15 روش درمان سرماخوردگی + معرفی قرص و شربت سرماخوردگی

درباره سرماخوردگی

سرماخوردگی یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که تقریباً همه افراد در طول سال به آن دچار می‌شوند. سرماخوردگی یک بیماری عفونی است که عمدتاً در دستگاه تنفسی فوقانی شامل گلو، بینی و سینوس‌ها رخ می‌دهد.
ویروس‌های سرماخوردگی عمدتاً متعلق به گروه Rhinovirus هستند اما ویروس‌های دیگر نیز می‌توانند این بیماری را ایجاد کنند. این ویروس از طریق چشم، بینی و دهان وارد بدن ما می‌شود؛ بدن ما آن را از طریق هوای حاوی قطرات آلوده، تماس مستقیم با افراد آلوده از طریق دست‌ها و مواد آلوده مانند حوله، دستگیره، تلفن، صفحه‌کلید و غیره دریافت می‌کند. از آن جهت که این بیماری شیوع بالایی دارد، افراد زیادی به دنبال راه‌های درمان سرماخوردگی هستند.

بزرگ‌سالان به‌طور متوسط 2 الی 4 بار و کودکان 5 الی 10 بار در سال بیماری سرماخوردگی را تجربه می‌کنند.

وبسایت Health Direct

سرماخوردگی چه مدت طول می‌کشد؟

علائم سرماخوردگی به طور معمول حدود ۳ روز ادامه می‌یابند و بعد از این مدت از بین می‌روند. البته ممکن است تا یک هفته یا بیشتر، شکل خفیفی از علائم مانند احتقان یا گرفتگی بینی را تجربه کنید. به گفته CDC، سرماخوردگی در بزرگسالان ۷ تا ۱۰ روز ادامه می‌یابد؛ البته اگر سرفه کنید، این مدت کمی افزایش خواهد یافت و ممکن است تا ۱۸ روز به طول بیانجامد.
سرماخوردگی ذاتاً به جز در نوزادان خطرناک نیست. سرماخوردگی مقاومت بدن را کاهش داده و آنرا مستعد بیماری‌های باکتریایی می‌کند. بنابراین مراقبت در مدت ابتلا به این بیماری مهم است.

۱۵ درمان خانگی سرماخوردگی

در ویدیو زیر 3 روش ساده برای درمان سرماخوردگی را خواهیم گفت.

روش‌های زیادی برای درمان سرماخوردگی وجود دارد اما در بین این روش‌ها، درمان خانگی سرماخوردگی هم کم هزینه است و هم عوارض کمتری دارد. سرماخوردگی از جمله بیماری‌هایی است که درمان خانگی دارد و در اغلب موارد با استفاده از مواد گیاهی و روش‌های خانگی درمان می‌شود.

توجه: موارد ذکر شده در این مقاله اغلب برای درمان سرماخوردگی بزرگسالان موثر است؛ به همین دلیل در مطلب دیگری به طور مفصل راه‌های درمان سرماخوردگی کودکان را ذکر کرده‌ایم.

سیر

سیر از گذشته تا کنون به عنوان راهی برای درمان خانگی سرماخوردگی مورد استفاده قرار می‌گرفته است؛ چرا که خواص ضد باکتری و ضد ویروسی فوق العاده‌ای دارد و می‌تواند منجر به درمان سریع سرماخوردگی شود. سیر سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و این موضوع باعث باز شدن مجاری تنفسی و دفع سموم از بدن خواهد شد.

آلیسین ترکیبی است که فقط در سیر تازه خرده شده دیده می‌شود و در هنگام آشپزشی غیرفعال می‌شود. این ترکیب خواص ضدویروسی علیه ویروس رینوویروس و برخی ویروس‌های دیگر را دارد. این ماده حتی برای درمان سرماخوردگی شدید نیز موثر است و می‌تواند علائم حاد این بیماری را تسکین دهد.

دوز بالای آلیسین توانایی جلوگیری از سرماخوردگی را دارد. بر اساس این مطالعه، به گروهی از افراد برای 12 هفته دوز بالای آلیسین داده شد که پس از آن، تعداد کمی سرما خوردند و مدت‌زمان سرماخوردگی نیز کاهش یافت.

براساس مطالعه در سال 2010
 • یک قاشق سیر خردشده، 2 قاشق چای‌خوری آب‌لیمو، یک قاشق چای‌خوری عسل و نصف قاشق چای‌خوری پودر فلفل قرمز را باهم مخلوط‌کنید. سپس آن را هرروز تا زمانی که علائم آن فروکش کند مصرف کنید.
 • 4 الی 5 قاشق سیر خردشده در یک فنجان آب جوش قرار دهید و 1 قاشق چای‌خوری عسل خام را باهم مخلوط‌کنید و برای درمان سرماخوردگی 2 الی 3 بار در روز بنوشید.
 • از آنجایی که خوردن سیر برای جلوگیری از سرماخوردگی مفید است، می‌توانید چند حبه سیر را به صورت خام بخورید.

عسل

درمان سرماخوردگی با عسل
عسل

عسل یکی دیگر از روش‌های درمان خانگی سرماخوردگی است؛ به طوری که برای درمان گلو درد و همچنین کوتاه شدن طول مدت سرماخوردگی مفید است. مقدار بالای مواد مغذی و آنزیم‌های موجود در عسل کمک می‌کند تا باکتری‌ها و ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی می‌شوند از بین بروند.

عسل ممکن است در درمان سرفه و درمان سرماخوردگی کودکان نقش داشته باشد.

توصیه سازمان بهداشت جهانی در سال 2001

توجه: برای درمان سرماخوردگی از عسل خام یا فرآوری نشده استفاده کنید؛ چرا که تاثیرگذاری بیشتری دارد.

 • ساده‌ترین درمان خانگی سرماخوردگی، مخلوط کردن 1 قاشق چای‌خوری آب‌لیمو و 2 قاشق چای‌خوری عسل و مصرف کردن آن است. برای درمان فوری سرماخوردگی می‌توانید این مخلوط را هر 2 ساعت مصرف کنید.
 • همچنین برای درمان سرماخوردگی می‌توانید یک قاشق غذاخوری عسل بخورید.
 • کودکان مبتلا به سرفه و سرماخوردگی نصف قاشق چای‌خوری عسل را قبل از خواب مصرف کنند.
حتماً بخوانید :   تفاوت علائم کرونا و سرماخوردگی چیست؟ - فرق کرونا با سرماخوردگی

زنجبیل

درمان سرماخوردگی با زنجبیل
زنجبیل

زنجبیل یکی از بهترین روش‌های درمان گیاهی سرماخوردگی است؛ چرا که این گیاه شگفت انگیز، خواص ضد ویروسی و ضد التهابی بسیار بالایی دارد. برای درمان سرماخوردگی با استفاده از زنجبیل می‌توانید دستورات زیر را اجرا کنید:

 • می‌توانید زنجبیل خام را برای درمان سرماخوردگی میل کنید.
 • همچنین مصرف چای زنجبیل به تعداد ۳ بار در روز می‌تواند کارساز باشد. برای تهیه چای زنجبیل دو فنجان آب جوش را با 1 قاشق غذاخوری زنجبیل خردشده را مخلوط‌کنید و پس از 5 دقیقه زنجبیل‌ها را خارج کنید و کمی آب‌لیمو و عسل به چای اضافه کنید.

سوپ مرغ

درمان سرماخوردگی با سوپ مرغ
سوپ مرغ

سوپ مرغ از جمله متداول‌ترین راه‌های درمان سریع سرماخوردگی است که معمولاً مادر‌ها برای ما درست می‌کنند. تحقیقات علمی نشان داده‌اند که مصرف سوپ مرغ تاثیر خوبی در کاهش شدت علائم سرماخوردگی و در نهایت درمان سرماخوردگی دارد.
سوپ مرغ دارای بسیاری از مواد مغذی ضروری و ویتامینی است که به درمان نشانه‌های سرماخوردگی کمک می‌کند. خواص آنتی‌اکسیدانی بالای سبزی‌های موجود در سوپ مرغ باعث سرعت بخشیدن به روند بهبودی می‌شود. همچنین سوپ مرغ است که باعث کاهش التهاب و عفونت در بخش بالایی دستگاه تنفسی بدن ما شده و به ما حس بهتری می‌دهد.
این غذا نمی‌تواند راهی برای پیشگیری از سرماخوردگی باشد اما برای درمان سرماخوردگی می‌توان از آن استفاده کرد.

زینک

نزدیک به سه دهه تحقیق در مورد تاثیر زینک (روی) روی درمان سرماخوردگی، نتایج متفاوتی به همراه داشته است. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که قرص‌های زینک ممکن است به درمان سریع سرماخوردگی کمک کند. با مصرف قرص‌های زینک، به طور متوسط طول مدت سرماخوردگی 33 درصد کاهش یافته و درمان سرماخوردگی حداقل دو روز زودتر اتفاق می‌افتد.

برخی از مطالعات دیگر نشان می‌دهد که قرص یا شربت زینک (روی) باعث کاهش زمان سرماخوردگی می‌شود؛ به خصوص هنگامی که ۲۴ ساعت از اولین علائم و نشانه‌های سرماخوردگی گذشته باشد.

توجه: اگر در حال مصرف آنتی بیوتیک، پنی سیلامین (کوپریمین) برای ورم مفاصل یا داروهای خاصی هستید، قبل از مصرف زینک (روی) با پزشک خود مشورت کنید؛ زیرا ترکیب این داروها ممکن است سبب کاهش تاثیر زینک (روی) یا داروی سرماخوردگی مصرفی‌تان شود.

اکیناسه (سرخارگل)

درمان سرماخوردگی با اکیناسه
اکیناسه

برخی مطالعات در سال 2014 و تحقیقات انجام شده در 2018، نشان می‌دهد که مصرف اکیانسه ممکن است به پیشگیری از سرماخوردگی کمک کند و یا سبب کوتاه تر شدن مدت ابتلا به آن شود. مکمل گیاهی ساخته شده از گلبرگ‌های بنفش آن به صورت قرص، چای و عصاره موجود است.

یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که اکیناسه (سرخارگل) مزایای مثبتی برای درمان سرماخوردگی دارد. در این مطالعه افرادی به عنوان شرکت کننده انتخاب شدند و در طی 4 ماه، 2400 میلی گرم از این گیاه را روزانه مصرف می‌کردند.

 برخی از افرادی که اکیناسه (سرخارگل) مصرف می‌کنند، عوارض جانبی ناخواسته مانند تهوع و اسهال را گزارش داده‌اند. بنابراین لازم است قبل از مصرف اکیناسه (سرخارگل) با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید هیچگونه تداخل بین این گیاه و داروهایی که مصرف می‌کنید وجود ندارد. همچنین این نکته را بدانید که مصرف اکیناسه به مدت 7 الی 10 روز در روند درمان سرماخوردگی موثر است.

شربت آقطی سیاه

درمان سرماخوردگی با شربت آقطی سیاه
شربت آقطی سیاه

شربت آقطی سیاه یک داروی سنتی برای درمان سریع سرماخوردگی در بسیاری از نقاط جهان است. اگرچه تحقیقات در زمینه این گیاه و شربت آن بسیار محدود است اما یکی از تحقیقات قدیمی نشان داده است که آقطی سیاه سبب کاهش زمان سرماخوردگی به طور متوسط 4 روز می‌شود.

آب ریشه چغندر

درمان سرماخوردگی با آب ریشه چغندر
آب ریشه چغندر

آب ریشه چغندر نیز یک درمان خانگی سرماخوردگی است و می‌تواند مشکل شما را به خوبی حل کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ بر روی ۷۶ دانش آموز انجام شد و نتایج شگفت انگیزی درباره تاثیر آب ریشه چغندر روی درمان سرماخوردگی بدست آمد.
در این مطالعه مشخص شد دانش آموزانی که هفت بار در روز مقدار کمی آب ریشه چغندر مصرف می‌کردند، نسبت به کسانی که مصرف نمی‌کردند دچار علائم کمتر و خفیف‌تری شدند. همچنین آب ریشه چغندر برای دانش آموزانی که آسم داشتند تاثیر ویژه‌ای داشت.

از آنجا که آب چغندر دارای نیترات رژیمی است، تولید نیتریک اکسید بدن را افزایش می‌دهد که می‌تواند به مقابله با عفونت‌های تنفسی کمک کند.

توجه: اگر دچار سنگ کلیه هستید مراقب ریشه چغندر باشید زیرا حاوی اگزالات است؛ اگزالات در تشکیل سنگ کلیه موثر است.

آب و نمک

درمان سرماخوردگی با آب و نمک
آب و نمک

آب و نمک مخلوطی شگفت انگیز برای کاهش شدت علائم این بیماری است. آب و نمگ باعث جلوگیری از تکثیر و همچنین از بین رفتن سرماخوردگی ویروسی می‌شود. برای درمان سرماخوردگی با استفاده از این روش آسان می‌توانید دستورالعمل زیر را انجام دهید:

 • در طول روز یک لیوان آب را با یک قاشق چای‌خوری نمک را مخلوط‌کنید و غر غره کنید تا راحت‌تر نفس بکشید.
 • یک لیون دیگر آب و نمک هم برای شستشوی بینی خود استفاده کنید تا از جمع شدن خلط جلوگیری شود. همچنین این کار باعث می‌شود سینوس‌های شما تمیز شود.
حتماً بخوانید :   درمان آنفولانزا با 7 روش خانگی + روش‌های درمان علائم آنفولانزا

استراحت

درمان سرماخوردگی با استراحت
استراحت

هنگام ابتلا به سرماخورگی، یکی از کارهای مهمی که باید انجام دهید استراحت است. در واقع باید به بدن خودتان وقت بدهید تا سرماخوردگی را درمان کند؛ بنابراین لازم است که 8 ساعت خواب داشته باشید تا گلبول‌های سفید و لنفوسیت تی (T) کشنده بیشتری برای مبارزه با این ویروس ساخته شود. نکات زیر را برای درمان سرماخوردگی حتماً رعایت کنید:

 • از فعالیت‌های سنگین به‌ویژه فعالیت‌های بدنی خودداری کنید تا انرژی بیشتری ذخیره شود.
 • لازم است استرس را چند روزی از زندگی خودتان حذف کنید و آرامش بیشتری داشته باشید.

گرم ماندن

جالب است بدانید در دمای بالا، میکروب‌های بدن می‌میرند و این یکی از علل تب کردن شما حین ابتلا به بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی است. بنابراین گرم نگه داشتن بدن می‌تواند باعث از بین رفتن میکروب‌ها شده و به درمان سرماخوردگی کمک کند. بنابراین لباس‌های بیشتری بپوشید یا درجای گرم مانند کنار بخاری و زیر پتو بمانید.

پیاز قرمز

درمان سرماخوردگی با پیاز قرمز
پیاز قرمز

پیاز قرمز یکی از روش‌های درمان سرماخوردگی در طب سنتی است. جالب است بدانید در میان پیاز‌ها، پیاز قرمز آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند کورستین دارد که برای درمان سریع سرماخوردگی مفید است. کسانی که از سرماخوردگی رنج می‌برند می‌توانند از شربت پیاز قرمز استفاده کنند. طرز تهیه این شربت در لیست زیر آمده است:

 • 2 الی 3 عدد پیاز قرمز را به‌صورت افقی به برش‌های ریز تقسیم کنید. سپس درون یک شیشه درب‌دار قرار دهید و عسل خام را به آن اضافه کنید تا شیشه پر شود.
 • درب شیشه را ببندید و به مدت 12 الی 15 ساعت به حال خود بگذارید.
 • یک قاشق غذاخوری از این شربت را چند بار در روز بنوشید تا گلودرد و سایر علائم سرماخوردگی شما از بین رود.

فلفل سیاه

درمان سرماخوردگی با فلفل سیاه
فلفل سیاه

فلفل سیاه «پادشاه ادویه‌جات» است و دارای بسیاری از ویژگی‌های ارتقاء دهنده سلامتی است. فلفل سیاه حاوی مقادیر زیادی از ترکیبات است که به عنوان آنتی‌اکسیدان، ضد میکروب و محافظت کننده معده شناخته می‌شوند. فلفل سیاه دارای ترکیباتی به نام piperine است که مسئول خواص دارویی فلفل سیاه است. به شکل زیر می‌توان از فلفل سیاه برای درمان خانگی سرماخوردگی استفاده کرد:

 • اگر از آبریزش بینی رنج می‌برید هنگام غذا خوردن، به مواد غذایی خود فلفل سیاه اضافه کنید.
 • همچنین می‌توانید 1 قاشق غذاخوری فلفل سیاه را در یک لیوان آب گرم مخلوط‌کنید و بنوشید.
 • اگر شما نمی‌توانید فلفل سیاه مصرف کنید یا بنوشید، می‌توانید از بوی آن در طول روز استفاده کنید.

دارچین

درمان سرماخوردگی با دارچین
دارچین

از دیگر روش‌های درمان گیاهی سرماخوردگی، استفاده از دارچین است. دارچین از جمله ادویه‌های مفید برای سرماخوردگی است و می‌تواند گلو درد و سایر علائم این بیماری را درمان کند. سینامالدئید جزء اصلی پوست دارچین است که دارای خواص آنتی‌اکسیدان و ضدالتهابی است. برای درمان سرماخوردگی دستورالعمل زیر راانجام دهید:

 • یک قاشق غذاخوری پودر دارچین و 2 عدد میخک را در یک فنجان آب اضافه کنید و به مدت 15 دقیقه بجوشانید و سپس درحالی‌که گرم است به آن عسل اضافه کنید و این چای را 1 الی 3 بار در روز بنوشید.

ویتامین C

درمان سرماخوردگی با ویتامین C
ویتامین C

ویتامین سی می‌تواند یکی از راه‌های خوب برای کاهش مدت زمان ابتلا به سرماخوردگی باشد؛ در واقع ویتامین سی توانایی کاهش مدت زمان ابتلا به این بیماری را داراست.

مصرف منظم مکمل‌های ویتامین سی سبب کاهش زمان سرماخوردگی تا 8 درصد در بزرگسالان و 14 درصد در کودکان می‌شود که خود آمار فوق العاده‌ای است! همچنین ویتامین سی کافی در بدن به طور کلی سبب کاهش شدت علائم سرماخوردگی می‌شود.

مطالعات انجام شده

مصرف دوز بالای 2000 میلی گرم ویتامین سی در طول یک دوره ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند؛ بنابراین مصرف دوزهای بالاتر برای یک دوره خطرناک بوده و احتمال ایجاد عوارض را افزایش می‌دهد.
برخی مطالعات سال ۲۰۱۳ نشان می‌دهند که مقدار مصرف توصیه شده روزانه مکمل‌های ویتامین سی، 90 میلی گرم برای مردان و برای زنان غیر باردار 75 میلی گرم است.

نکته مهم: بهتر است از میوه‌جات طبیعی مانند نارنگی، پرتقال و… ویتامین سی مورد نیاز بدن خود را تامین کند. همچنین در صورتی که دچار سرماخوردگی شده‌اید، بدون اتلاف وقت اقدام به مصرف مکمل‌های ویتامین سی کنید و منتظر نباشید که علائم سرماخوردگی پدیدار شوند. 

میوه‌های غنی از ویتامین C عبارتند از:

 • طالبی
 • نارنگی، گریپ‌فروت، لیمو، پرتقال
 • کیوی
 • انبه
 • پا پایا
 • آناناس
 • توت‌فرنگی، تمشک، زغال‌اخته

داروی سرماخوردگی

ممکن است برای درمان سرماخوردگی، راه‌های خانگی موثر نبوده و نیاز به مصرف دارو باشد. داروهای سرماخوردگی معمولاً برای ما آشنا هستند و اکثراً بدون نسخه مصرف می‌شوند اما پیشنهاد ما این است که حتماً با نسخه پزشک اقدام به مصرف دارو‌های سرماخوردگی کنید. دارو‌ی درمان سرماخوردگی می‌تواند در قالب شربت، قرص، آمپول و… باشد که در ادامه به ذکر آنها می‌پردازیم.

حتماً بخوانید :   بیماری ام اس

شربت سرماخوردگی

شربت سرماخوردگی می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای درمان سرماخوردگی بزرگسالان و کودکان باشد؛ البته حتماً باید با نسخه پزشک مصرف شود. شربت‌ها برای درمان سرفه و درمان گلو درد نیز کاربرد دارند. در لیست زیر چند مورد نام شربت سرماخوردگی ذکر شده است:

 • شربت گایافنزین که یک داروی خلط آور است.
 • شربت پلارژین که موجب درمان سرفه، درمان آبریزش بینی و… می‌شود.
 • شربت دیفن هیدرامین که یک آنتی هیستامین است.

قرص سرماخوردگی

از روش‌های دارویی برای درمان سرماخوردگی، مصرف قرص است. مصرف قرص برای سرماخوردگی از جمله متداول‌ترین راه‌های درمانی این بیماری است و می‌تواند شما را خیلی زودتر از روش‌های درمانی دیگر به بهبودی کامل برساند. از جمله مهمترین قرص‌های سرماخوردگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرص استامینوفن
 • قرص آدولت کولد
 • قرص کلداکس

بعضی از این قرص‌ها می‌توانند برای افراد خاصی عوارض جدی ایجاد کنند. قبل از مصرف آنها حتماً با پزشک خود مشورت کنید و خودسرانه اقدام به مصرف قرص نکنید.

بهترین داروی سرماخوردگی چیست؟

 • مسکن Advil و تیلنول برای تب، درد‌های بدن و گلودرد موثر است.
 • سودافد برای کاهش احتقان یک داروی عالی است.
 • بنادریل یا دیفن هیدرامین جهت تسکین عطسه و آبریزش بینی استفاده می‌شود.
 • داروی Mucinex DM برای درمان سرفه بهترین است.

آیا ایبوپروفن برای سرماخوردگی مفید است؟

ایبوپروفن و استامینوفن به کاهش علائم مانند تب و دردهای عضلانی کمک می‌کنند. اگرچه درمان علائم باعث رفع سرماخوردگی نمی‌شود اما به شما در داشتن احساس بهتر کمک می‌کند. بنابراین ایبوپروفن به خودی خود منجر به درمان سرماخوردگی نخواهد شد و فقط در کاهش علائم و داشتن حس بهتر موثر است.

آیا ورزش برای سرماخوردگی مفید است؟

به گزارش mayoclinic فعالیت بدنی خفیف تا متوسط برای افرادی که دچار سرماخوردگی بدون تب هستند، خوب است. ورزش کردن در این شرایط حتی ممکن است سبب درمان گرفتگی بینی یا رفع احتقان به صورت موقت شود.

 • اگر همه علائم «بالای گردن» باشند، ورزش کردن مفید خواهد بود. علائمی مانند آبریزش بینی، گلو درد خفیف، احتقان بینی، سرفه و عطسه خفیف می‌توانند با ورزش خفیف و متوسط، بهتر شوند.
 • آیا پیاده روی برای سرماخوردگی مفید است؟ پاسخ: بله- به طور کلی باید توجه کنید که پیاده روی تند و شدیدی انجام ندهید و به طور عادی پیاده روی کنید.
 • در صورتی که علائم «زیر گردن» باشند، ورزش نکنید. برای مثال اگر علائمی مانند سرفه شدید، احتقان قفسه سینه یا ناراحتی معده دارید، ورزش کردن را فراموش کنید.
 • اگر دچار خستگی مفرط، درد عضلانی یا تب هستید، ورزش نکنید.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

براساس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، اگر بدون علائم بهبودی سرماخوردگی یا آنفلوانزا (آنفولانزا) بیش از 10 روز طول بکشد افراد باید به پزشک مراجعه کنند.

اگر در درمان سرماخوردگی موفق نبودید یا مدت ابتلا به این بیماری طولانی شود ممکن است سرماخوردگی منجر به بیماری‌های دیگری مانند ذات الریه، عفونت‌های ریوی، عفونت گوش و عفونت‌های سینوسی شود. اگر شرایط زیر را دارید به پزشک مراجعه کنید.

 • علائم شما بیش از 10 روز طول کشیده است.
 • تب بالای 38.5 درجه سانتی گراد (101.3 درجه فارنهایت) دارید.
 • استفراغ شدید دارید.
 • سینوس‌های شما درد می‌کنند یا دچار عفونت سینوسی شده‌اید.
 • سرفه‌های شما خش دار و صدادار است.
 • احساس درد در قفسه سینه می‌کنید.
 • مشکل تنفسی دارید.

برای درمان فوری سرماخوردگی چه کار کنیم؟

 1. هیدراته بمانید. آب، آب میوه، آب لیموی گرم همراه با عسل علاوه بر کمک به کاهش احتقان، از کم آبی بدن جلوگیری می‌کند. همچنین از مصرف الکل، قهوه و نوشیدنی‌های کافئین‌دار خودداری کنید.
 2. آب نمک غرغره کنید. (در قسمت‌های بالاتر روش صحیح غرغره با آب نمک را ذکر کرده‌ایم.) این کار سبب درمان گلودرد می‌شود. همچنین می‌توانید از آب نبات‌های سرد برای کاهش شدت علائم موثر بر گلودرد استفاده کنید.
 3. غذاهای گرم میل کنید. سوپ گرم، دمنوش‌ها و غذاهای رقیق گرم می‌توانند به افزایش مخاط و بهبود احتقان و در نتیجه بهبود سرماخوردگی کمک کنند.
 4. رطوبت را تنظیم کنید. با استفاده از یک دستگاه رطوبت ساز یا بخار آب جوش می‌توانید رطوبت خانه را تنظیم کنید.
 5. استراحت کنید. بدن شما برای مبارزه با سرماخوردگی نیاز به استراحت داد. در قسمت‌های بالاتر مقاله به صورت مفصل در مورد استراحت هنگام سرماخوردگی صحبت کرده‌ایم.
4/5 - (33 امتیاز)
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

19 دیدگاه دربارهٔ «15 روش درمان سرماخوردگی + معرفی قرص و شربت سرماخوردگی;

 1. سلام و ادب
  مطالب شما در مورد درمان سرماخوردگي بسيار مفيد بود

  يكي از راههاي بسيار مفيد در زمينه پيشگيري از سرما خوردگي شستشوي دست با مواد ضد عفوني كننده الكل دار هست كه مي شود سايز جيبي آن را از داروخانه ها و فروشگاههاي محصولات بهداشتي و شوينده تهيه كرد
  هم قيمت مناسبي داره و هم قابل حمل (حتي در جيب).
  چندين بار در روز ميشه از آن استفاده كرد

  پيشگيري هميشه بهتره.

  شاد و تندرست و موفق باشيد

  پاسخ
  • سلام احسان عزیز…
   ممنون از ذکر این نکته مهم و لطفی که به دکتر نیم دارید. موضوعی که شما ذکر کردید یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از سرماخوردگیه و حتماً این مورد به وبسایت اضافه میشه.
   البته در مطلبی جدا از این مقاله به راه‌های پیشگیری از سرماخوردگی و… خواهیم پرداخت.

   پاسخ
  • ممنون از شما که با نظراتتون باعث دلگرمی ما میشید!
   امیدوارم همیشه شاد و تندرست باشید.

   پاسخ
  • سلام سینای عزیز…
   ممنون از اینکه نظر دادید. در خصوص سطحی بودن باید خدمتتون عرض کنم که ما سعی کردیم راه‌های درمان خانگی سرماخوردگی رو در این مطلب ارائه کنیم. اما در مورد کوتاه بودن محتوا سعی می‌کنیم موارد دیگری رو به مطلب اضافه کنیم.

   پاسخ
   • با عرض سلام و ادب
    ابتدا از نظرتون تشکر می‌کنم. در ادامه باید عرض کنم که این مطلب برای درمان سرماخوردگی با استفاده از روش‌های خانگی و ساده نوشته شده است.
    اما سعی می‌کنیم در مطلب جداگانه‌ای مطالب عمیق‌تر و تخصصی‌تری ارائه کنیم.

    ممنون از شما

    پاسخ
  • سلام
   ممنون از مطلب خوبتون
   بعلت سرماخوردگی خلط عفونتی یا همون چرک دارم آیا با روش های خانگی میتونم درمان کنم یا به پزشک مراجعه کنم؟

   پاسخ
   • با سلام، اگر علائم شما شدید نمی باشد و بیماری شما کمتر از سه روز است می توانید، با مراقبت های خانگی، سرماخوردگی را درمان کنید، اما اگر هرگونه علائم مشکوک و یا شدید مشاهده می کنید حتما به پزشک مراجعه کنید

    پاسخ
 2. سلام و خسته نباشید به اومل سایت دکتر نیم ممنون که زحمت میکشید و مطالب مفید برای هم وطناتون ارائه میدید
  بنده فقط یک سوال داشتم دیفین هیدرامین برای سوزش ادرار و عفونت خوبه .
  ممنون میشم جواب بدید و داروی مناسب رو معرفی کنید مچکر .

  پاسخ
  • سلام دیفن هیدرامین یک داروی آنتی هیستامین یا به عبارتی داروی ضد آلرژی است، موارد مصرف آن معمولا برای آبریزش بینی است و داروی ضد عفونی نیست، همچنین از عوارض این دارو می توان به خواب آلودگی اشاره کرد، توصیه ما این است در صورت استفاده از این دارو حتما از فعالیت های سنگین که نیاز به دقت دارد خودداری کنید، زیرا این دارو ممکن است باعث کاهش تمرکز نیز شود

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید