درمان تکرر ادرار با 8 روش خانگی + علت تکرر ادرار

مقدمه

تکرر ادرار مشکلی است که باعث می‌شود شما، بیش از حد معمول نیاز به تخلیه ادرار داشته باشید. تکرر ادرار می‌تواند روال عادی زندگی افراد را مختل کرده و حتی باعث اختلال در خواب نیز شود. برای درمان تکرر ادرار، ابتدا لازم است علت تکرر ادرار را به خوبی بشناسیم؛ چرا که این مشکل می‌تواند به دلیل وجود بیماری‌های متفاوتی در بدن رخ دهد.

به بیان علمی‌تر در شرایط عادی، 4 تا 8 بار در روز، مثانه نیاز به تخلیه ادرار دارد. بیماری تکرر ادرار زمانی رخ می‌دهد که فعالیت مثانه بیشتر شود.

حدود 33 میلیون آمریکایی دارای تکرر ادرار هستند و 30 درصد مردان و 40 درصد زنانی که در ایالات‌متحده زندگی می‌کنند دچار این مشکل هستند.

انجمن ارولوژی آمریکایی

در این مقاله ابتدا دلایل تکرر ادرار و سپس راه‌های درمان خانگی تکرر ادرار ذکر شده است. با دکتر نیم همراه باشید.

علت تکرر ادرار

همانگونه که در ابتدا ذکر کردیم، علت تکرر ادرار می‌تواند از نوشیدن مایعات زیاد تا عفونت کلیه و مجاری ادراری را شامل شود. در صورتی که تکرر ادرار را به همراه تب و یا درد شکمی تجربه کنید، به احتمال زیاد دچار عفونت ادراری شده‌اید. شایع‌ترین علل تکرر ادرار شامل موارد زیر است:

 • افزایش سن
 • چاقی
 • آسیب عصبی
 • یائسگی
 • التهاب واژن
 • اختلالات اضطرابی
 • سنگ مثانه
 • اختلالات کلیوی
 • سرطان مثانه (در موارد نادر)
 • بیماری سیستوسل (پرولاپس قدامی)
 • مصرف بیش از حد مایعات به ویژه مایعات حاوی کافئین و الکل
 • بیماری‌هایی مانند پروستاتیت، فیبروز پروستات و تنگی مجرای ادراری
 • و موارد ذکر شده در ادامه مقاله

عفونت ادراری

عفونت ادراری (UTI) تقریباً شایع‌ترین علت تکرر ادرار است. این بیماری به دلیل انتقال باکتری‌ها از مجاری ادرار به داخل مثانه رخ می‌دهد. زنان بیشتر از مردان به عفونت ادراری دچار می‌شوند؛ چرا که دستگاه ادراری آنها کوتاهتر است. تخمین زده می‌شود که 50 تا 60 درصد زنان در طول زندگی خود، عفونت ادراری را تجربه می‌کنند. حدود یک سوم زنان قبل از 24 سالگی، یک بار دچار عفونت ادراری می‌شوند؛ این بیماری می‌تواند به اندازه‌ای شدید باشد که نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشید.

مثانه بیش فعال

مثانه بیش فعال نیز یکی دیگر از دلایل تکرر ادرار است. مثانه بیش فعال باعث بیش فعالی عضلات مثانه شده و به عنوان مجموعه‌ای از علائمی شناخته می‌شود که می‌تواند به تکرر ادرار منجر شود. این علائم عبارتند از:

 • فوریت ادراری (نیاز سریع به تخلیه ادرار)
 • نیاز به تخلیه ادرار دو یا چند بار در شب
 • افزایش دفعات ادرار در طول روز به بیش از ۸ بار

مولتیپل اسکلروزیس (MS)، صدمات وارد بر مثانه، سکته مغزی، کمبود استروژن ناشی از یائسگی، فشار ناشی از اضافه وزن به مثانه، بارداری و سایر عوامل می‌توانند منجر به بیش فعالی مثانه و در نتیجه تکرر ادرار شوند.

دیابت

دیابت نوع ‍۱ و نوع ۲ می‌تواند به عنوان علت تکرر ادرار شناخته شود؛ چرا که بدن از طریق ادرار کردن سعی می‌کند گلوکز استفاده نشده را از خود خارج کند. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و نوع ۲، تکرر ادرار را به عنوان یکی از علائم اصلی تجربه می‌کنند.

همچنین بخوانید :
بی اختیاری ادرار

بارداری

بارداری به عنوان یکی از اصلی‌ترین علل تکرر ادرار در زنان شناخته می‌شود. از هفته اول بارداری به دلیل اشغال فضای جنین در رحم، فشاری به مثانه وارد می‌شود که به دنبال آن، تکرر ادرار رخ می‌دهد. جالب است بدانید در سه ماهه اول و سه ماهه سوم بارداری، تکرر ادرار شدید‌تر می‌شود. تکرر ادرار در بارداری بسیار شایع است و معمولاً چند هفته بعد از زایمان ار بین می‌رود.
برای درمان تکرر ادرار در زنان معمولاً تمرینات کگل توصیه می‌شود که در قسمت «درمان تکرر ادرار» به توضیح این روش پرداخته‌ایم.

مشکلات پروستات

مشکلات پروستات نیز به عنوان یکی از مهمترین علل تکرر ادرار در مردان شناخته می‌شود. هنگامی که پروستات بزرگ می‌شود، فشاری به دستگاه ادراری وارد ساخته و سبب عوارضی مانند تکرر ادرار می‌شود. شرایطی مانند هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) که قابل درمان است ولی عوارضی مانند تکرر ادرار در مردان ایجاد می‌کند.

سیستیت بینابینی

سیستیت بینابینی به عنوان یکی از علل درد در مثانه و لگن شناخته می‌شود که می‌تواند علت تکرر ادرار نیز باشد. در واقع تکرر ادرار جزو اصلی‌ترین و شایع‌ترین علائم بیماری سیستیت بینابینی است.

روش های درمان تکرر ادرار

همانطور که گفته شد، تکرر ادرار می‌تواند بسیار اذیت کننده باشد. به همین دلیل لازم است راه‌های درمان تکرر ادرار در خانه را بدانید. در ادامه 8 درمان تکرر ادرار در خانه همراه با توضیحات تکمیلی معرفی شده است.

تمرین آموزش مجدد مثانه

در ویدیو زیر می‌توانید به صورت تصویری نحوه انجام روش «آموزش مجدد مثانه» را در ۳ دقیقه بیاموزید. حتماً این ویدیو را مشاهده کنید:

به نقل از انجمن روده و مثانه آموزش مجدد مثانه یعنی مثانه خود را آموزش دهید که در فاصله زمانی طولانی‌تر بین دوبار تخلیه ادرار، پیغام‌های ادرار را به مغز بفرستد. یعنی این آموزش به مثانه می‌آموزد که چگونه ادرار بیشتری را بدون ایجاد احساس اضطرار، در خود نگه دارد. برای مدیریت بهتر، یک دفتر بردارید و اطلاعات زیر را در آن وارد کنید:

 • تعداد دفعاتی که در طول روز به دستشویی می‌روید.
 • میزان ادراری که تخلیه می‌کنید (میلی لیتر).
 • شدت احساس اضطرار برای تخلیه ادرار
 • چه مایعاتی در طول روز می‌نوشید.

ثبت اطلاعات فوق در دفتر می‌تواند به شما در افزایش تدریجی مدت زمان تحمل کمک کند؛ البته باید با پزشک متخصص در این باره مشورت کنید. قبل از خواب سعی کنید مثانه خود را خالی کنید و این موضوع را در دفتر خود وارد نمایید. باید بدانید که آموزش مجدد مثانه یک شبه اتفاق نمی‌افتد؛ بنابراین صبور باشید. همچنین استرس را از خود دور کنید؛ برای مثال اگر از نشت ادرار استرس گرفته‌اید، پد‌های مخصوص را مورد استفاده قرار دهید.

اصلاح رژیم غذایی

رژیم غذایی بد یکی از دلایل شایع تکرر ادرار است که می‌تواند به سادگی اصلاح شود. نوشیدنی‌های الکلی، کافئین دار، گازدار، محصولات حاوی گوجه فرنگی، شکلات، شیرین کننده‌های مصنوعی و غذاهای پر ادویه می‌توانند منجر به تکرر ادرار شوند. مصرف غذاهای غنی از فیبر می‌تواند به درمان یبوست که یکی از عوامل اصلی بدتر شدن سندرم مثانه بیش فعال است، کمک کند.
تصور اشتباهی که اکثر ما از روش‌های درمان تکرر ادرار داریم، عدم مصرف آب و مایعات است. برای جلوگیری از یبوست و ابتلا به سندرم بیش فعالی مثانه، لازم است آب و مایعات بدون الکل و کافئین را به میزان کافی بنوشید.

همچنین بخوانید :
درمان سنگ کلیه

بیوفیدبک

بیوفیدبک به‌عنوان یک‌ راه حل جایگزین برای درمان تکرر ادرار می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. بیوفیدبک یک تکنیک ذهنی برای کنترل فعالیت‌های غیر ارادی بدن مانند فشار عضلانی، ضربان قلب و البته نیاز به ادرار است. به این ترتیب هنگامی که احساس تخلیه ادرار می‌کنید، می‌توانید این احساس را کنترل کنید.
مطالعه‌ای در سال 2016 که در مجله ارولوژی اطفال منتشرشده است، نشان داد که بیوفیدبک می‌تواند به‌عنوان اولین گزینه درمان تکرر ادرار در نظر گرفته شود؛ البته زمانی که اوروتراپی استاندارد در کودکان مبتلا به تکرر ادرار وجود نداشته باشد.

تمرینات کگل (Kegel)

انجام منظم تمرینات کگل می‌تواند به درمان تکرر ادرار شما کمک کند. تمرینات کگل همچنین به‌عنوان تمرینات کف لگن نیز شناخته می‌شوند، که انجام مکرر این تمرینات سبب قوی شدن عضلات مثانه و لگن خواهد شد.

تمرینات عضلات کف لگن سبب بهبود عملکرد این عضلات و سبب بهبود بخشیدن تکرر ادرار به‌خصوص در زنان می‌شود.

براساس مطالعه‌ای که در سال 2017 توسط مجله انجمن پزشکی برزیل
تمرینات کگل
تمرینات کگل
 • در یک مکان ساکت نشسته یا دراز بکشید و عضلات کگل خود را پیدا کنید. این عضلات سبب جلوگیری از تخلیه ادرار می‌شوند.
 • هنگام ادرار یا دفع مدفوع وقتی به خود فشار می‌آورید متوجه منقبض شدن بخشی از پشت لگن خود می‌شوید که عضلات کگل شماست.
 • به مدت 5 ثانیه این ماهیچه‌ها را منقبض و سپس رها کنید.
 • این کار را به مدت 10 الی 20 بار در هر جلسه تکرار کنید.
 • این راه‌حل درمان تکرار ادرار را حداقل 3 بار در روز انجام دهید.

سرکه سیب

سرکه سیب نیز یکی از روش‌های خانگی درمان تکرر ادرار است. سرکه سیب دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است که به مبارزه با هرگونه عفونتی که سبب تکرر ادرار است، منجر می‌شود. سرکه سیب همچنین سبب کاهش درد در ارتباط با عفونت‌های دستگاه گوارش می‌شود. علاوه بر این، سرکه سیب غنی از آنزیم‌ها، پتاسیم و سایر مواد معدنی مفید است که به بازسازی و بازگشت تعادل طبیعی ph بدن کمک می‌کند. برای درمان تکرر ادرار با سرکه سیب، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک قاشق چای‌خوری عسل خام در یک لیوان گرم اضافه کنید و دو بار در روز بخورید.
 • همچنین شما می‌توانید 1 تا 2 فنجان سرکه سیب را به آب حمام خود برای درمان تکرر ادرار اضافه کنید. سپس 15 تا 20 دقیقه در آن بمانید. این کار را یک‌بار در روز انجام دهید.

 کمپرس گرم

کمپرس گرم می‌تواند یکی از روش‌های آسان و موثر برای رفع تکرر ادرار باشد. کمپرس گرم سبب کاهش فشار مثانه و همچنین آرام کردن ماهیچه‌ها می‌شود و درنتیجه درد مثانه را کاهش می‌دهد. برای درمان سریع تکرر ادرار با استفاده از کمپرس گرم، مراحل زیر را انجام دهید:

 • یک بطری آب گرم را در یک حوله قرار دهید.
 • دراز بکشید و آن را زیر مثانه خود قرار دهید.
 • هنگامی‌که احساس گرما از بین رود آن را بردارید.
 • در صورت نیاز، دوباره این روش را برای درمان فوری تکرر ادرار انجام دهید.
 • همچنین می‌توانید از پد گرم نیز استفاده کنید.
همچنین بخوانید :
درمان بی اختیاری ادرار

ماست

سالم نگه‌داشتن مثانه یک اقدام پیشگیرانه برای تکرر ادرار است. برای سلامتی مثانه می‌توانید از ماست در رژیم غذایی خود استفاده کنید. ماست سبب افزایش رشد باکتری‌های خوب در دستگاه ادراری می‌شود و تعادل باکتری‌های سالم را در روده شما تقویت می‌کند. همچنین ماست سبب درمان عفونت‌های دستگاه ادراری، سلامت کلیه و همچنین بهبود هضم می‌شود. از ماست می‌توان به‌عنوان یک گزینه ساده و مؤثر برای درمان تکرار ادرار استفاده کرد.

