فیزیکی و تاریخچه بیماری شما، تعیین کند. در بعضی از موارد تغییرات ساده غذایی ممکن است همراه با تعویض داروهای تجویزی کمک به تشخیص کند.

اگر متخصص پوستتان تخیصش داد که به بیماری خود ایمنی یا پوست مبتلا هستید، ممکن است بیوپسی پوستی را در پوست خود مشاهده کنید. این امر با دقت بخش کوچکی از پوست را برای تست آزمایش آزمایش می کندبرای تشخیص این مورد، بخش کوچکی از پوست را آزمایش می‌کند. در نظر داشته باشید که رشد مو یک فرایند پیچیده است.

پیشگیری از ریزش مو

راههای درمانی خاصی برای ریزش مو وجو دارد که در مقاله دیگری مفصل توضیح داده ایم. در اینجا قصد داریم روشهای پیشگیری و جلوگیری از ریزش مو را برایتان شرح دهیم.

1- رژیم غذایی خود را درست کنید:

در واقع داشتن رژیم غذایی پر از پروتئین، با کالری زیاد اما مفید، می‌تواند ریزش مو را از ما دور کند. رژیمی که دارای پروتئین کم و کالری محدود است، میتواند باعث ریختن مو باشد.

2- استرس نداشته باشید:

همانطور که در بخش علل بیماری گفته شد، ریزش مو، اغلب به دلیل اضطراب و استرس، شوک های عاطفی و جسمی و ناهنجاری ها و مشکلات روحی و روانی ایجاد می‌شود. این موارد را از خود دور کنید.

3- ورزش های هوازی انجام دهید:

برای دوری از استرس و سلامت کلی بدن خود، از ورزش های هوازی بهره ببرید. یوگا و مدیتیشن را فراموش نکنید.

4- ویتامین ها را فراموش نکنید:

استفاده از رژیم غذایی خوب حاوی انواع ویتامین، می‌تواند شما را به سلامت کلی برساند؛ اگرچه شواهد کافی برای مفید بودن ویتامین ها برای ریزش مو وجود ندارند اما طی تحقیقات انجام شده مشخص شد که ویتامین D میتواند برای پوست شر مفید باشد!

5- بهداشت موها را حفظ کنید:

شاموی مخصوص با موی سر خود را انتخاب و در حمام بگذارید. پس از ورزش و تعریق زیاد، قرار گرفتن در محیط آلوده یا کثیف شدن موی سر، با استفاده از شامپو به شستشوی موهای خود بپردازید.

حتماً بخوانید :   درمان شپش سر کودکان + درمان شپش با 11 روش خانگی

امتیاز دهید post
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه دربارهٔ «ریزش مو;

 1. با سلام و احترام
  مطلب شما را در مورد دلایل ریزش مو سر مطالعه کردم و جای تشکر داره
  ریزش مو طبیعی برای مو هایی که در مرحله سوم رشد مو یعنی “تلوژن” هستند اتفاق میوفته که تقریبا 10 درصد موهای سر ما در این حالت هستند
  در مورد موضوع ریزش مو و اینکه چه چیزی باعثش میشه تعدادی ویدیو و اینفوگرافیک فارسی کار کردیم که خوشحال میشیم از آنها دیدن فرمایید. لینک مطلب را اینجا برای شما و کاربران خوبتون میزارم

  عوامل ریزش مو

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید