دکتر نیم

درمان دیابت

درمان دیابت
درمان دیابت با 12 روش خانگی اثبات شده - دکتر نیم

مقدمه

دیابت یا بیماری قند، یک اختلال متابولیک (سوخت و سازی) در بدن است. دیابت سبب تخریب رگ‌های خونی و اعصاب می‌شود و سبب ایجاد عوارض گوناگون در سراسر بدن می‌شود. برای درمان دیابت با دکتر نیم همراه باشید.

دیابت یک بیماری گسترده است به‌خصوص در هند است، به همین دلیل هند را پایتخت دیابت می‌نامند. هنگام که دیابت تشخصی داده می‌شود باید اقدامات احتیاطی جهت جلوگیری از آسیب‌های بیشتر انجام شود.

به‌طورکلی 2 نوع دیابت وجود دارد؛ دیابت نوع که در آن بدن انسولین را به‌طور کافی تولید نمی‌کند و دیابت نوع که در بدن انسولین به‌اندازه کافی وجود دارد اما جذب انسولین به‌خوبی صورت نمی‌گیرد. همچنین نوع دیگری از دیابت به نام دیابت حاملگی وجود دارد که در زمان حاملگی زنان دچار آن می‌شوند و با تولد کودک از بین می‌رود.

دیابت می‌تواند مشکلات جدی پزشکی دیگر مانند بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه و آسیب کبدی را به وجود بیاورد.

روش‌های درمان دیابت

متخصصان تغذیه نشان داده‌اند که منابع طبیعی مختلف مانند میوه‌ها، ادویه‌ها و گیاهان دارای توان بالقوه برای درمان دیابت هستند.

همچنین بخوانید :   درمان واریس پا

توجه: لازم به ذکر است که روش‌های طبیعی برای درمان دیابت می‌توانند به حفظ سطح قند خون کمک کنند و توانایی از بین بردن دیابت را ندارند.

مشاوره با متخصص غدد درون‌ریز و استفاده از روش‌های خانگی می‌تواند وضعیت دیابت را بهبود بخشد. در ادامه برای درمان قند خون همراه ما باشید.

خیار چنبر تلخ (کدوی تلخ یا خربزه تلخ)

خیار چنبر تلخ برای درمان قند خون و کنترل دیابت مفید است به دلیل اینکه سبب پایین آوردن تأثیرات گلوکز خون می‌شود. این اتفاق به علت وجود ماده شیمیایی به نام کارانتین است.

خیار چنبر تلخ سبب کاهش تأثیرات گلوکز خون در تمام بدن می‌شود. به همین دلیل برای دیابت نوع 1 و نوع 2 مفید است. اما نمی‌توان به‌عنوان جایگزین کامل درمان انسولین از آن استفاده کرد.

خیار چنبر تلخ
خیار چنبر تلخ
 • روزانه یک لیوان آب خیار چنبر تلخ را در هنگام صبح با معده خالی بنوشید.
 • همچنین می‌توانید مقدار خیار چنبر تلخ را در رژیم غذایی روزانه خود برای درمان دیابت بگنجانید.

دارچین

از دارچین نیز می‌توان برای کنترل آن استفاده کرد زیرا فعالیت انسولین را کاهش می‌دهد، دارچین برای درمان دیابت نوع 2 مؤثر است..

می‌توان از دارچین به‌عنوان یک روش مؤثر برای کاهش سطح قند خون در دیابت نوع 2 کنترل نشده استفاده کرد. بااین‌حال نباید بیش‌ازحد مصرف شود زیرا ممکن است منجر به مشکلات تنفسی شود و ضربان قلب را افزایش دهد.

ّبر اساس مطالعات انجام‌شده
درمان دیابت 1
دارچین
 • شما می‌توانید نصف قاشق چای‌خوری را به یک فنجان چای اضافه کنید و روزانه بخورید.
 • همچنین می‌توانید دارچین را به غذاهای خود اضافه کنید.
همچنین بخوانید :   آکنه پوست

شنبلیله

از شنبلیله می‌توان برای کنترل هر دو نوع دیابت، گلوکز و کاهش قند خون به دلیل فیبر زیاد استفاده کرد. خوردن شنبلیله سبب کاهش سرعت هضم غذا می‌شود، که سبب می‌شود قند خون به‌درستی جذب شود. این گیاه همچنین ترشح انسولین وابسته به گلوکز را تحریک می‌کند.

شنبلیله
شنبلیله
 • دو قاشق دانه شنبلیله را درون آب بگذارید تا صبح خیس بکشد.
 • هنگام صبح این محلول را با معده خالی برای درمان دیابت بخورید.

انگور فرنگی هندی (آمُله)

انگور فرنگی هندی منبع غنی ویتامین C است، که یک آنتی‌اکسیدان برای مبارزه با دیابت است. انگور فرنگی هندی یک منبع مطمئن برای کاهش میزان گلوکز بیش‌ازحد بدن شما است.

آب انگور فرنگی هندی همچنین عملکرد پانکراس شما را تقویت می‌کند. تولید انسولین را برای کاهش قند خون در بدن آغاز می‌کند.

همچنین بخوانید :   درمان فشار خون بالا
انگور فرنگی هندی (آملا)
انگور فرنگی هندی (آملا)
 • آب 2 الی 3 عدد انگور فرنگی را بگیرید و دانه‌های آن را حذف کنید.
 • دو قاشق غذاخوری از این آب را با یک فنجان آب مخلوط‌کنید.
 • برای درمان قند خون و کاهش مقاومت انسولین از این مخلوط روزانه هنگام صبح با معده خالی مصرف کنید.

گیاه جمبو

جمبو در کنترل قند خون به میزان زیادی کمک می‌کند، زیرا حاوی آنتوسیانین ها، اسید الاگیک و تانن های هیدرولیز شده است که نوعی از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند.

متخصصان تغذیه این گیاه را به شدن توصیه می‌کنند به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

درمان دیابت 2
گیاه جمبو

تقریباً هر قسمت از گیاه جمبو مانند برگ، میوه و دانه آن برای افراد مبتلابه دیابت مفید است. دانه‌های این گیاه دارای اثرات هیپوگلیسمیک هستند، یعنی آن‌ها به‌سرعت قند خون را کاهش می‌دهند، هرچند که کمتر از حد طبیعی نمی‌آورد.

 • شما می‌توانید برای درمان قند خون پودر دانه‌های خشک‌شده این میوه را تهیه کنید و با یک لیوان آب دو بار در روز مصرف کنید.

برگ انبه

برگ‌های انبه می‌تواند با تنظیم سطح انسولین در خون برای درمان و کنترل دیابت مورداستفاده قرار گیرد. برگ‌های انبه حاوی ویتامین A، C و تانن هستند که آنتی‌اکسیدان‌های قوی به شمار می‌روند که در ابتدای درمان دیابت کمک می‌کنند.

ترکیب دیگری به نام‌تری بتا تراکسرول و عصاره اتیل استات با انسولین همکاری می‌کنند تا GLUT4 فعال شود و سنتز گلیکوژن را تحریک کند.

همچنین بخوانید :   درمان کلسترول بالا
برگ انبه
برگ انبه
 • برای استفاده از این روش 10 الی 15 عدد برگ انبه را در یک لیوان آب به مدت یک‌شب بگذارید خیس بکشد. سپس در هنگام صبح بعد آب را از صافی بگذرانید و با معده خالی روزانه برای درمان دیابت بنوشید.
 • شما همچنین می‌توانید 15 عدد برگ انبه را به مدت 15 دقیقه درون دو لیوان آب بجوشانید سپس آب را از صافی بگذرانید و صبح با معده خالی بنوشید.

برگ درخت کاری

برگ‌های کاری می‌توانند میزان قند خود را کنترل کنند، شما می‌توانید آن‌ها را به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید. همچنین گفته می‌شود که برگ‌های کاری مقدار قند ناشی از نشاسته را کاهش می‌دهد.

برگ درخت کاری
برگ درخت کاری

برگ‌های کاری در پیشگیری و کنترل دیابت مفید هستند زیرا سبب کاهش نشاسته و گلوکز در افراد مبتلابه دیابت می‌شوند. بر اساس تحقیقات انجام‌شده در کالج کینگ لندن

آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا کمک می‌کند تا سطح قند خون شما کاهش پیدا کند، که شامل فیتوسترول هایی است که اثرات هیپرگلیسمی برای دیابت نوع 2 دارند. متخصصان تغذیه معتقدند که آلوئه ورا منبع طبیعی و ایمن برای کاهش میزان قند خون است.

همچنین بخوانید :   سردرد
آلوئه ورا
آلوئه ورا
 • ترکیب ژل آلوئه ورا و برگ زردچوبه برای کنترل قند خون و درمان دیابت مفید است.
 • آب آلوئه ورا همچنین می‌تواند چربی خون و ترم را کاهش دهد که یکی از عوارض دیابت است.

میوه گواوا

با توجه به ویتامین C و محتوای فیبر بالا، خوردن میوه گواوا می‌تواند در حفظ سطح قند خون مفید باشد. این میوه متابولیسم را آهسته‌تر می‌کند و اجازه می‌دهد که قند غذا بهتر جذب شود و قند خون کاهش پیدا کند.

همچنین میوه گواوا دارای آنتی‌اکسیدان‌ها است که می‌تواند به درمان دیابت نوع 1 نیز کمک کند.

میوه گواوا
میوه گواوا

بااین‌حال مصرف بیش‌ازحد گواوا در روز توصیه نمی‌شد زیرا حاوی پتاسیم است که می‌تواند برای بدن، مصرف بیش‌ازحد آن سمی باشد.

 • بیماران دیابت بهتر است که پوست میوه را جدا کنند و سپس میل کنند، تا قند کمتری جذب کنند.

برگ ریحان

برگ ریحان حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و روغن‌های ضروری برای افزایش حساسیت به انسولین است.

به‌طور خلاصه این ترکیبات مانند اگنول، متیول انگول و کارائیوفولن به سلول‌های بتای پانکراس که مسئول نگهداری و آزاد شدن انسولین هستند کمک می‌کنند تا به‌درستی عمل کنند.

برگ ریحان
برگ ریحان
 • شما می‌توانید 2 الی 3 برگ ریحان را با معده خالی برای درمان دیابت و کاهش قند خون مصرف کنید.
 • شما همچنین می‌توانید برگ‌های ریحان را در وعده‌های غذایی خود اضافه کنید.
همچنین بخوانید :   درمان کم خونی

دانه کتان

دانه‌های کتان غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و مصرف آن‌ها می‌تواند منجر به کاهش مقاومت به انسولین گردد. آن‌ها همچنین دارای فیبر بالا هستند که به جذب مناسب چربی‌ها و قندها کمک می‌کنند.

درمان دیابت 3
دانه کتان

مصرف دانه کتان می‌تواند تا 28 درصد میزان ابتلا به دیابت بعد از هر وعده غذایی را کاهش دهد و حساسیت انسولین را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

 • هرروز صبح یک قاشق غذاخوری از دانه‌های کتان را با لیوان آب گرم مخلوط‌کنید و برای درمان دیابت با معده خالی بخورید.

گیاه چریش

برگ گیاه چریش برای درمان دیابت بسیار مؤثر است زیرا حساسیت گیرنده انسولین را در سلول‌های بتا افزایش می‌دهد، سطح گلوکز خون را کاهش می‌دهد و وابستگی آن به داروهای هیپوگلایسمی را کاهش می‌دهد. و همچنین کشف‌شده است که نیاز بدن را به انسولین تا 60 درصد کاهش می‌دهد.

برگ چریش
برگ چریش
آیا این مطلب مفید بود؟
آره نه
×
چطوری می تونیم بهبود ببخشیمش ؟

×
خیلی ممنونیم که نظر دادید!

از نظر شما برای بهبود این مطلب استفاده خواهیم کرد

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

تلگرام اینستاگرام

https://www.naturalfoodseries.com/17-home-remedies-diabetes/

https://doctor.ndtv.com/diabetes/12-natural-remedies-to-control-diabetes-like-a-pro-1717498

آتیلا پیکرگلو

آتیلا پیکرگلو هستم، چندسالی میشه در حوزه پزشکی و سلامت فعالیت دارم، همچنین در زمینه زبان انگلیسی هم مطالعات دارم و دکتر نیم رو با هدف ارتقای سلامت جامعه راه اندازی کردیم، امیدوارم بتونم بهترین کیفیت رو در زمینه سلامت و پزشکی به کاربران دکتر نیم ارائه بدم

2 نظر

آخرین مطالب

مطالب تصادفی