توجه: از ماست‌های طعم داده‌شده استفاده نکنید؛ زیرا حاوی شیرین‌کننده و عوامل مصنوعی هستند. بهترین گزینه برای درمان تکرر ادرار، ماست طبیعی است.

 • هرروز شما باید یک یا دو کاسه ماست بخورید.
 • علاوه بر ماست شما نیز می‌توانید از سایر مواد غذایی مانند کیمچی، کلم و ترشی برای درمان تکرر ادرار نیز استفاده کنید.

طب سوزنی

طب سوزنی برای کنترل سندرم هیپوفیز مثانه بسیار مؤثر است. در این تکنیک تمرین کنندگان طب سوزنی با قرار دادن سوزن‌های بسیار نازک و یک‌بار مصرف در نقاط طب سوزنی خاص، مشکلات را حل می‌کنند. طب سوزنی می‌تواند مشکلات ادراری را در عرض 24 ساعت کاهش دهد و کیفیت زندگی را در میان افراد مبتلا به مشکلات مثانه بهبود بخشد.

طب سوزنی ممکن است در کاهش تعداد دفعات ادرار، فاکتورهای بی‌اختیاری و بخش‌های نوتروپی تأثیر بگذارد. با این‌ حال، شواهد کافی برای نشان دادن اثر استفاده از طب سوزنی به‌ تنهایی و یا اثرات اضافی داروها برای درمان تکرر ادرار وجود ندارد.

مطالعه محققان در سال 2018 در پزشکی (بالتیمور)

توجه: طب سوزنی باید تنها توسط متخصص حرفه‌ای انجام شود و اگر شما در مورد آن آموزش ندیده‌اید هرگز آن را امتحان نکنید.

نکات پایانی

 • هنگامی‌که نیاز به تخلیه ادرار دارید، آن را انجام دهید زیرا نگه‌داشتن آن، خطر عفونت را افزایش می‌دهد.
 • لباس‌های تنگ نپوشید.
 • بیماری‌های مزمن مانند دیابت را مدیریت کنید. این کار ممکن است به کاهش علائم بیش فعالی مثانه کمک کند.
 • اگر اضافه وزن دارید، سعی کنید وزن‌تان را کم کنید. مثانه شما ممکن است به دلیل اضافه وزن، فشار زیادی را تحمل کند.
 • سیگار نکشید، سیگار کشیدن نه تنها باعث تخریب مثانه می‌شود بلکه خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می‌دهد.
آیا این مطلب مفید بود؟
آره نه
×
چطوری می تونیم بهبود ببخشیمش ؟

×
خیلی ممنونیم که نظر دادید!

از نظر شما برای بهبود این مطلب استفاده خواهیم کرد

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

تلگرام اینستاگرام
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

منابع این مطلب

منابع:

https://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/frequent-urination-causes-and-treatments

https://www.healthline.com/health/overactive-bladder/frequent-urination-women

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15533-urination–frequent-urination/care-and-treatment

نویسنده آتیلا پیکرگلو

آتیلا پیکرگلو هستم، چندسالی میشه در حوزه پزشکی و سلامت فعالیت دارم، همچنین در زمینه زبان انگلیسی هم مطالعات دارم و دکتر نیم رو با هدف ارتقای سلامت جامعه راه اندازی کردیم، امیدوارم بتونم بهترین کیفیت رو در زمینه سلامت و پزشکی به کاربران دکتر نیم ارائه بدم

2 دیدگاه دربارهٔ «درمان تکرر ادرار با 8 روش خانگی + علت تکرر ادرار»

 1. من دانه های سیاهی داخل ادرارم دیدم سرچ کردم،بهشون میگن کریستال ادراری در اثر کم نوشیدن آب هست وزیاد مصرف کردن پرتیئن،نمک،کسی هست به این بیماری مبتلا شده باشه؟نظرشوبگه لطفٱ..

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید