0 تا 100 بیماری کرونا – علائم کرونا و پیشگیری از کرونا

ویروس کرونا چیست؟

ویروس کرونا (Coronavirus) با نام علمی COVID-19، یک ویروس تنفسی است که از شهر ووهان چین سرچشمه گرفته و جان نزدیک به 2800 نفر را گرفته است. ۳۰ بهمن ۹۸ اعلام شد که ۲ نفر بر اثر ویروس کرونا در شهر قم از دنیا رفته‌اند و این خبر آغاز کرونا در ایران بود. این ویروس تا کنون در شهر‌های مختلف کشور از جمله تهران، البرز، گیلان، قم، اصفهان و… افرادی را مبتلا کرده است. کرونا ویروس آن چنان سریع شیوع پیدا کرد، که متخصصان و دانشمندان به شدت از تبدیل شدن این بیماری به پنومونی کشنده ترس دارند.

از هر ۶ نفر مبتلا به ویروس جدید کرونا با نام علمی COVID-19، فقط ۱ نفر وضعیت حاد پیدا می‌کند و دچار مشکلات تنفسی می‌شود. به طور کلی در 80% مواقع بیماری کرونا بدون نیاز به درمان خاصی بهبود می‌یابد. این بیماری تنها به دلیل سرعت و قابلیت انتشار سریع خطرناک است؛ این در حالی است که اکثر مرگ و میر‌های ناشی از کرونا، افراد مسن یا افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت یا مشکلات قلبی دارند را در بر می‌گیرد.

آمار ابتلا به کرونا در ایران (آپدیت 8 اردیبهشت 99)

تعداد کل مبتلایان به کرونا90481 نفر
تعداد کل بهبود یافتگان69657 نفر
تعداد کل مرگ و میر‌ها5710 نفر

روند شیوع ویروس کرونا چگونه بود؟

مبداء شیوع کرونا در شهر ووهان چین و یک بازار بزرگ غذاهای دریایی و حیوانات زنده بود. محصولات فروخته شده در این بازار آلوده به ویروس کرونا بودند و بیماری را به انسان انتقال دادند. بنابراین در ابتدا این بیماری از حیوانات به انسان انتقال داده شد. پس از آن مقامات چینی اعلام کردند که مبداء شروع بیماری، محصولات فروخته شده در این بازار به ویژه خفاش‌ها است.

مبداء شیوع این کرونا ویروس در ایران نیز شهر قم بود که در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸، رسانه‌های کشور از فوت دو نفر بر اثر این ویروس خبر دادند. پس از آن نیز ویروس در شهر‌های مختلفی شیوع پیدا کرد و مراکز آموزشی را به تعطیلی کشاند.

ویروس کرونا چگونه منتقل می‌شود؟

انتقال و انتشار ویروس کرونا به شدت سریع انجام می‌شود. هنگامی که فرد مبتلا سرفه یا عطسه می‌کند، قطرات بزاق وی در هوا پخش می‌شود و برخی هم روی سطوح می‌نشیند. در صورتی که این قطرات به اندام‌های مخاطی مانند دهان، لب و بینی یا چشم برخورد کند، ویروس منتقل می‌شود.
اگر با دستان خود، سطوح آلوده را لمس کرده و سپس دست خود را به یکی از اندام‌های ذکر شده بزنید، ویروس کرونا وارد بدنتان خواهد شد. COVID-19 می‌تواند از طریق بازدم فرد آلوده نیز منتقل شود.

سازمان جهانی سلامت WHO در حال تحقیق بر روی این ویروس و یافتن راه‌های جدید انتقال آن است. در صورتی که اطلاعات تازه‌ای توسط این سازمان ارائه شود، حتماً در این قسمت اضافه خواهد شد. لذا بهتر است دائما به این صفحه سر بزنید و اطلاعات خود را راجع به این بیماری به روز کنید.

علت کرونا

علت بیماری کرونا، ویروس این بیماری است که از ووهان چین شروع به شیوع در انسان‌ها کرده است. مردم آلوده به ویروس کرونا به دلیل عدم آگاهی، بیماری را به نزدیکان یا افرادی که با آنها در ارتباط بودند انتقال دادند و این بیماری به سرعت شیوع گسترده‌ای پیدا کرد. به طور کلی حیوانات زیر به عنوان علل کرونا شناخته شده‌اند:

 • شتر
 • خفاش
 • مار
 • جوجه تیغی

علائم کرونا

علائم کرونا می‌تواند از خفیف تا شدید باشند. SARS و MERS ۲ مورد از ۷ ویروس کرونا هستند که می‌توانند منجر به ذات الریه، نارسایی کلیوی و مرگ افراد شوند. موارد دیگر علائمی مانند بیماری سرماخوردگی ایجاد می‌کنند. به طور کلی علائم و نشانه‌های کرونا می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • سرفه شدید
 • مشکل در تنفس و تنگی نفس

بنا به گفته CDC، علائم ویروس کرونا می‌توانند از ۲ تا ۱۴ روز پس از ابتلا به بیماری، خود را نشان دهند.

در اغلب موارد، اولین علائم بیماری کرونا تب، سرفه و تنگی نفس است. همچنین ممکن است افراد علائمی مانند خستگی، سردرد و آبریزش بینی را نیز تجربه کنند. در اینفوگرافیک زیر می‌توانید علائم کرونا را مشاهده کنید.

اینفوگرافیک علائم کرونا
اینفوگرافیک علائم کرونا

ویروس کرونا چه مدت بر روی سطوح باقی می‌ماند؟

اطلاعات و بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که این ویروس می‌تواند از چند ساعت تا چند روز (بسته به شرایطی مانند جنس سطح، دما، رطوبت و…) روی سطوح باقی بماند. ضد عفونی کننده‌های ساده می‌توانند به سادگی کرونا ویروس را از بین ببرند.

آیا حیوانات خانگی نیز می‌توانند عامل انتقال کرونا باشند؟

اگرچه خبری جدید از ابتلای یک سگ به کروناویروس در هنگ کنگ مطرح شد اما تا کنون هیچ مدرکی مبنی بر انتقال کرونا ویروس از حیوانات خانگی به انسان وجود ندارد. شما می‌توانید به روال قبل حیوانات خانگی خود را نگهداری کنید.

تفاوت کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی چیست؟

بیماری کرونا بر اثر ویروس کرونا ایجاد می‌شود در حالی که آنفولانزا و سرماخوردگی علت‌های متفاوتی دارند. معمول‌ترین علائم کرونا شامل تب، سرفه و مشکلات تنفسی است که شباهت زیادی به علائم سرماخوردگی و آنفولانزا دارد. به دلیل شباهت زیاد علائم بیماری کرونا به آنفولانزا و سرماخوردگی، تشخیص آن از این دو بیماری بسیار سخت است؛ مگر اینکه آزمایشات پزشکی متعدد وجود این بیماری را تایید کنند.

سازمان بهداشت جهانی WHO توصیه می‌کند در صورت مشاهده هر کدام از علائم ذکر شده، حتماً به پزشک مراجعه کرده و عملیات تشخیص بیماری را انجام دهید. همچنین بهتر است برای جلوگیری از انتقال احتمالی ویروس به نزدیکان و افراد دیگر، تا قبل از تشخیص بیماری اقدامات پیشگیرانه ذکر شده در ادامه مقاله را انجام دهید.

آیا ویروس کرونا وارد ایران شده است؟

۳۰ بهمن ۹۸ اعلام شد که ۲ نفر در قم به دلیل ویروس کرونا از دنیا رفته‌اند. این بیماری وارد ایران شده است؛ البته دانستن اطلاعات کامل درباره ویروس کرونا می‌تواند از شیوع بالای این بیماری در ایران به طور موثری جلوگیری کند. در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توانید خود را در برابر ویروس کرونا ایمن کنید و به این بیماری مبتلا نشوید.

پیشگیری از کرونا

در اولین قدم برای پیشگیری از کرونا، لازم است از آخرین اطلاعات درباره بیماری کرونا آگاهی داشته و روش‌های پیشگیری را هر روز دنبال کنید؛ چرا که ممکن است این روش‌ها به روزرسانی شوند. برای پیشگیری از بیماری کرونا تمامی راه‌های ذکر شده در ادامه مقاله را انجام دهید.

دستان خود را به دقت و مرتباً با دستمال حاوی الکل یا آب و صابون بشویید. چرا؟

از جمله راه‌های انتقال کرونا، دست‌های آلوده به ویروس است. شستشوی مداوم و دقیق دست‌ها با آب و صابون یا استفاده از پد‌های الکلی می‌تواند ویروس را از روی دست‌ها پاک کند.

پدهای الکلی برای پیشگیری از کرونا

حداقل ۱ متر با افراد دیگر فاصله داشته باشید. چرا؟

از دیگر راه‌های انتقال ویروس کرونا به افراد، طریق تنفسی است. چه نزدیکان و چه افرادی که در اجتماع ملاقات می‌کنید، ممکن است به این ویروس آلوده باشند. برای جلوگیری از کرونا سعی کنید از افرادی که سرفه یا عطسه می‌کنند، فاصله بیشتری بگیرید؛ چرا که ویروس‌ها می‌توانند از قطرات کوچک بزاق که از طریق سرفه یا عطسه پرتاب می‌شوند، منتقل شوند. همچنین اگر سرفه یا عطسه می‌کنید، هنگام سرفه کردن یک پارچه تمیز جلوی دهان خود بگیرید و سپس دستمال را درون سطل زباله در بسته بیندازید.

دوری از مترو و اتوبوس برای پیشگیری از کرونا

از لمس چشم، بینی و دهان خود اجتناب کنید. چرا؟

ممکن است با دستان خود، اشیاء یا سطوح آلوده به ویروس کرونا را لمس کرده باشید؛ در اینگونه شرایط، دستان شما می‌توانند ناقل بیماری کرونا را ایفا کنند. لمس چشم، بینی و دهان توسط دستان آلوده، منجر به انتقال بیماری کرونا خواهد شد. توجه کنید که بهترین کار برای پیشگیری از بیماری کرونا، شستشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون یا الکل است.

تکنیک چسب زخم برای پیشگیری از کرونا

به علائمی که دارید توجه بسیاری داشته باشید. چرا؟

تب، سرفه، تنگی نفس و سایر علائم علاوه بر کرونا، می‌توانند از بیماری‌های معمولی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا تا بیماری‌های پیشرفته‌تر مانند عفونت دستگاه تنفسی را شامل شوند. بنابراین بسیار مهم است که در صورت داشتن هر کدام از این علائم، حتماً به پزشک مراجعه کنید و اقدامات پیشگیرانه را فراموش نکنید.

روبوسی و دست دادن را برای خود ممنوع کنید. چرا؟

همانطور که گفته شد، دلیل انتقال ویروس کرونا می‌تواند به عوامل تماسی مانند دست دادن یا طرق تنفسی مانند روبوسی بازگردد. بنابراین در مدت شیوع بیماری کرونا، از دست دادن خودداری کرده و همیشه فاصله ۱ متری را با دیگران حفظ کنید. حتی در صورت امکان بهتر است از منزل خارج نشوید.

روبوسی و دست دادن برای پیشگیری از کرونا ممنوع!

موبایل و تلب خود را به دیگران ندهید و همواره آنها را ضد عفونی کنید. چرا؟

این لوازم می‌توانند در تماس با نقاط مختلف، آلوده به ویروس کرونا شوند. بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به کرونا لازم است به صورت مکرر موبایل خود را با پد‌های الکلی ضدعفونی کنیم. همچنین به هیچ عنوان وسایل شخصی و موبایل خود را به دیگران ندهید.

استفاده از دستکش برای پیشگیری از کرونا

از مصرف شیر و گوشت شتر اجتناب کنید. چرا؟

همانطور که گفته شد، کرونا ویروس می‌تواند در بدن بعضی از حیوانات از جمله شتر باشد. بنابراین احتمال آلوده بودن شتر و انتقال بیماری کرونا به انسان وجود دارد.

قلیان را به صورت اشتراکی نکشید. چرا؟

از آنجایی که ویروس کرونا می‌تواند از طریق بزاق یا تنفس منتقل شود، خطر انتقال آن از طریق شیلنگ آلوده قلیان وجود دارد. در صورتی که یکی از افراد به بیماری کرونا مبتلا بوده و از قلیان مشترک استفاده کند، امکان انتقال بیماری به سایر افراد وجود دارد.

مقاومت بدن خود را افزایش دهید. چرا؟

از آنجا که این بیماری از طریق ویروس کرونا وارد بدن می‌شود، هرچه مقاومت بدن بالاتر باشد، تاثیر ویروس روی بدن کاهش یافته و شانس ابتلا به نوع شدید کرونا کمتر می‌شود.

اگر علائم دارید، از ماسک استفاده کنید. چرا؟

اگر دچار عفونت تنفسی هستید، هنگام حضور در اجتماع، ضمن مراقب‌های پیشگیرانه‌ای که در بالا ذکر شد، از ماسک استفاده کنید. بهتر است اگر علائم کرونا را دارید، خود را قرنطینه کنید و وارد اجتماع نشوید؛ چرا که ممکن است سایر افراد را نیز بیمار کنید.

توجه! لازم است تا در مصرف ماسک صرفه‌جویی کنید.

سازمان جهانی بهداشت نکات مهم استفاده از ماسک برای جلوگیری از ویروس کرونا را اینگونه توضیح داده است:

 • قبل از لمس ماسک، دست‌ها را با آب و صابون یا دستمال حاوی الکل شستشو دهید.
 • دهان و بینی را به طور کامل با ماسک بپوشانید.
 • در حین استفاده، از لمس کردن ماسک خودداری کنید و همیشه دستان خود را تمیز نگه دارید.
 • به محض مرطوب شدن، ماسک را تعویض کرده و روی صورت خود قرار دهید.
 • برای برداشتن ماسک، هرگز جلوی آنرا لمس نکنید و از بندهای ماسک برای جدا کردن استفاده کنید. پس از برداشتن ماسک، آنرا در سطل‌های بسته و به دور از دسترس بیندازید.
استفاده از ماسک برای پیشگیری از کرونا

مراقبت‌های آشپزی برای جلوگیری از کرونا

مادران و خانم‌های خانه دار لازم است تا مراقبت‌هایی حین آشپزی یا انتخاب مواد غذایی برای طبخ رعایت کنند. به این دلیل که علت ویروس کرونا بعضی از حیوانات هستند، لازم است تا مراقبت‌های زیر را برای جلوگیری از ابتلا به کرونا انجام دهید:

 1. از چاقو و تخته گوشت دیگری که تمیز است استفاده کنید.
 2. دستان خود را بعد از لمس مواد خام بشویید تا هنگام لمس مواد پخته شده، آلوده نباشند.
 3. ممکن است گوشت حیوانات بیمار یا حیواناتی که به علت بیماری کشته شده‌اند آلوده باشد. لذا از خرید و مصرف گوشت اینگونه حیوانات به شدت پرهیز کنید.
 4. اگر عملیات طبخ، سرو و انتقال غذا به طور کاملاً اصولی و سالم انجام شود، غذاهای گوشتی حتی در مناطقی که کرونا در آنها شیوع دارد مشکلی ایجاد نخواهند کرد. یکی از مهمترین مواردی که باید حین طبخ غذاهای گوشتی رعایت کرد، توجه به پخت کامل و همه جانبه گوشت است.

اطلاعات ارائه شده در قسمت‌های بالایی به طور خلاصه در اینفوگرافیک زیر قرار گرفته شده است:

اینفوگرافیک ۰ تا ۱۰۰ بیماری کرونا
۰ تا ۱۰۰ بیماری کرونا

عوامل خطر بیماری کرونا

سازمان سلامت جهانی (WHO) میزان مرگ و میر به دلیل بیماری کرونا را از میان تمام مبتلایان به این ویروس، ۲ درصد تخمین زده است. کسانی که عوامل خطر این بیماری را دارند بیشتر از سایرین به نوع شدید کرونا دچار می‌شوند. این افراد عبارتند از:

 • افراد مسن
 • کودکان و نوزادان
 • افرادی با بیماری‌های قبلی مانند دیابت یا مشکلات قلبی

آیا داروی پیشگیری از کرونا یا درمان آن وجود دارد؟

تا کنون دارویی برای درمان یا پیشگیری از کرونا تولید نشده است. افراد مبتلا به بیماری کرونا می‌بایست تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفته و قرطینه شوند؛ همچنین افرادی که احساس می‌کنند به این ویروس مبتلا هستند، ضمن رعایت اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به دیگران، لازم است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنند.

آیا این مطلب مفید بود؟
آره نه
×
چطوری می تونیم بهبود ببخشیمش ؟

×
خیلی ممنونیم که نظر دادید!

از نظر شما برای بهبود این مطلب استفاده خواهیم کرد

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

تلگرام اینستاگرام
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

منابع این مطلب

منابع:

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

نویسنده مصطفی فتاحی

به نویسندگی علاقه بسیار زیادی دارم و چه بهتر که این کار را در زمینه پزشکی و سلامت انجام بدم. ما در دکتر نیم سعی می‌کنیم مطالبی با کیفیت و علمی برای درمان بیماری بنویسیم و امیدواریم این مطالب کمکتون کنه تا نیمی از زندگی یعنی سلامتی رو بدست بیارید.

دیدگاهتان را بنویسید