درمان تکرر ادرار با 7 روش خانگی + علت تکرر ادرار و قرص تکرر ادرار

تکرر ادرار چیست؟

تکرر ادرار، ادرار زیاد، احساس کاذب ادرار و… مشکلی است که باعث می شود شما بیش از حد معمول نیاز به تخلیه ادرار داشته باشید. این مشکل می تواند روال عادی زندگی افراد را مختل کرده و حتی باعث اختلال در خواب نیز شود. درمان تکرر ادرار اغلب با اصلاحات کوچک سبک زندگی یا روش های خانگی انجام می گیرد. اگر بخواهیم توضیح دقیق تری ارائه کنیم:

در حالت عادی وقتی میزان ادرار موجود در مثانه به بیش از 150 میلی لیتر برسد، مثانه فرکانس نیاز به تخلیه ادرار را به مغز می فرستد. این در حالی است که معمولاً افراد، چهار تا هشت بار در روز ادرار می کنند. کسی که دچار تکرر ادرار است، ممکن است دچار یکی از این مشکلات نیز شود:

تکرر ادرار در شب به حالتی اطلاق می شود که هرشب بیش از یک بار از خواب بیدار شده و ادرار خود را تخلیه کنید. تکرر ادرار در کودکان نیز به این دلیل که آنها دارای مثانه کوچک تری هستند، شایع است.

پلی اوری یا بیش ادراری چیست؟

بیش ادراری یا پلی اوریا حالتی است که در آن بدن بیش از حد معمول (از لحاظ حجمی) ادرار می کند و در هر بار ادرار، مقدار زیادی ادرار تخلیه می شود. میزان ادرار روزانه بزرگسالان در حالت عاادی 1-2 لیتر است؛ در پلی اوری این میزان به بیش از 3 لیتر در روز می رسد.

آیا بیش از 10 بار ادرار در روز طبیعی است؟

اغلب افراد بین چهار تا هشت بار در طول روز ادرار می کنند؛ البته اگر مایعات زیادی می نوشید، دفعات ادرار بیشتر تا 10 بار در روز می تواند طبیعی باشد. همچنین در صورتی که داروهای ادرار آور مانند برخی از داروهای درمان فشار خون بالا را مصرف می کنید، ممکن است به دلیل عوارض آن داروها به تکرر ادرار مبتلا شده باشید.

علت تکرر ادرار چیست؟

علت تکرر ادرار می تواند از نوشیدن مایعات زیاد تا عفونت کلیه، عفونت ادراری، دیابت و… را شامل شود. در صورتی که تکرر ادرار را به همراه تب و یا درد شکمی تجربه کنید، به احتمال زیاد دچار عفونت ادراری شده اید. شایع‌ترین علل تکرر ادرار شامل موارد زیر است:

 • افزایش سن
 • چاقی
 • آسیب عصبی
 • یائسگی
 • التهاب واژن
 • اختلالات اضطرابی
 • سنگ مثانه
 • اختلالات کلیوی مانند نارسایی کلیه
 • سرطان مثانه (در موارد نادر)
 • بیماری سیستوسل (پرولاپس قدامی)
 • مصرف بیش از حد مایعات به ویژه مایعات حاوی کافئین و الکل
 • بیماری‌هایی مانند پروستاتیت، فیبروز پروستات و تنگی مجرای ادراری
 • و موارد ذکر شده در ادامه مقاله

عفونت ادراری

عفونت ادراری (UTI) تقریباً شایع ترین علت تکرر ادرار است. این بیماری به دلیل انتقال باکتری ها از مجاری ادرار به داخل مثانه رخ می دهد. زنان بیشتر از مردان به عفونت ادراری دچار می شوند؛ چرا که دستگاه ادراری آنها کوتاهتر است. تخمین زده می شود که 50 تا 60 درصد زنان در طول زندگی خود، عفونت ادراری را تجربه می کنند. حدود یک سوم زنان قبل از 24 سالگی، یک بار دچار عفونت ادراری می شوند؛ این بیماری می تواند به اندازه ای شدید باشد که نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشید.

مثانه بیش فعال

مثانه بیش فعال نیز یکی دیگر از دلایل تکرر ادرار است. این مشکل باعث بیش فعالی عضلات مثانه شده و به عنوان مجموعه ای از علائمی شناخته می شود که می تواند به تکرر ادرار منجر شود. این علائم عبارتند از:

 • فوریت ادراری (نیاز سریع به تخلیه ادرار)
 • نیاز به تخلیه ادرار دو یا چند بار در شب
 • افزایش دفعات ادرار در طول روز به بیش از ۸ بار

مولتیپل اسکلروزیس بیماری ام اس، صدمات وارد بر مثانه، سکته مغزی، کمبود استروژن ناشی از یائسگی، فشار ناشی از اضافه وزن به مثانه، بارداری و سایر عوامل می توانند منجر به بیش فعالی مثانه و در نتیجه تکرر ادرار شوند.

دیابت

دیابت نوع ‍۱ و نوع ۲ می تواند به عنوان علت تکرر ادرار شناخته شود؛ چرا که بدن از طریق ادرار کردن سعی می کند گلوکز استفاده نشده را از خود خارج کند. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و نوع ۲، تکرر ادرار را به عنوان یکی از علائم اصلی تجربه می کنند؛ بنابراین درمان تکرر ادرار در بیماران دیابتی از اهمیت زیادی برخوردار است.

حتماً بخوانید :   عفونت ادراری: 10 روش درمان عفونت ادراری + علائم عفونت ادراری و علت آن

بارداری

بارداری به عنوان یکی از اصلی ترین علل تکرر ادرار در زنان شناخته می شود. از هفته اول بارداری به دلیل اشغال فضای جنین در رحم، فشاری به مثانه وارد می شود که به دنبال آن، تکرر ادرار رخ می دهد. جالب است بدانید در سه ماهه اول و سه ماهه سوم بارداری، تکرر ادرار شدید‌تر میشود. تکرر ادرار در بارداری بسیار شایع است و معمولاً چند هفته بعد از زایمان ار بین میرود.
برای درمان تکرر ادرار در زنان معمولاً تمرینات کگل توصیه میشود که در قسمت «درمان تکرر ادرار» به توضیح این روش پرداخته ایم.

مشکلات پروستات

مشکلات پروستات نیز به عنوان یکی از مهمترین علل تکرر ادرار در مردان شناخته می شود. هنگامی که پروستات بزرگ میشود، فشاری به دستگاه ادراری وارد ساخته و سبب عوارضی مانند تکرر ادرار میشود. شرایطی مانند هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) که قابل درمان است ولی عوارضی مانند تکرر ادرار در مردان ایجاد میکند.

سیستیت بینابینی

سیستیت بینابینی به عنوان یکی از علل درد در مثانه و لگن شناخته میشود که میتواند علت تکرر ادرار نیز باشد. در واقع تکرر ادرار جزو اصلی ترین و شایع ترین علائم بیماری سیستیت بینابینی است.

7 درمان تکرر ادرار در خانه

همانطور که گفته شد، تکرر ادرار میتواند بسیار اذیت کننده باشد. به همین دلیل لازم است راه های درمان تکرر ادرار در خانه را بدانید. در ادامه 7 درمان تکرر ادرار در خانه همراه با توضیحات تکمیلی معرفی شده است.

تمرین آموزش مجدد مثانه

در ویدیو زیر میتوانید به صورت تصویری نحوه انجام روش «آموزش مجدد مثانه» را در ۳ دقیقه بیاموزید. حتماً این ویدیو را مشاهده کنید:

به نقل از انجمن روده و مثانه آموزش مجدد مثانه یعنی مثانه خود را آموزش دهید که در فاصله زمانی طولانی تر بین دوبار تخلیه ادرار، پیغام های ادرار را به مغز بفرستد. یعنی این آموزش به مثانه می آموزد که چگونه ادرار بیشتری را بدون ایجاد احساس اضطرار، در خود نگه دارد. برای مدیریت بهتر، یک دفتر بردارید و اطلاعات زیر را در آن وارد کنید:

 • تعداد دفعاتی که در طول روز به دستشویی می روید.
 • میزان ادراری که تخلیه می‌کنید (میلی لیتر).
 • شدت احساس اضطرار برای تخلیه ادرار
 • چه مایعاتی در طول روز مینوشید.

ثبت اطلاعات فوق در دفتر میتواند به شما در افزایش تدریجی مدت زمان تحمل کمک کند؛ البته باید با پزشک متخصص در این باره مشورت کنید. قبل از خواب سعی کنید مثانه خود را خالی کنید و این موضوع را در دفتر خود وارد نمایید. باید بدانید که آموزش مجدد مثانه یک شبه اتفاق نمی افتد؛ بنابراین صبور باشید. همچنین استرس را از خود دور کنید؛ برای مثال اگر از نشت ادرار استرس گرفته اید، پد‌های مخصوص را مورد استفاده قرار دهید.

بیوفیدبک

بیوفیدبک به‌عنوان یک‌ راه حل جایگزین برای درمان احساس کاذب ادرار می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. بیوفیدبک یک تکنیک ذهنی برای کنترل فعالیت های غیر ارادی بدن مانند فشار عضلانی، ضربان قلب و البته نیاز به ادرار است. به این ترتیب هنگامی که احساس تخلیه ادرار می کنید، می‌توانید این احساس را کنترل کنید.
مطالعه ای در سال 2016 که در مجله ارولوژی اطفال منتشرشده است، نشان داد که بیوفیدبک می تواند به‌عنوان اولین گزینه درمان تکرر ادرار در نظر گرفته شود؛ البته زمانی که اوروتراپی استاندارد در کودکان مبتلا به تکرر ادرار وجود نداشته باشد.

تمرینات کگل (Kegel)

انجام منظم تمرینات کگل می‌تواند به درمان تکرر ادرار کمک کند. تمرینات کگل همچنین به عنوان تمرینات کف لگن نیز شناخته می شوند، که انجام مکرر این تمرینات سبب قوی شدن عضلات مثانه و لگن خواهد شد.

تمرینات عضلات کف لگن سبب بهبود عملکرد این عضلات و سبب بهبود بخشیدن تکرر ادرار به خصوص در زنان میشود.

براساس مطالعه‌ای که در سال 2017 توسط مجله انجمن پزشکی برزیل
درمان تکرر ادرار با ورزش کگل
تمرینات کگل (Kegel)
 • در یک مکان ساکت نشسته یا دراز بکشید و عضلات کگل خود را پیدا کنید. این عضلات سبب جلوگیری از تخلیه ادرار می شوند.
 • هنگام ادرار یا دفع مدفوع وقتی به خود فشار می آورید متوجه منقبض شدن بخشی از پشت لگن خود می شوید که عضلات کگل شماست.
 • به مدت 5 ثانیه این ماهیچه ها را منقبض و سپس رها کنید.
 • این کار را به مدت 10 الی 20 بار در هر جلسه تکرار کنید.
 • این راه حل درمان تکرار ادرار را حداقل 3 بار در روز انجام دهید.
حتماً بخوانید :   بی اختیاری ادرار

سرکه سیب

درمان تکرر ادرار با سرکه سیب
سرکه سیب

سرکه سیب نیز یکی از روش های خانگی درمان تکرر ادرار است. سرکه سیب دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است که به مبارزه با هرگونه عفونتی که سبب تکرر ادرار است، منجر می شود. سرکه سیب همچنین سبب کاهش درد در ارتباط با عفونت‌های دستگاه گوارش می شود. علاوه بر این، سرکه سیب غنی از آنزیم‌ها، پتاسیم و سایر مواد معدنی مفید است که به بازسازی و بازگشت تعادل طبیعی ph بدن کمک می کند. برای درمان تکرر ادرار با سرکه سیب، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک قاشق چای‌خوری عسل خام در یک لیوان گرم اضافه کنید و دو بار در روز بخورید.
 • همچنین شما می‌توانید 1 تا 2 فنجان سرکه سیب را به آب حمام خود برای درمان احساس کاذب ادرار اضافه کنید. سپس 15 تا 20 دقیقه در آن بمانید. این کار را یک بار در روز انجام دهید.

 کمپرس گرم

درمان تکرر ادرار با کمپرس گرم
کمپرس گرم

کمپرس گرم می تواند یکی از روش های آسان و موثر برای رفع تکرر ادرار باشد. کمپرس گرم سبب کاهش فشار مثانه و همچنین آرام کردن ماهیچه ها میشود و درنتیجه درد مثانه را کاهش میدهد. برای درمان سریع تکرر ادرار با استفاده از کمپرس گرم، مراحل زیر را انجام دهید:

 • یک بطری آب گرم را در یک حوله قرار دهید.
 • دراز بکشید و آن را زیر مثانه خود قرار دهید.
 • هنگامی که احساس گرما از بین رود آن را بردارید.
 • در صورت نیاز، دوباره این روش را برای درمان فوری تکرر ادرار انجام دهید.
 • همچنین میتوانید از پد گرم نیز استفاده کنید.

ماست

درمان تکرر ادرار با ماست
ماست

سالم نگه داشتن مثانه یک اقدام پیشگیرانه برای تکرر ادرار است. برای سلامتی مثانه می توانید از ماست در رژیم غذایی خود استفاده کنید. ماست سبب افزایش رشد باکتری های خوب در دستگاه ادراری می شود و تعادل باکتری های سالم را در روده شما تقویت می‌کند. همچنین ماست سبب درمان عفونت های دستگاه ادراری، سلامت کلیه و همچنین بهبود هضم میشود. از ماست میتوان به عنوان یک گزینه ساده و مؤثر برای درمان تکرار ادرار استفاده کرد.

توجه: از ماست های طعم داده‌شده استفاده نکنید؛ زیرا حاوی شیرین کننده و عوامل مصنوعی هستند. بهترین گزینه برای درمان تکرر ادرار، ماست طبیعی است.

 • هرروز شما باید یک یا دو کاسه ماست بخورید.
 • علاوه بر ماست شما نیز می‌توانید از سایر مواد غذایی مانند کیمچی، کلم و ترشی برای درمان تکرر ادرار نیز استفاده کنید.

طب سوزنی

درمان تکرر ادرار با طب سوزنی
طب سوزنی

طب سوزنی برای کنترل سندرم هیپوفیز مثانه بسیار مؤثر است. در این تکنیک تمرین کنندگان طب سوزنی با قرار دادن سوزن های بسیار نازک و یکبار مصرف در نقاط طب سوزنی خاص، مشکلات را حل میکنند. طب سوزنی می تواند مشکلات ادراری را در عرض 24 ساعت کاهش دهد و کیفیت زندگی را در میان افراد مبتلا به مشکلات مثانه بهبود بخشد.

طب سوزنی ممکن است در کاهش تعداد دفعات ادرار، فاکتورهای بی اختیاری و بخش های نوتروپی تأثیر بگذارد. با این‌ حال، شواهد کافی برای نشان دادن اثر استفاده از طب سوزنی به‌ تنهایی و یا اثرات اضافی داروها برای درمان تکرر ادرار وجود ندارد.

مطالعه محققان در سال 2018 در پزشکی (بالتیمور)

توجه: طب سوزنی باید تنها توسط متخصص حرفه ای انجام شود و اگر شما در مورد آن آموزش ندیده اید هرگز آن را امتحان نکنید.

رژیم غذایی برای درمان تکرر ادرار

اصلاح رژیم غذایی برای درمان تکرر ادرار
رژیم غذایی برای درمان تکرر ادرار

از آنجایی که ادرار حاوی مواد مضر تصفیه شده از غذاهاست، رژیم غذایی تاثیر بسیاری در میزان ادرار خواهد داشت. شما می توانید با اصلاح رژیم غذایی خود، تکرر ادرار را درمان کنید.

مواد غذایی که نباید بخورید:

برخی از مواد غذایی یا نوشیدنی ها هستند که می‌توانند مثانه شما را تحریک کرده و به تکرر ادرار دامن بزنند. برای درمان تکرر ادرار از طریق اصلاح رژیم غذایی، لازم است از مصرف اینگونه مواد غذایی اجتناب کنید. مهمترین آنها عبارتند از:

 • نوشیدنی های کافئین دار
 • الکل
 • نوشیدنی های گازدار
 • شکلات و کاکائو
 • مواد غذایی حاوی گوجه فرنگی
 • غذاهای پر ادویه
 • شیرین کننده های مصنوعی
 • پیاز خام
 • عسل
 • مواد غذایی حاوی گلوتن (در صورت حساسیت به گلوتن)

مصرف مایعات کافی به هیدراته ماندن کمک کرده و از فاکتورهای مهم افزایش سطح سلامتی است؛ اما اگر تکرر ادرار دارید، با پزشک خود درباره اینکه چه میزان و چه موقع مایعات مصرف کنید، مشورت نمایید. همچنین باید دانست که کم نوشیدن آب و مایعات نیز مضر است و منجر به یبوست یا غلظت بیش از حد ادرار می‌شود.

حتماً بخوانید :   درمان سنگ کلیه

مواد غذایی که باید بخورید:

مصرف میوه و سبزیجات می تواند باعث سلامت مثانه و درمان تکرر ادرار شود. مهمترین مواد غذایی مناسب برای درمان تکرر ادرار عبارتند از:

 • مواد غذایی سرشار از فیبر مانند عدس، لوبیا و…
 • موز
 • مارچوبه
 • سیب
 • کلم بروکلی
 • انگور
 • انواع خیار
 • توت فرنگی و تمشک
 • هویج
 • هندوانه
 • کرفس
 • نارگیل
 • کاهو

همچنین مصرف مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند ماهی، مرغ و تخم مرغ می‌تواند به از بین بردن تکرر ادرار کمک کرده و سلامت مثانه شما را افزایش دهد.

 قرص تکرر ادرار

داروی درمان تکرر ادرار
قرص تکرر ادرار

رژیم غذایی خود را اصلاح کرده و راه های درمان خانگی تکرر ادرار را امتحان کرده اید؛ اما به نتیجه نرسیده‌اید؟ در این قسمت، چند داروی درمان تکرر ادرار و مشکلات مثانه را معرفی کرده ایم:

 • آنتی کولینرژیک: استیل‌کولین یک پیام رسان شیمیایی است و پیام‌هایی به مغز می فرستد که باعث انقباض غیر طبیعی مثانه میشود؛ در این حالت اگر مثانه شما پُر هم نباشد، ممکن است احساس نیاز به تخلیه ادرار کنید. آنتی کولینرژیک‌ها داروهایی هستند که استیل‌کولین ها را مسدود میکنند؛ از این رو می‌توان آنها را یک داروی ضد تکرر ادرار دانست.
 • میرابگرون: میتوان از آن به عنوان یک قرص ضد تکرر ادرار یاد کرد. این دارو عضلات مثانه را شل کرده و این امکان را به مثانه میدهد تا ادرار بیشتری در خود ذخیره کند. همچنین میتواند به تخلیه کامل ادرار از مثانه کمک کند.
 • استروژن: هورمون های جنسی زنانه (استروژن) پس از یائسگی به مقادیر کم تولید میشوند. کاهش میزان استروژن منجر به تضعیف بافت های اطراف مثانه و افزایش احتمال بی اختیاری و تکرر ادرار میشود. استروژن موضعی (در صورت داشتن سابقه سرطان پستان، رحم یا هر دو توصیه نمیشود) میتواند به عنوان داروی تکرر ادرار در زنان شناخته شود.
 • ایمی پرامین: این دارو اغلب برای درمان افسردگی به کار میرود اما به عنوان قرص تکرر ادرار ناشی از استرس و فشار بی اختیار نیز استفاده میشود. از آنجایی که ایمی پرامین باعث خواب آلودگی میشود، میتوان با مصرف آن در شب از تکرر ادرار در شب نیز جلوگیری کرد. این دارو برای درمان شب ادراری کودکان نیز مفید خواهد بود.
 • دولوکستین: این دارو نیز یک داروی ضد افسردگی است و برای درمان تکرر ادرار زنان مفید خواهد بود. مخصوصاً خانم هایی که همراه با تکرر ادرار، افسردگی نیز دارند.
 • سایر داروها: داریفناسین، دسموپرسین استات، دیتروپان، وزیکر، اکسی ترول، دیتروم LA، تروسپیوم سایر قرص های تکرر ادرار هستند.

آمادگی برای ملاقات با پزشک

توصیه ما این است که قبل از مراجعه به پزشک حتی راه‌های درمان گیاهی تکرر ادرار را نیز انجام ندهید و حتماً در این مورد با پزشک خود مشورت کرده باشید. برای این کار میتوانید به متخصص اورولوژی یا متخصص اختلالات ادراری مراجعه کنید. قبل از مراجعه به پزشک، کارهای زیر را انجام دهید:

اطلاعات لازم را تهیه کنید

 • تهیه دفتر عادات ادراری: چند روز قبل از مراجعه به پزشک، یک دفتر بردارید و دقیقاً بنویسید که در چه موقع از روز به چه میزان مایعات و چه نوع مایعات مصرف می کنید. در این دفتر زمان های مراجعه به دستشویی جهت ادرار کردن و اینکه تا چه میزان نیاز به تخلیه ادرار در شما شدید است باید مشخص شود.
 • یادداشت کنید: علاوه بر دفتر عادات ادراری، لازم است در مورد علائم خود و اینکه چه مدت این علائم را داشته‌اید، بنویسید. همچنین درباره تاثیر علائم فوق بر فعالیت های روزمره تان نیز یادداشت کنید.
 • بیماری‌های خود را لیست کنید: دیابت، بیماری‌های زمینه‌ای، مشکلات عصبی و تمامی اختلالاتی که در بدن و روان وجود دارد میتواند موجب تکرر ادرار شود. هر کدام را دارید، یادداشت کنید.
 • تهیه لیست داروهای مصرفی: تمامی داروها، ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف میکنید را لیست کنید؛ زیرا بسیاری از داروها و مکمل ها میتوانند موجب تکرر ادرار شوند.

سوالات مهم را یادداشت کنید

برخی از مهمترین سوالاتی که برای درمان تکرر ادرار یا تشخیص بهتر این مشکل میتوانید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:

 • علل احتمالی علائم من چیست؟
 • آیا مثانه من کاملاً خالی می‌شود؟
 • چه آزمایش هایی را پیشنهاد می کنید؟ و چرا؟
 • عوارض جانبی احتمالی روش های درمانی برای من چیست؟
 • سایر بیماری های من چگونه بر تکرر ادرار تاثیر میگذارند؟
 • آیا جایگزین غیر دارویی برای درمان تکرر ادرار وجود دارد؟
 • روشهای درمان گیاهی تکرر ادرار معرفی شده در دکتر نیم برای من مفید است؟
3.8/5 - (71 امتیاز)
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

9 دیدگاه دربارهٔ «درمان تکرر ادرار با 7 روش خانگی + علت تکرر ادرار و قرص تکرر ادرار;

 1. من دانه های سیاهی داخل ادرارم دیدم سرچ کردم،بهشون میگن کریستال ادراری در اثر کم نوشیدن آب هست وزیاد مصرف کردن پرتیئن،نمک،کسی هست به این بیماری مبتلا شده باشه؟نظرشوبگه لطفٱ..

  پاسخ
 2. من مدتيه كه استرس زيادي دارم و همچنين تنبليه تخمدان و كيست اما همه ي اينارو قبلا هم داشتم ولي چندماهه كه همش يا دستشويي دارم يا حس ميكنم دارم و اين واقعا كلافم كرده نميدونم چيكار بايد بكنم

  پاسخ
 3. سلام خسته نباشید من هم مشکل یبوست و بواسیر دارم و هم بعد از ادرار کردن احساس میکنم باز هم ادرار دارم و به صورت قطره قطره می‌ریزد باید چکار کنم که مشکلم برطرف بشه لطفاً راهنمایی ام کنید.

  پاسخ
 4. سلام.بنده نیز به این مشکل برخورده بودم که در زمستانها ایجاد می شد .با مشاوره بایک نفر که در زمینه گیاهان دارویی خبره بود به بنده گفتند که گیاه اسطوخودوس را کوبیده وبا گیاه گل گاوزبان مخلوط کرده وبه همراه یک عدد لیمو عمانی که پوست وتخم انرا جدا کرده ونبات مخلوط می کنیم ودر یک قوری به مدت 40دقیقه روی سماور میگذاریم تادم بکشد بعد از دم کردن ان را میل می کنیم.خیلی مفید است ومشکل شما حل می شود.
  فقط درهفته 3بار دم کنید.امیدوارم مشکل شما هم حل شود
  خیلی کمک به درمان استرس وادرار شما می کند.

  پاسخ
 5. یعنی چی این بدن ضعیف به چه درد میخوره این همه مریضی که بدن انسان میگیره آخه چرا باید مریض بشیم اصلا کی گفته که همچین بدن ضعیفی داشته باشیم یا سازندمون اینکاره نبوده یا مریصمون میکنن با این مواد غذایی چرت که بدون نظارت انواع کود بهش میدن و… کاش کل هستی یکدفعه نیست و نابود بشیم همگی که خیالمون دیگه راحت بشه البته خیلی سریع در صدم ثانیه اتفاق بیفته که دیگه حداقل درد مردم رو نکشیم

  پاسخ
 6. سلام من دوروزه که احساس ادرار میکنم ولی هیچ ادراری ندارم این احساس داعمیا هستش روشی چیزی دارین مرسی

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید