تفاوت علائم کرونا و سرماخوردگی چیست؟ – فرق کرونا با سرماخوردگی

مقدمه

علائم کرونا با علائم سرماخوردگی و آنفولانزا شباهت زیادی دارد؛ به طوری که بخش بزرگی از مراجعه کنندگان به مراکز پزشکی که تصور ابتلا به کرونا ویروس را دارند، به یک سرماخوردگی معمولی دچار هستند. مراجعه بیهوده به مراکز پزشکی آنهم در وضعیت قرمز شیوع بیماری کرونا نه تنها کمکی نمی‌کند، بلکه باعث افزایش نرخ ابتلا به کرونا ویروس نیز خواهد شد. بنابراین شناخت تفاوت علائم کرونا و سرماخوردگی بسیار اهمیت دارد.

جالب است بدانید

بسیاری از سرماخوردگی‌ها به دلیل انواعی از کرونا ویروس‌ها رخ می‌دهند. بله این جمله درست است. – ویروس کرونا تنها یک نوع نیست؛ ویروسی که به عنوان کرونای جدید و مخرب شناخته می‌شود COVID-19 است.- به گفته CDC انواع بسیاری از ویروس کرونا اغلب باعث ایجاد بیماری خفیف تا متوسط دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی می‌شوند. هر فرد در طول زندگی خود چندین بار از طریق این کرونا ویروس به سرماخوردگی دچار می‌شود.

دکتر Marie-Louise Landry متخصص بیماری‌های عفونی و مدیر آزمایشگاه ویرولوژی بالینی Yale می‌گوید: «چهار نوع ویروس کرونا باعث ایجاد 15 تا 30 درصد سرماخوردگی‌ها می‌شوند.»

تفاوت علائم کرونا و سرماخوردگی

همانطور که گفته شد، شباهت علائم کرونا و علائم سرماخوردگی زیاد است. تفاوت کرونا و سرماخوردگی را علائم این دو بیماری می‌توانند مشخص کنند. علائم سرماخوردگی معمولاً طی ۲ یا ۳ روز به اوج خود می‌رسند و شامل موارد زیر هستند:

  • عطسه
  • گرفتگی یا آبریزش بینی
  • گلو درد
  • سرفه
  • ریزش اشک از چشم‌ها
  • تب (در برخی از موارد)

طبق گفته CDC علائم سرماخوردگی حداکثر ۱۰ تا ۱۴ روز در بدن افراد باقی خواهند ماند و پس از طی این مدت زمان از بین می‌روند. طبق آمار‌های ارائه شده توسط WHO، حدود 80% بیماران مبتلا به کرونا ویروس بدون نیاز به درمان خاص بهبود می‌یابند؛ این در حالی است که از هر 6 نفر مبتلا، تنها 1 نفرشان به نوع شدید و جدی بیماری کرونا مبتلا می‌شود. افراد مسن یا افرادی که بیماری‌های اساسی مانند مشکلات قلبی، بیماری‌های ریوی، سرطان، دیابت یا فشار خون بالا دارند، بیشتر از سایرین در خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کرونا هستند.

حتماً بخوانید :   درمان آنفولانزا با 7 روش خانگی + روش‌های درمان علائم آنفولانزا

این در حالی است که طبق گزارشات ارائه شده از CDC، علائم کرونا ویروس خفیف تا شدید بوده و یک نمودار متغیر را بر حسب شرایط بیمار و بیماری طی می‌کند. علائم ویروس کرونا ۲ تا ۱۴ روز پس از ابتلا خود را نشان می‌دهند؛ البته ممکن است به این بیماری مبتلا شوید اما علائمی نداشته باشید. مهمترین علائم کرونا ویروس عبارتند از:

  • تب
  • سرفه
  • تنگی نفس
مهمترین علائم کرونا ویروس
مهمترین علائم کرونا ویروس

خوشبختانه طبق گزارشات و تحقیقات ارائه شده توسط  The Lancet اکثر بیماران مبتلا به کرونا دارای علائم خفیف بوده‌اند. همچنین علائمی مانند گلودرد و آبریزش بینی در 5% از مبتلایان و اسهال، تهوع و استفراغ در 1-2% و همچنین سردرد در مبتلایان گزارش شده است. طبق گزارش نیویورک تایمز پنومونی (ذات الریه) در بین بیماران مبتلا به کرونا ویروس نیز شایع است ؛ حتی اگر نوع بیماری خفیف باشد. شاید ذات الریه به خوبی فرق کرونا با سرماخوردگی را نشان دهد. علائم ذکر شده می‌تواند تا حدودی شما را در تشخیص کرونا از سرماخوردگی کمک کند؛ به خصوص اگر تب شدید داشته باشید.

علائم کرونا چقدر شدید‌تر از سرماخوردگی است؟

به طور ساده و کلی، سرماخوردگی منجر به بیماری‌ها و مشکلات جدی‌تر مانند ذات الریه، عفونت‌های باکتریایی و مرگ منجر نمی‌شود و این نیز می‌تواند تفاوت علائم کرونا با سرماخوردگی را نشان دهد. سرماخوردگی با آنفلوآنزا نیز بسیار متفاوت است؛ برای درک این موضوع، نقل قول زیر را از سازمان بهداشت جهانی بخوانید:

آنفولانزا هر سال 290,000 تا 690,000 نفر را در سراسر جهان به کام مرگ می‌کشاند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO)

تفاوت علائم کرونا و سرماخوردگی را می‌توان در شدت علائم نیز دانست. علائم کرونا ویروس بسیار شدید نیست اما در مقایسه با سرماخوردگی شدید‌تر است؛ این موضوع با مرگ و میر‌هایی که امروزه به دلیل این بیماری اتفاق می‌افتد نیز قابل بررسی است. طبق جدید‌ترین گزارش WHO نرخ مرگ و میر توسط ویروس کرونا در سراسر جهان 3.4% است. البته این عدد می‌تواند با اطلاع رسانی عمومی درباره راه‌های خود مراقبتی، شناخت تفاوت علائم کرونا و سرماخوردگی و… کاهش پیدا کند.

حتماً بخوانید :   15 روش درمان سرماخوردگی + معرفی قرص و شربت سرماخوردگی

در مطلبی دیگر به طور کامل و جامع 0 تا 100 کرونا ویروس را توضیح داده‌ایم. روی این لینک کلیک کنید.

4.6/5 - (5 امتیاز)
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید