درمان آنفولانزا با 7 روش خانگی + روش‌های درمان علائم آنفولانزا

مقدمه 

ممکن است شما هم در این روز‌ها درباره ویروس جدید آنفولانزا شنیده باشید. آنفلوآنزا نام ویروسی است که این روز‌ها سر و صدای زیادی به پا کرده است اما شما لازم نیست از این ویروس بترسید؛ چرا که در این مقاله روش‌های درمان آنفولانزا و مدیریت آنفولانزا به خوبی ارائه شده است. درمان‌هایی وجود دارد که می‌تواند به تسکین علائم آنفولانزا مانند تب، گلو درد و سرفه کمک کند. 

بخاطر داشته باشید که نباید به کودکان زیر 4 سال داروهای بدون نسخه بدهید. توصیه ما این است برای این دسته از کودکان قبل از هرکاری با پزشک مشورت کنید.

تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی

قبل از هر کاری لازم است تا تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی را بدانید. سرماخوردگی معمولاً علائم خفیف‌تری نسبت به آنفولانزا دارد؛ به طوری که علائم این دو بیماری شباهت‌های زیادی به هم دارند و در شدت با یکدیگر متفاوت هستند. همچنین مدت زمان لازم برای بهبودی هنگام ابتلا به آنفولانزا بیشتر از مدت زمانی است که برای درمان سرماخوردگی لازم است. در تصویر زیر، تفاوت‌های سرماخوردگی و آنفولانزا را توضیح داده‌ایم:

تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی
منبع: Medical News

کاهش علائم آنفولانزا

درمان آنفولانزا باید با توجه به علائم آنفولانزا انجام شود؛ چرا که راه درمان آنفولانزا فقط با از بین بردن تک‌تک علائم آن میسر است. به عنوان مثال اگر شما دچار گرفتگی بینی یا سینوس هستید، می‌توانید از یک داروی ضد گرفتگی بینی یا ضد احتقان برای درمان سریع آنفولانزا استفاده کنید.
داروهای ضد گرفتگی بینی از طریق دهان و یا به شکل اسپری بینی وارد بدن می‌شوند. داروهای ضد احتقان برای کاهش ورم در معابر بینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اسپری ضد احتقان بینی نباید بیش از چند روز مورد استفاده قرار گیرد زیرا استفاده طولانی مدت و قطع کردن یکباره آن سبب بازگشت علائم آنفولانزا خواهد شد.

اگر دچار خلط بینی (گرفتگی بینی) هستید، داروی آنتی هیستامین می‌تواند برای کاهش علائم آنفولانزا مفید باشد. آنتی هیستامین‌ها اثر هیستامین را مسدود می‌کنند و سبب تسکین علائم آنفولانزا از جمله عطسه، خارش و ترشحات بینی می‌شوند.
آنتی هیستامین‌های بدون نسخه اغلب سبب خواب آلودگی افراد می‌شوند؛ در حالی که داروهای ضد احتقان می‌توانند سبب افزایش هوشیاری و بیدار نگه داشتن افراد شوند. به خاطر داشته باشید که آنتی هیستامین‌ها و داروهای ضد احتقان ممکن است با سایر داروهایی که مصرف می‌کنید دچار تداخل باشند و ممکن است بعضی از علائم را بدتر کنند. بهتر است قبل از مصرف آنها با پزشک مشورت کنید که کدام داورها برای شما مناسب است.

روش‌های درمان گرفتگی بینی

روش‌های درمان گرفتگی بینی از علائم آنفولانزا
روش‌های درمان گرفتگی بینی

گرفتگی بینی یکی از اصلی‌ترین علائم آنفولانزا است که می‌تواند شما را به شدت آزار دهد. شما ممکن است با استفاده از یک داروی ضد احتقان بینی بدون نسخه پزشک تسکین پیدا کنید. توجه کنید که حتماً بعد از سه روز، مصرف دارو را متوقف کنید؛ زیرا سبب بروز احتقان مجدد بینی می‌شود.

برخی از پزشکان توصیه می‌کنند به جای اسپری دارویی از اسپری محلول نمک استفاده کنید. اسپری‌های محلول نمک، مخاط ضخیم را در معابر بینی شل می‌کنند و هیچ گونه اثر برگشتی ندارند و می‌توان از آنها به مدت طولانی بدون عوارض جانبی استفاده نمود.
توجه کنید که درمان گرفتگی بینی می‌تواند بسیار پر اهمیت باشد؛ چرا که درمان آنفولانزا با رفع علائم آن میسر است و این مورد جزو اصلی‌ترین علائم این بیماری شمرده می‌شود.

حتماً بخوانید :   سیاه سرفه

اگر دچار فشار خون بالا هستم می‌توانم از داروی ضد احتقان استفاده کنم؟

داروهای ضد احتقان می‌توانند فشار خون و ضربان قلب را افزایش دهند. سودوافدرین و فنیل افرین داروهای ضد احتقان خوراکی هستند که معمولاً بدون نسخه نیز در دسترس هستند. توصیه ما این است که قبل از مصرف آنها با پزشک خود مشورت کنید.

روش‌های درمان سرفه

سرفهٔ گاه به گاه ممکن است ریه‌ها را از آلاینده‌ها و خلط اضافی پاک کند. سرفه مداوم باید تشخیص داده شود و درمان گردد؛ زیرا ممکن است نشانه یک مشکل یا بیماری از جمله آنفولانزا باشد. در قفسه داروخانه‌ها، داروهای درمان سرفه بدون نسخه متعددی با ترکیبات مختلف ضد احتقان‌ها، آنتی هیستامین‌ها، مسکن‌ها و تب برها، سرکوب کننده‌های سرفه و خلط آورها را پیدا خواهید کرد. از داروساز یا داروخانه‌دار بپرسید که کدام یک از ترکیبات برای شما مناسب است.
سرفه می‌تواند بسیار اذیت کننده باشد؛ بنابراین برای درمان سریع آنفولانزا لازم است هر چه زودتر اقدام به درمان این مشکل کنید.

درمان تب و درد‌های بدن

کودکان زیر 18 سال نباید از آسپرین استفاده کنند. استامینوفن (تیلنول) و یا داروهایی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن گزینه‌های بدون نسخه برای درمان تب و تسکین درد‌های بدن هستند. هر دارویی خطرات دارد؛ بنابراین حتماً با پزشک یا داروساز داروخانه مشورت کنید که کدام داروها برای شما مناسب است.

مراقب باشید که دارو‌ها را بیش از حد مصرف نکنید! این دارو‌ها غالباً با داروهای درمان سرماخوردگی و داروهای درمان آنفولانزا ترکیب می‌شوند. آنها ممکن است دارای ترکیباتی باشند که در سایر داروهای تجویزی که شما مصرف می‌کنید وجود داشته باشند. می‌توانید از داروساز درباره بررسی موارد دارویی و اثرات متقابل آنها کمک بگیرید.

روش‌های درمان گلو درد

روش‌های درمان گلو درد از علائم آنفولانزا
روش‌های درمان گلو درد

نوشیدن مایعات زیاد و استفاده از غرغره آب نمک (ترکیب یک لیوان آب گرم با یک قاشق چای خوری نمک) اغلب می‌تواند برای درمان گلو درد مفید باشد. همچنین تسکین دهنده‌های ضد درد نیز می‌توانند به طور موقت گلو درد را تسکین دهند. قبل از استفاده از هرگونه دارو از جمله داروهای بدون نسخه، تایید پزشک را دریافت کنید.
اگر گلو درد بعد از چند روز بهبود پیدا نکرد و یا شدیدتر شد، با پزشک خود تماس بگیرید. این داورها همچنین می‌توانند علائم گلودرد استرپ را بپوشانند (مخفی کنند). گلودرد استرپ یک عفونت باکتریایی است که باید توسط آنتی بیوتیک‌ها درمان شود.

آیا داروهای ضد ویروسی روشی متداول برای درمان آنفولانزا هستند؟

داروهای ضد ویروس آنفولانزا برای کاهش شدت و مدت زمان علائم آنفولانزا مصرف می‌شوند. البته در برخی موارد برای پیشگیری از آنفولانزا نیز استفاده می‌شوند. این داروها شامل زوفلوزا، کپسول اوسلتامیویر و زانامیویر است.

دوز اول باید بعد از 48 ساعت پس از گذشت اولین علائم بیماری مصرف شود. اگر در معرض خطر عوارض آنفولانزا هستید با پزشک خود مشورت کنید. افرادی که در معرض خطر هستند شامل نوزادان، سالمندان، مبتلایان به بیماری مزمن، زنان باردار و کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، می‌باشند. مصرف این داروها بدون نسخه پزشک به کودکان توصیه نمی‌گردد.

حتماً بخوانید :   آنفولانزا

چه داروهای ضد ویروسی برای درمان آنفولانزا کودکان توصیه می‌شود؟

به محض مشاهده اولین علائم آنفولانزا در کودکان خود، حتماً به پزشک مراجعه کنید و با او درباره اینکه آیا دارو‌های ضد ویروسی برای کودک مناسب است یا نه، صحبت کنید. داروهای درمان آنفولانزا کودکان می‌توانند سبب بهبود سریع‌تر بیماری کودک شده و از عوارض جدی آنفولانزا جلوگیری کنند.
ضد ویروس‌ها وقتی در طی دو روز اول بیماری مصرف می‌شوند، بهتر عمل می‌کنند. اولین دوز مصرفی باید حداقل 48 ساعت پس از مشاهده اولین علائم آنفولانزای کودکان مصرف گردد.

آیا آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند به کاهش علائم آنفولانزا کمک کنند؟

خیر، آنتی بیوتیک‌ها نمی‌توانند به کاهش علائم آنفولانزا و درمان سریع آنفولانزا کمک کنند. آنفولانزا توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شود و آنتی بیوتیک‌ها فقط عفونت‌های باکتریایی را درمان می‌کنند. مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها ممکن است خطر ابتلا به عفونت دیتر را که در برابر درمان آنتی بیوتیکی مقاومت می‌کند، افزایش دهد. اگر همزمان به ویروس آنفولانزا و عفونت باکتریایی مبتلا شدید، پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک برای عفونت باکتریایی تجویز کند.

درمان آنفولانزا با روش‌های خانگی

درمان آنفولانزا با روش‌های خانگی
درمان آنفولانزا با روش‌های خانگی

علائم آنفولانزا می‌توانند مشکلات بسیاری را ایجاد کنند؛ از تب و سرفه گرفته تا گلودرد، احتقان بینی تا بدن درد و لرز. راه‌های خانگی بسیاری برای درمان آنفولانزا وجود دارد که هرکدام از آنها می‌توانند علائم آنفلوآنزا را کاهش دهند.

داروهای ضد ویروسی بدون نسخه ممکن است علائم آنفولانزا را را کاهش دهند؛ با این وجود، در بسیاری موارد می‌توان از روش‌های درمان خانگی آنفولانزا خفیف تا متوسط استفاده کرد. در اینجا 7 روش درمان آنفولانزا در خانه و با روش‌های خانگی ذکر شده است.

۱- مایعات مصرف کنید

از جمله عوارض آنفولانزا، کم آبی بدن است؛ به خصوص اگر استفراغ یا اسهال داشته باشید. بنابراین حتماً مایعات کافی مصرف کنید. در طول روز حداقل 10 لیوان آب بنوشید و میزان حداقل ۸ لیتر آب را از مواردی مانند میوه‌جات و سبزی‌ها تأمین کنید. البته این مورد بستگی به فعالیت شما دارد؛ در صورتی که فعالیت معمولی دارید، مایعات را به میزان متوسط مصرف کنید. همچنین می‌توانید آب میوه و نوشیدنی‌های الکترولیت نیز مصرف کنید. سعی کنید نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف نکنید؛ زیرا کافئین ادرار آور است. چای گیاهی به همراه عسل می‌تواند گلودرد را تسکین دهد.

اگر احساس تهوع می‌کنید، مایعات را در بازه‌های منظم، کم کم مصرف کنید؛ زیرا مصرف زیاد در بازه کم ممکن است سبب استفراغ شود. مصرف مایعات از جمله راه‌های درمان خانگی آنفولانزا است.

اما چگونه می‌توانید مطمئن شوید که به اندازه کافی مایعات مصرف کرده‌اید یا نه؟ در صورتی که مایعات کافی مصرف کنید، ادرار شما باید زرد کمرنگ، تقریباً بی‌رنگ باشد. در مورد نوشیدن الکل چطور؟ به هیچ وجه وقتی آنفولانزا دارید، الکل مصرف نکنید.

۲- کمی سوپ بخورید

چندین نسل است که والدین دلسوز برای کودکانی که دچار سرماخوردگی و آنفولانزا هستند سوپ مرغ درست می‌کنند؛ حتی مادران ما هم بظوقتی به این بیماری‌ها دچار می‌شویم، از سوپ برای کاهش علائم یا درمان آنفولانزا استفاده می‌کنند. اما آیا حق با مادران است؟ احتمالاً بله. یک مطالعه منتشر شده در ژورنال چست نشان داد که سوپ مرغ ممکن است به کاهش علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مانند آنفولانزا کمک کند.

من باور دارم که سوپ مرغ به کاهش علائم آنفولانزا کمک می‌کند و یک درمان خانگی آنفولانزا است.

رید بلک ولدر، دکتر، استاد طب خانواده در دانشگاه ایالتی تنسی شرقی در کینگز پور آمریکا

۳- کمی تنبل باشید

برای درمان آنفولانزا کمی تنبل باشید
۳- کمی تنبل باشید

برای درمان آنفولانزا لازم است به ندای بدن خود گوش کنید. اگر به شما می‌گوید که ورزش نکنید، پس ورزش نکنید. اگر اصرار دارد که تمام روز را در رختخواب بگذرانید، این کار را انجام دهید. وقتی علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارید برای انجام کارهای روزانه به خود فشار نیاورید. استراحت روش دیگری برای حمایت از بدن برای توانایی مقابله با عفونت است.
در هنگام درمان آنفولانزا مهم است که شب بیدار نمانید. خواب خوب به چرخه سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند تا بهتر عمل کند. بنابراین بسیار مهم است که هشت ساعت کامل در طول شب را استراحت کنید.

حتماً بخوانید :   درمان تب

۴- مرطوب کردن هوا

تنفس هوای مرطوب به کاهش احتقان بینی و درمان گلو درد کمک می‌کند. یک راهکار خوب این است که روزانه چندین بار به حمام بروید و دوش آب را باز کنید تا بخار تولید شود و چند دقیقه در حمام بنشینید و بخار آب را تنفس کنید. این کار می‌تواند ضمن کاهش علائم، سبب درمان آنفولانزا شما شود. مورد دیگر استفاده از دستگاه رطوبت ساز است؛ زیرا این دستگاه به خوبی رطوبت منزل را متعادل می‌کند و یک درمان خانگی آنفولانزا محسوب می‌شود. البته لازم است مرتباً آن را تمیز کنید تا مطمئن شوید فاقد کپک و قارچ است.

۵- بخور را فراموش نکنید!

بخور دادن یکی از روش‌های مهم برای باز کردن مجاری مسدود شده بینی در هنگام آنفولانزا یا سرماخوردگی است. یک قابلمه آب را به جوش بیاورید و سپس آن را از روی حرارت بردارید (می توانید مقداری برگ شسته شده اکالیپتوس به آن اضافه کنید و سپس بجوشانید). یک حوله را روی سر خود قرار دهید و چشمان خود را ببندید و سر خود را نزدیک به قابلمه کنید و به مدت 30 ثانیه نفس عمیق از بینی خود بکشید.

دوید کیفر، مربی بالینی پزشکی خانواده در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سیاتل توصیه می‌کند چند قطره اسانس اکالیپتوس یا نعناع به آب اضافه کنید. این کار را هر چند وقت یک بار تکرار کنید تا احتقان کاهش یافته و روند درمان آنفولانزا بهتر پیش برود.

۶- کمپرس گرم را امتحان کنید

مشکلات و عفونت‌های هنگام ابتلا به آنفولانزا یکی از آزار دهنده‌ترین شرایط را برای افراد ایجاد می‌کنند. برای درمان سریع آنفولانزا، کمپرس گرم را امتحان کنید. برای این کار، روی پیشانی و بینی خود یک حوله گرم قرار دهید. کمپرس گرم یک روش عالی برای تسکین سردرد و درمان آنفولانزا است.

۷- غرغره و تف کنید

غرغره کردن آب و نمک راهی برای خلاص شده از مخاط غلیظی است که ممکن است در قسمت پشت گلو جمع شده باشد. برای درمان سریع آنفولانزا این کار لازم است؛ چرا که منجر به از بین رفتن یکی از مهمترین علائم آنفولانزا می‌شود.

امتیاز دهید post
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید