آبله مرغان

معرفی

بیماری آبله مرغان توسط ویروسی به نام “هرپس زوستر” و از راه تنفس انتقال پیدا میکند. احتمال بروز آن در کودکان و در اواخر پاییز و اوایل بهار بیشتر است. رده سنی که بیماران را تشکیل میدهد عمدتا کودکان زیر 10 سال هستند.

علائم آبله مرغان

علائم این بیماری از (چهارده تا بیست و چهار روز) بعد از ابتلا به آبله مرغان ظهور میکنند. علائمی که شبیه آنفولانزا است و برای فرد بیمار مشکل ایجاد میکند:

  • بی حالی و کسلی
  • تب و سردرد
  • درد های خفیف شکمی
  • ضایعات پوستی که معمولا به خارش بیش از حد منجر میشوند

جوش های آبله مرغان

اصلی ترین نشانه آبله مرغان جوش هایی با خارش شدید که ابتدا در سینه و صورت ایجاد میشوند و سپس در تمام قسمت های بدن و حتی در حلق و دهان یا دستگاه تناسلی پخش میشوند.

این جوش ها بعد از گذشت زمانی دارای مخاط سفید رنگی میشوند و سپس بهبود میابند.

 

حتماً بخوانید :   درمان سوختگی

 

عوارض آبله مرغان

  • عفونت پوستی: شایع ترین نوع عارضه آبله مرغان است که در اثر خراشیدگی پوست با خاراندن زیاد ایجاد میشود.
  • بیماری زونا: ویروس آبله مرغان ممکن است به صورت خفته در بدن باقی بماند و بیماری به نام “زونا” ایجاد کند. این بیماری با درد های شدید و خارش پوستی همراه است.
  • عفونت ریه: عارضه ای که اغلب در بالغین ایجاد میشود و با گذشت 5 روز از این بیماری ظهور میکند. باعث تنگی نفس ، سرفه و تب یا تند شدن تنفس میشود.

آبله مرغان در بارداری

در بدن زنانی که قبلا آبله مرغان گرفته اند ، نوعی پادزهر این ویروس وجود دارد و این پادزهر از طریق جفت به جنین منتقل میشود و عملا خطری برای کودک ندارد. اما زنان بارداری که تا کنون این بیماری را تجربه نکرده اند، باید مواظب باشند!

اگر خانم بارداری دچار این بیماری شد، اغلب در هفته های 8 تا 12 بارداری خطر نشانه های آبله مرغان مادرزادی را در جنین مشاهده میکنیم.

این خطرات میتوانند موجب نقص های بدنی مانند : کوچک بودن سر ، کوچک بودن اندام ها ، غیر عادی بودن اندام ها و یا عارضه های ذهنی مانند عقب افتادگی ذهنی شوند.

اگر مبتلا هستید ، در هفته 18 تا 20 باداری یک بار سونوگرافی کنید تا مشخص شود آیا ناهنجاری مخصوصی وجود دارد یا خیر.

اگر در فاصله ۲۱ تا ۲۵ روز قبل از موعد زایمان دچار بیماری فوق بشوید احتمال اینکه بچه مبتلا به آبله‌مرغان شود وجود دارد. اما چون بچه آنتی‌بادی لازم را از مادر گرفته، اگر نوزاد بیمار هم شود، مشکل او چندان جدی نیست.

حال اگر یک مادر باردار ۵ روز قبل و ۲ روز بعد از زایمان دچار عفونت آبله‌مرغان شود، فرزندش در معرض خطر عفونت واریسلاست. انتشار عفونت واریسلا وقتی رخ می‌دهد که ویروس نوزاد را قبل از انتقال آنتی‌بادی‌های محافظ مادری آلوده ‌کند.

 

حتماً بخوانید :   درمان خشکی پوست

 

پیشگیری

  • از راه های پیشگیری از آبله مرغان واکسن است. نوعی واکسن ضعیف شده ی واریسلا که برای کودکانی که سیستم ایمنی خوبی دارند مناسب این عمل است.
  • افزایش قدرت و توانایی سیستم ایمنی
  • عدم تماس و نزدیک شدن به فرد مبتلا

 

انتقال بیماری

در پیشگیری آبله مرغان گفته شد که نباید نزدیک تنفس مبتلایان شد و از تماس پوستی با پوست بیماری جلوگیری شود. این بیماری به شدت مسری است و میتواند به سرعت از طریق سیستم تنفسی و ترشحات تنفسی انتقال یابد.

نکات پایانی

در این بیماری برای پایین آوردن تب از استامینوفن استفاده کنید ولی هرگز از آسپرین نه. زیرا سبب سندروم ری میشود

اگر کودک شما به بیماری مبتلا است که سیستم ایمنی وی را تضعیف کرده است، برای تزریق واکسن ، حتما به پزشک مراجعه کنید

اگر باردار هستید و تا به حال مبتلا نشده اید ، در صورت کوچکترین تماس با فرد مبتلا حتما به پزشک مراجعه کنید

 

حتماً بخوانید :   درمان پسوریازیس ناخن
3/5 - (2 امتیاز)
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

1 دیدگاه دربارهٔ «آبله مرغان;

دیدگاهتان را بنویسید