0 تا 100 بیماری کرونا – علائم کرونا و پیشگیری از کرونا (آپدیت 5 شهریور 1400)

مبتلایان جدید36279 نفر
قربانیان جدید571 نفر
کل مبتلایان4869414 نفر
کل قربانیان105287 نفر
بهبود یافتگان4084991 نفر
بیماران بدحال7817 نفر

انتقال ویروس کرونا

در اینجا تمامی فرضیات بابت نحوه انتقال کرونا ویروس مانند انتقال از هوا، به جنین، از سطوح، بزاق، سرفه، صحبت کردن، مدفوع، باد معده، از حیوان به انسان و… را بررسی می‌کنیم:

ویروس کرونا می‌تواند از طریق تماس مستقیم یا غیر مستقیم با ترشحات بدن افراد مبتلا مانند بزاق، ترشحات تنفسی یا قطرات خارج شده از دهان و بینی افراد طی سرفه، عطسه یا صحبت کردن فرد مبتلا انتقال یابد.
تماس نزدیک با فرد مبتلا (فاصله کمتر از 1 متر) و برخورد قطرات بزاق یا ترشحات تنفسی با دهان، چشم و بینی فرد می‌تواند منجر به انتقال ویروس کرونا شود.

در صورتی که ویروس بر روی سطوح قرار داشته باشد و فرد با دست خود سطح را لمس کرده و سپس با همان دست، بینی، دهان یا چشم خود را لمس کند، امکان انتقال ویروس کرونا وجود دارد.
بنابر توضیحات داده شده، انتقال کرونا در دندانپزشکی از طریق وسیله‌هایی که با بزاق دهان یا ترشحات تنفسی افراد برخورد دارند، ممکن است.

اطلاعات و بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که این ویروس می‌تواند از چند ساعت تا چند روز (بسته به شرایطی مانند جنس سطح، دما، رطوبت و…) روی سطوح باقی بماند. ضد عفونی کننده‌های ساده می‌توانند به سادگی کرونا ویروس را از بین ببرند.

روند انتقال ویروس کرونا در درجه اول به انتقال از بزاق و ترشحات تنفسی و سطوح مربوط می‌شود. تحقیقات انجام شده روی بیش از 75 هزار مورد ابتلا به کرونا ویروس در چین، شواهدی از امکان انتقال ویروس کرونا از طریق هوا ارائه نکرده است.
امکان انتقال کرونا در هوای آزاد بسیار کمتر از مکانی است که هوا در آن جریان کافی ندارد. برای مثال در آسانسور‌ها و محیط‌های کوچک و بسته امکان انتقال ویروس کرونا به شدت بالا می‌رود. البته این بدان معنا نیست که انتقال کرونا در فضای باز ناممکن است؛ بلکه احتمالش پایین‌تر است.

برخی از مطالعات از وجود ویروس کرونا در چند نمونه مدفوع و ادرار افراد مبتلا گزارش داده‌اند. یک مطالعه وجود SARS-CoV-2 را در نمونه‌ای از ادرار فرد مبتلا نشان داد. البته تا کنون هیچ مطالعه‌ای به طور دقیق وجود ندارد که امکان انتقال ویروس کرونا از طریق مدفوع یا ادرار را اثبات کند.

شواهدی مبنی بر وجود سارس و ویروس کرونا در پلاسما یا سلول‌های خونی وجود دارد؛ با این حال انتقال ویروس کرونا از طریق خون همچنان نامشخص است. در این شواهد عناوین ویروسی کم موجود در پلاسما و سلول‌های خونی تشخیص داده شد؛ بنابراین ممکن است خطر انتقال ویروس کرونا از طریق خون کم باشد.

در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر انتقال ویروس کرونا به جنین وجود ندارد اما تحقیقات در حال انجام هستند و به محض انتشار در WHO ترجمه آن در اختیار شما قرار خواهد گرفت. مادران مبتلا به بیماری کرونا می‌توانند با رعایت نکات زیر به نوزاد خود شیر بدهند:

 • هنگام شیر دادن به نوزاد، بهداشت تنفسی را رعایت کرده و ماسک بزنید.
 • دست‌هایتان را قبل و پس از لمس کردن نوزاد بشویید.
 • به طور مرتب سطوحی را که با آن در تماس هستید را ضد عفونی کنید.

ویروس کرونا یک ویروس مشترک بین انسان و حیوان است اما بر اساس مطالعات انجام شده، خطر انتقال ویروس کرونا از حیوان به انسان کم است. در بررسی‌ها مشخص شد که این ویروس از برخی گربه‌ها، شتر و خفاش به انسان منتقل می‌شود. تحقیقات دیگری نشان می‌دهد که خوک‌ها، مرغ و اردک و موش می‌توانند به این ویروس مبتلا شده و آنرا منتقل کنند. طبق تحقیقات انجام شده، سگ‌ها نیز قابلیت ابتلا به ویروس و انتقال آن به انسان‌ها را دارند اما قدرت انتقال آن نسبت به حیوانات دیگر مانند گربه‌ها کمتر است. گاو، گوسفند و راسو از جمله دیگر حیواناتی هستند که به این ویروس مبتلا شده‌اند.

تحقیقات نشان می‌دهند از شروع تا درمان کرونا برای موارد خفیف ۲ هفته و برای موارد شدید‌تر بین ۳ تا ۶ هفته زمان لازم است. اگر این دوره سپری شود، امکان انتقال کرونا بعد از بهبودی وجود نخواهد داشت؛ مگر اینکه دوره بهبودی کامل نشده باشد.

علائم ویروس کرونا

ویروس کرونا علائم مختلفی دارد که ممکن است در بدن هر فرد، متفاوت باشد و طیف خفیف تا شدید را شامل شود. شایع‌ترین علائم کرونا عبارتند از:

 • تب
 • سرفه خشک
 • خستگی مفرط

شایع‌ترین علائم ویروس کرونا در بالا معرفی شدند که اکثر افراد را درگیر می‌کنند. اما بعضی افراد ممکن است یا این علائم را نداشته باشند و یا افزون بر این علائم، علائم دیگری نیز تجربه کنند. برخی دیگر از علائم کرونا خفیف شامل موارد زیر است:

 • علائم گوارشی مانند اسهال
 • درد عضلانی و استخوانی
 • سردرد
 • از دست دادن حس بویایی و چشایی
 • جوش‌ها و کهیر پوستی
 • تغییر رنگ پوست
 • قرمزی چشم
 • آبریزش یا گرفتگی بینی
 • حالت تهوع و استفراغ

افرادی که علائم کرونای خفیف دارند نیازی به مراجعه به پزشک نخواهند داشت؛ تنها با قرنطینه خانگی و رعایت‌های تغذیه‌ای می‌توانند خود را درمان کنند.

بنابر آمار ارائه شده، 80% افراد بدون نیاز به درمان خاصی بهبود پیدا می‌کنند. علائم کرونا در کودکان، نوجوانان و جوانان معمولاً خفیف است. افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت دارند یا افراد سالخورده و مسن بیش از سایرین در معرض نوع شدید کرونا و علائم شدید کرونا هستند که عبارتند از:

 • تنگی نفس یا دشواری در تنفس
 • درد یا فشار در قفسه سینه
 • از دست دادن اختیار گفتار یا حرکت و تعادل

افرادی که علائم شدید کرونا ویروس را دارند، ابتدا باید با مرکز درمانی تماس گرفته و سپس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به آنجا مراجعه کنند تا هر چه سریع‌تر تحت درمان قرار گیرند.

 • تب یا افزایش دمای بدن کودک که می‌تواند همراه با لرز باشد.
 • سرفه مداوم بیش از سه دوره در هر ۲۴ ساعت
 • از دست دادن حس بویایی و چشایی

بر اساس مستندات ارائه شده توسط محققان اروپایی، از دست دادن حس بویایی می‌تواند علامت ابتلا به ویروس کرونا در 25 درصد افراد باشد. همچنین از دست دادن بویایی یا چشایی در ویروس کرونا متفاوت با از دست دادن حس بویایی هنگام ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا است.

بر اساس گزارشات، از دست دادن حس بویایی به دلیل ویروس کرونا می‌تواند ناگهانی و شدید باشد. همچنین اغلب افراد ممکن است به ویروس کرونا مبتلا بوده و آبریزش یا گرفتگی بینی نداشته باشند اما حس بویایی یا چشایی خود را از دست دهند. ضمن اینکه ممکن است از دست دادن حس بویایی یا چشایی به مشکلات و بیماری‌های دیگر مربوط باشد، لازم نیست در این باره نگران باشید و تنها برای اطمینان خاطر خود را به مدت 14 روز قرنطینه کنید و در صورتی که علائم شدیدتری تجربه کردید به پزشک مراجعه کنید.

بر اساس آمار ارائه شده، افرادی که حس بویایی یا چشایی خود را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست می‌دهند ممکن است کمتر از سایرین به نوع شدید این بیماری دچار شوند. همچنین آمارها نشان می‌دهند که از دست دادن حس بویایی در اکثر مبتلایان به کرونا ویروس می‌تواند اولین یا تنها علامت باشد. منبع

از زمان آلوده شدن افراد به ویروس 5-6 روز طول می‌کشد تا علائم اولیه کرونا ظاهر شود. این چند روز می‌تواند کرونا خاموش نامیده شود؛ چرا که ممکن است هیچ علائمی نداشته باشید اما ناقل بیماری باشید. همچنین علائم می‌توانند حتی تا 14 روز بعد از ابتلای افراد به ویروس کرونا ظاهر نشوند.

از زمان ابتلا به ویروس تا بهبودی کامل در موارد خفیف حدود 2 هفته زمان نیاز است؛ پس از این دوره زمانی انتظار می‌رود علائم بیماری از بین بروند. در موارد شدید و بحرانی ممکن است 3-6 هفته زمان نیاز باشد تا بیمار به طور کامل بهبود یابد و علائم وی از بین بروند.

سازمان سلامت جهانی (WHO) میزان مرگ و میر به دلیل بیماری کرونا را از میان تمام مبتلایان به این ویروس، ۲ درصد تخمین زده است. کسانی که عوامل خطر این بیماری را دارند بیشتر از سایرین به نوع شدید کرونا دچار می‌شوند. این افراد عبارتند از:

 • افراد مسن
 • کودکان و نوزادان
 • افرادی با بیماری‌های قبلی مانند دیابت یا مشکلات قلبی

بیماری کرونا بر اثر ویروس کرونا ایجاد می‌شود در حالی که آنفولانزا و سرماخوردگی علت‌های متفاوتی دارند. معمول‌ترین علائم کرونا شامل تب، سرفه و مشکلات تنفسی است که شباهت زیادی به علائم سرماخوردگی و آنفولانزا دارد. به دلیل شباهت زیاد علائم بیماری کرونا به آنفولانزا و سرماخوردگی، تشخیص آن از این دو بیماری بسیار سخت است؛ مگر اینکه آزمایشات پزشکی متعدد وجود این بیماری را تایید کنند.

سازمان بهداشت جهانی WHO توصیه می‌کند در صورت مشاهده هر کدام از علائم ذکر شده، حتماً به پزشک مراجعه کرده و عملیات تشخیص بیماری را انجام دهید. همچنین بهتر است برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به نزدیکان و افراد دیگر، تا قبل از تشخیص بیماری اقدامات پیشگیرانه ذکر شده در ادامه مقاله را انجام دهید.

پیشگیری از ویروس کرونا

همه افراد جهان باید این کارها را برای پیشگیری از ابتلا یا انتقال ویروس کرونا انجام دهند. چه مبتلا باشیم و چه نباشیم، رعایت نکات زیر برای ما الزامی و حیاتی خواهد بود:

شستشو و ضدعفونی کردن دست‌ها برای پیشگیری از کروناشستشو و ضدعفونی کردن دست‌ها

آشنایی با نحوه صحیح شستشوی دست برای پیشگیری از کرونا بسیار مهم است. همچنین رعایت نکات زیر نیز از موارد مهم جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به حساب می‌آید.

 • دست‌های خود را با آب و صابون به خصوص بعد از لمس اجسامی که عموم مردم با آن در تماس هستند یا حضور در مکان‌های عمومی به مدت حداقل ۲۰ ثانیه بشویید.
 • قبل از خوردن یا تهیه غذا، لمس کردن صورت و بعد از لمس ماسک، اجسام آلوده، عطسه یا سرفه و لمس حیوانات خانگی حتماً دستان خود را بشویید.
 • می‌توانید از محلول ضدعفونی کننده حاوی حداقل 60% اتانول استفاده کنید. محلول را روی کل سطح دست اسپری کرده و تا زمان خشک شدن دستان خود را به هم مالش دهید.

حفظ فاصله اجتماعی برای پیشگیری از کروناحفظ فاصله اجتماعی

تاکید صدا و سیما و وزارت بهداشت جهانی مدام بر حفظ فاصله اجتماعی است؛ چرا که مهمترین عامل انتقال ویروس کرونا، ذراتی تنفسی خارج شده از دهان و بینی ناقلان است. نکات زیر را حتماً رعایت کنید:

 • در داخل خانه از تماس نزدیک با افراد بیمار اجتناب کنید.
 • در بیرون از خانه سعی کنید 2 متر با تمامی افراد فاصله داشته باشید.
 • به یاد داشته باشید که بعضی از افراد ممکن است به کرونای خاموش مبتلا باشند. در واقع آنها علائمی ندارند اما ناقل ویروس هستند.

ماسک زدن برای پیشگیری از کروناپوشاندن بینی و دهان با ماسک

نحوه صحیح ماسک زدن را برای پیشگیری از ویروس کرونا با ماسک بیاموزید. همچنین توجه کنید که ماسک زدن نمی‌تواند توجیهی برای عدم رعایت فاصله اجتماعی با افراد دیگر باشد. نکات مهم:

 • حتی اگر علائم ویروس کرونا را ندارید، ممکن است مبتلا باشید؛ بنابراین ماسک بزنید تا از انتقال احتمالی پیشگیری شود.
 • همه افراد باید در مکان‌های عمومی و بیرون از خانه ماسک بزنند.
 • کودکان زیر 2 سال و افرادی که بیماری‌ها و مشکلات تنفسی دارند، نباید ماسک بزنند.
 • لازم نیست از ماسک‌های بسیار تخصصی استفاده کنید؛ در حال حاضر بهترین ماسک برای پیشگیری از کرونا، ماسک‌های جراحی و ماسک‌های N95 هستند.
 • برای برداشتن ماسک، هرگز جلوی آنرا لمس نکنید و از بندهای ماسک برای جدا کردن استفاده کنید.
 • پس از برداشتن ماسک، آنرا در سطل‌های بسته و به دور از دسترس بیندازید.
 • به محض مرطوب شدن، ماسک را تعویض کرده و ماسک جدیدی را روی صورت خود قرار دهید.

پوشاندن سرفه و عطسه برای پیشگیری از کروناپوشاندن سرفه و عطسه

با استفاده از بخش داخلی آرنج یا یک دستمال ضخیم، سرفه و عطسه خود را بپوشانید. به هیچ عنوان روی زمین تف نکنید. همچنین برای پیشگیری از کرونا ویروس نکات زیر را رعایت کنید:

 • پس از سرفه یا عطسه، دستمال استفاده شده را داخل یک کیسه پلاستیکی انداخته و گره بزنید و آنرا داخل سطل‌های زباله مخصوص بیندازید.
 • دست خود را بلافاصله پس از سرفه یا عطسه به طرز صحیح بشویید یا با استفاده از محلول ضدعفونی کننده، آنرا ضدعفونی کنید.

ضدعفونی کردن اشیا برای پیشگیری از کروناضدعفونی کردن اشیا

با استفاده از محلول ضدعفونی کننده، اشیا یا وسایلی که روزانه از آنها استفاده می‌کنید را ضدعفونی کنید. میزها، دستگیره در، صفحه کلید، کلیدهای لامپ، شیر آب، تلفن و… را ضد عفونی کنید. همچنین:

 • اگر سطوح کثیف هستند، ابتلا آنها را گندزدایی کنید.
 • از مواد شوینده با قدرت پاک کنندگی مناسب برای گندزدایی ابتدایی سطوح و پیشگیری از کرونا در خانه استفاده کنید.
 • از یک محلول ضدعفونی کننده مناسب با حداقل الکل 60% استفاده کنید.

کنترل روزانه سلامتی برای پیشگیری از کروناکنترل روزانه سلامتی

آگاهی کامل از وضعیت سلامتی تنها با تست‌های بی رویه و متداول صورت نمی‌گیرد. شما می‌توانید یک دفترچه برداشته و علائم روزانه خود را در آن یادداشت کنید. به نکات زیر توجه کنید:

 • علائم ویروس کرونا را بشناسید و در صورت تجربه آنها، حتماً اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید.
 • اگر مشاغلی دارید که حفظ فاصله اجتماعی در آنها دشوار است، حتماً ماسک بزنید.
 • کنترل تب را 30 دقیقه بعد از ورزش و همچنین بعد از مصرف داروهایی مانند استامینوفن که ممکن است دمای بدن را کاهش دهند، انجام ندهید. منبع

به طور کلی ماده غذایی که منجر به پیشگیری از کرونا می‌شود، وجود ندارد اما می‌توانید ملاحظات تغذیه‌ای زیر را انجام دهید:

 • مصرف نمک روزانه خود را به کمتر از 5 گرم برسانید.
 • از نمک یددار در رژیم غذایی خود استفاده کنید.
 • مصرف نوشیدنی‌های الکلی و نوشیدنی‌های سرشار از قند مانند نوشابه را محدود کنید.
 • مصرف تنقلات شیرین مانند شکلات، کلوچه و کیک را محدود سازید.
 • میوه و سبزیجات تازه را ضمن ضدعفونی و شستشوی دقیق مصرف کنید.
 • مایعات بیشتری در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • آجیل، حبوبات و غلات سبوس دار مانند سیب زمینی، گندم، جو دوسر و… را مصرف کنید.
 • منابع پروتئین مانند گوشت، مرغ و ماهی را در رژیم غذایی خود جای دهید.
 • مواد غذایی سرشار از ویتامین، فیبر و مواد معدنی مصرف کنید.

توجه! موارد ذکر شده برای افرادی که محدودیت‌های تغذیه‌ای از سوی پزشک دریافت کرده‌اند، توصیه نشده است. به عنوان مثال برای افراد دیابتی مصرف بعضی از این موارد ممکن است خطرناک باشد.

پیشگیری از کرونا در کودکان با آموزش والدین می‌تواند به صورت موفقیت آمیزی انجام شود. برای آموزش کودک خود هرگز از شیوه‌ای که منجر به ترس آنها می‌شود استفاده نکنید. به کودک خود موارد زیر را بیاموزید:

 • هرگز ماسک خود را در مکان‌های عمومی از صورت خود بر ندارد.
 • بینی، چشم و لب خود را با دست آلوده لمس نکند.
 • در مکان‌های عمومی یا برخورد با سایر هم‌سالان خود، فاصله حداقل ۱ متر را از آنها حفظ کند.
 • مواد غذایی را با دست آلوده لمس نکند؛ یا خوراکی‌هایی که دارای جلد و بسته بندی هستند را به شما بدهند تا قبل از مصرف آنها را ضدعفونی کنید.
 • اگر در میان هم سالان خود با کسی که علائم کرونا را دارد مواجه شدند، از او فاصله گرفته و موضوع را به بزرگترها گزارش کنند.
 • به سایر هم سالان خود، مراقبت‌های پیشگیرانه را توصیه کنند.

خیر. از ابتدای شیوع ویروس کرونا در ایران، عده‌ای به نشر شایعات درباره روش‌های پیشگیرانه کرونا پرداخته‌اند. این افراد روش‌های نادرست زیر را برای درمان یا پیشگیری از ویروس کرونا پیشنهاد کرده‌اند:

 • غرغره با سرکه یا گلاب و نمک
 • نوشیدنی‌های حاوی زنجبیل، نعنا، دارچین و زردچوبه
 • مصرف خرما، عسل یا سیر
 • محصولات گیاهی برای درمان کرونا
 • نوشیدن یا استشمام گلاب
 • و…

هیچکدام از این موارد توسط سازمان جهانی بهداشت توصیه نشده‌اند و تنها شایعه هستند. روش‌های پیشگیری از ابتلا به کرونا چیزی به جز گلاب و مواردی مانند اینهاست. منبع

تست کرونا برای کسانی که علائمی ندارند لزومی ندارد. در واقع انجام این تست برای کسانی است که دچار علائم اصلی کرونا شده یا قبلاً در ارتباط با شخص بیماری بوده‌اند که به کرونا مبتلا شده است. حتی انجام آزمایش تشخیص کرونا برای افرادی که علائم خفیف دارند الزامی نیست؛ آنها می‌توانند با قرنطینه کردن خود و رعایت‌های تغذیه‌ای مناسب در خانه کرونا را درمان کنند.

تا کنون هیچ دارویی برای پیشگیری یا درمان کرونا تولید نشده است؛ اگرچه شرکت‌های بسیاری در حال کار روی این مسئله هستند و اخیراً شرکت‌های روسی و آمریکایی موفق به تولید واکسن نسبی برای جلوگیری از کرونا شده‌اند. بهترین راه برای پیشگیری از کرونا رعایت همان نکات پیشگیرانه معروف مانند ماسک و ضد عفونی کردن دست‌ها است.

کرونا در کودکان

کودکان نیز ممکن است به ویروس کرونا مبتلا شوند اما طبق آمار و تحقیقات انجام شده، خطر ابتلای کودکان به کرونا کمتر از بزرگسالان است و اگر هم مبتلا شوند، احتمال خیلی کمی وجود دارد تا به نوع جدی و شدید کرونا مبتلا شوند.

اگر علائم اصلی کرونا را در کودک خود مشاهده کردید، ضمن رعایت اقدامات پیشگیرانه به پزشک مراجعه کرده و تست کرونا دهید. تا زمان دریافت جواب تست حتماً در خانه کودک خود را قرنطینه کنید. هر کسی که با او در یک خانه زندگی می‌کند باید چارچوب قرنطینه را حفظ کرده و او نیز آزمایش دهد.
پس از دریافت پاسخ آزمایش کرونا هر کدام از اعضای خانواده که مبتلا نبودند، می‌توانند به زندگی عادی ادامه دهند اما باید از شخص بیمار فاصله گرفته و احتیاط‌های پیشگیرانه را رعایت کنند. افرادی هم که مبتلا به ویروس هستند باید خود را قرنطینه کرده و تا زمان ملایم بودن علائم کرونا ویروس در خانه بمانند.

به طور کلی در صورتی موارد زیر در مورد کودک شما صدق می‌کند ابتدا با پزشک تماس گرفته و سپس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به مراکز مورد نظر مراجعه کنید:

 • زیر ۳ ماه سن و تب بالای ۳۸ درجه سانتی گراد دارد.
 • ۳ تا ۶ ماهه است و تب او بیش از ۳۹ درجه است.
 • علائم دیگر کرونا را تجربه می‌کند؛ برای مثال کهیر پوستی و علائم گوارشی.
 • تب بالا را ۵ روز یا بیشتر تجربه می‌کند.
 • اشتها ندارد یا همانند معمول غذا نمی‌خورد و این باعث نگرانی شما شده است.
 • تب بالایی دارد که حتی با داروهای تب بر هم پایین نمی‌آید.
 • کم آبی را تجربه می‌کند؛ برای مثال گودی زیر چشم یا بی اشکی.
 • سفتی گردن دارد.
 • برای اولین بار دچار تشنج شده است.
 • گریه غیر معمول و یا ضعیف‌تر از حد همیشگی دارد.
 • همانند معمول حرکت نمی‌کند. منبع

به طور کلی تمامی کودکان بالای ۲ سال ملزم به استفاده از ماسک در فضاهای عمومی و پرخطر هستند. البته کودکان یا افرادی که منع پزشکی برای ماسک زدن دارند، نباید از ماسک استفاده کنند. استفاده مداوم از ماسک برای برخی از کودکانی که دچار معلولیت‌های خاص از جمله اختلالات شناختی، فکری، رشدی، حسی، رفتاری و بیماری‌های ریوی، آسم و مشکلاتی از این قبیل هستند، ممکن است ایجاد مشکل کند. بنابراین زدن ماسک در پیشگیری از کرونا برای کودکان بسیار موثر است.

سندرم التهابی چند سیستمه (MIS-C) یک بیماری جدی مرتبط با کرونا در کودکان است که در آن ممکن است قسمت‌های مختلف بدن دچار التهاب شوند. مهمترین علائم این بیماری مرتبط با کووید ۱۹ عبارت است از:

 • تورم دست یا پا
 • ملتحمه (قرمزی سفیدی چشم)
 • اسهال و استفراغ
 • معده درد
 • تب طولانی مدت بیش از چند روز
 • التهابات پوستیتورم غدد لنفاوی در گردن
 • قرمزی بیش از حد زبان
 • قرمزی یا ترک لب
 • تحریک پذیری یا اختلالات خواب

البته این بیماری نادر است و کودکان بسیار کمی به این مشکل دچار می‌شوند. سندرم التهابی چند سیستمه می‌تواند منجر به التهاب در اندام‌های اصلی بدن مانند قلب، مغز، کلیه، ریه‌ها و… شود؛ بنابراین یک بیماری جدی است که باید توجه خاصی به آن نمود.

کرونا در حیوانات

تعداد کمی از گزارشات نشان می‌دهد که حیوانات خانگی مانند سگ‌ها و گربه‌ها می‌توانند به ویروس COVID-19 مبتلا شوند؛ اغلب پس از برخورد با فرد (انسان) بیمار.

اطلاعات موجود نشان می‌دهند که امکان انتقال کرونا از حیوانات کم است. اگر حیوان خانگی دارید بهتر است در رفتارهای پیشگیرانه مانند یک انسان با آنها رفتار کنید؛ برای مثال قبل و بعد از لمس آنها دست خود را بشویید و آنها را در فضاهای شلوغ نبرید.

ما می‌دانیم قارچ‌ها و باکتری‌های خاصی در پوست و خز حیوانات وجود دارند که می‌توانند به انسان منتقل شوند. در مورد ویروس COVID19 هیچگونه اطلاعاتی مبنی بر اینکه ویروس کرونا می‌تواند در پوست یا خز حیوانات باشد و به انسان منتقل شود، وجود ندارد. با این حال رعایت آداب پیشگیرانه و بهداشتی همیشه توصیه می‌شود.

به هیچ عنوان مایع ضد عفونی کننده دست (انسان) یا سایر پاک کننده‌های شیمیایی که برای پاکسازی پوست انسان استفاده می‌شود را برای حیوانات خانگی خود به کار نبرید. حتی قبل از استفاده پاک کننده‌های مخصوص حیوانات، با دامپزشک مشورت کنید. در صورتی که حیوان خانگی شما مایع ضد عفونی کننده را بلعید، بلافاصله به دامپزشک مراجعه کنید.

از آنجا که احتمال مبتلا شدن حیوانات به ویروس کرونا وجود دارد، نباید آنها را به بیرون از خانه ببرید. همچنین ممکن است (مدرکی وجود ندارد اما ممکن است) ویروس کرونا از طریق خز یا پوست پا و دست حیوانات خانگی حمل شود؛ این موضوع امکان انتقال ویروس را بالا خواهد برد.

کرونا و تغذیه

کرونا و تغذیه دو جنبه دارند؛ یکی قبل از ابتلا (انتقال از مواد غذایی) و یکی بعد از ابتلا (کمک به بهبود). در این قسمت سوالات مربوط به هر دو جنبه را بررسی کرده‌ایم:

در مورد امکان انتقال کرونا از غذاهایی که در رستوران می‌خوریم، مواد غذایی و میوه‌ها، سبزیجات و… هیچ مدرک مشخصی وجود ندارد. اما اگر شخصی آلوده به ویروس کرونا باشد و هنگام سرو غذا یا آماده سازی مواد غذایی ویروس را از طریق لمس یا ترشحات تنفسی روی مواد غذایی منتقل کند، امکان ابتلای شخصی که این مواد غذایی را می‌خورد وجود دارد.

در رستوران‌هایی که آشپز و کارکنان آنها اقدامات پیشگیرانه و مراقبتی انجام نمی‌دهند، غذا نخورید. همچنین میوه‌جات یا محصولاتی که ممکن است توسط افراد دیگر لمس شده باشد را قبل از مصرف با مواد غیر مضر ضد عفونی کنید. همچنین نکات زیر را برای پیشگیری رعایت کنید:

 • مواد غذایی را تمیز بشویید.
 • غذاها را کاملاً بپزید.
 • از مواد اولیه و آب سالم برای پخت استفاده کنید.
 • از چاقو و تخته گوشت دیگری که تمیز است استفاده کنید.
 • دستان خود را بعد از لمس مواد خام بشویید تا هنگام لمس مواد پخته شده، آلوده نباشند.

هیچ مدرک مشخصی در رابطه با وجود ویروس کرونا در آب آشامیدنی وجود ندارد. روش ‌هایی که در تصفیه آب آشامیدنی شهری به کار برده می‌شود، باید این ویروس را در آب از بین ببرند. این روش‌ها که شامل انواع فیلتراسیون و افزودن مواد ضد عفونی کننده به آب است توسط بسیاری از سیستم‌های آب آشامیدنی شهری رعایت می‌شود.

داشتن یک رژیم غذایی خوب هنگام همه گیری ویروس COVID-19 بسیار مهم است؛ چه هنگام ابتلا و چه زمانی که هنوز مبتلا نشده‌اید. رژیم غذایی خوب می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و امکان ابتلا به کرونای شدید را به شدت کاهش دهد. تغذیه کرونایی ها و افرادی که نمی‌خواهند به نوع شدید بیماری دچار شوند شامل موارد زیر است:

 • منابع متنوع میوه و سبزیجات تازه
 • نمک کمتر در رژیم غذایی
 • قند کمتر در رژیم غذایی
 • اجتناب از مصرف الکل
 • هیدراته ماندن و مصرف کافی آب و منابعی که آب کافی دارند.
 • منابعی که مقدار متوسطی چربی و روغن دارند.
 • شیردهی به نوزاد

توصیه‌های کلی

برخی از توصیه‌های کلی برای پیشگیری از ابتلا یا انتقال ویروس کرونا به دیگران در این بخش از مقاله آمده است. حتماً این توصیه‌ها را بخوانید و در انتقال پیام آنها به دیگران کوشا باشید:

از جمله راه‌های انتقال کرونا، دست‌های آلوده به ویروس است. شستشوی مداوم و دقیق دست‌ها با آب و صابون یا استفاده از پد‌های الکلی می‌تواند ویروس را از روی دست‌ها پاک کند.پدهای الکلی برای پیشگیری از کرونا

از دیگر راه‌های انتقال ویروس کرونا به افراد، طریق تنفسی است. چه نزدیکان و چه افرادی که در اجتماع ملاقات می‌کنید، ممکن است به این ویروس آلوده باشند. برای جلوگیری از کرونا سعی کنید از افرادی که سرفه یا عطسه می‌کنند، فاصله بیشتری بگیرید؛ چرا که ویروس‌ها می‌توانند از قطرات کوچک بزاق که از طریق سرفه یا عطسه پرتاب می‌شوند، منتقل شوند. همچنین اگر سرفه یا عطسه می‌کنید، هنگام سرفه کردن یک پارچه تمیز جلوی دهان خود بگیرید و سپس دستمال را درون سطل زباله در بسته بیندازید.دوری از مترو و اتوبوس برای پیشگیری از کرونا

ممکن است با دستان خود، اشیاء یا سطوح آلوده به ویروس کرونا را لمس کرده باشید؛ در اینگونه شرایط، دستان شما می‌توانند ناقل بیماری کرونا را ایفا کنند. لمس چشم، بینی و دهان توسط دستان آلوده، منجر به انتقال بیماری کرونا خواهد شد. توجه کنید که بهترین کار برای پیشگیری از کرونا، شستشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون یا الکل است.تکنیک چسب زخم برای پیشگیری از کرونا

همانطور که گفته شد، دلیل انتقال ویروس کرونا می‌تواند به عوامل تماسی مانند دست دادن یا طرق تنفسی مانند روبوسی بازگردد. بنابراین در مدت شیوع بیماری کرونا، از دست دادن خودداری کرده و همیشه فاصله ۱ متری را با دیگران حفظ کنید. حتی در صورت امکان بهتر است از منزل خارج نشوید.روبوسی و دست دادن برای پیشگیری از کرونا ممنوع!

علاوه بر اینکه قلیان مضرات فراوانی دارد، می‌تواند موجب انتقال ویروس کرونا شود. از آنجایی که ویروس کرونا می‌تواند از طریق بزاق یا تنفس منتقل شود، خطر انتقال آن از طریق شیلنگ آلوده قلیان وجود دارد. در صورتی که یکی از افراد به بیماری کرونا مبتلا بوده و از قلیان مشترک استفاده کند، امکان انتقال بیماری به سایر افراد وجود دارد.

این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید