سوزش چشم

معرفی

چشم یکی از مهمترین اندام‌های بدن است که گاهی دچار سوزش می‌شود که به این مشکل، سوزش چشم گفته می‌شود. مشکل فوق می‌تواند به جهات مختلف در چشم افراد ایجاد شود. درواقع سوزش چشم علل مختلفی دارد که هرکدام از آنها می‌تواند گویای یک مشکل از بدن ما باشد.

سوزش چشم معمولا به دلیل ورود برخی مواد خارجی آسیب زننده به چشم ایجاد می‌شود که در اغلب موارد سریعا از بین رفته و خطری ایجاد نمی‌کند. این احساس تنها در مواقعی خطرناک است که فرد، همراه با احساس سوزش در چشم، قرمزی چشم، اشک ریختن پی در پی، تاری دید و سردرد داشته باشد. در اینگونه مواقع معمولا فرد دچار عفونت شده است.

سوزش چشم آنقدر شایع است که تقریبا همه ما حداقل 2-3 بار آن‌را درک کرده ایم. البته شیوع بالای این مشکل نباید باعث شود تا خطرات آنرا فراموش کنیم. چه بسا سوزش چشم ناشی از مشکلاتی جدی داخل چشم‌های افراد باشد و باعث تاری دید یا حتی کوری شود. در این مقاله از دکترنیم به شما کمک خواهیم کرد تا خطرات احتمالی سوزش چشم را با دانستن اطلاعات کافی از خود دور کنید.

حتماً بخوانید :   درمان بلفاریت

علت سوزش چشم

شایع ترین علت سوزش چشم یا خارش چشم، عفونت چشم است. بنابراین اگر به دنبال علت سوزش چشم در خود هستید، قبل از همه سعی کنید عفونت چشم خود را بررسی کنید. البته همانطور که ذکر شد، تنها دلیل این مشکل، عفونت چشم نیست. برخی از علل سوزش چشم عبارتند از:

برخی از ویروس‌ها:

ممکن است ورود برخی از ویروس‌های بیماری زا به بدن انسان علت سوزش چشم باشد. ویروس هرپس سیمپلکس از این موارد است که اغلب باعث ایجاد بیماری‌های عفونی و سرماخوردگی می‌شود. همچنین ویروس هرپس سیمپلکس باعث ایجاد تبخال یا زخم‌های سرد در اطراف دهان یا… می‌شود.

انتقال قارچ یا انگل به چشم:

معمولا وقتی یک عنصر خارجی یا چشم‌های شما تماس پیدا می‌کند، سوزش چشم ایجاد می‌شود. این عنصر خارجی می‌تواند تا اندازه‌ای آلوده باشد که سبب کوری چشم‌ها شود. درواقع قارچ و انگل به همراه باکتری‌ها می‌توانند این مشکل را به وجود آورند و حتی سبب سوزش چشم شوند. مالش چشم‌ها با دست آلوده از شایع‌ترین عوامل انتقال‌ دهنده قارچ و انگل به چشم است.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) : سالانه بالغ بر 1 میلیون آمریکایی در اثر مالش چشم با دست‌های آلوده دچار عفونت چشم می‌شوند.

لنزهای آلوده:

امروزه استفاده از لنز‌های رنگی بسیار باب شده است. این لنزها اگر در محیطی ضدعفونی کننده قرار نگیرند، آلودگی‌ها را جذب خود می‌کنند و به چشم انتقال می‌دهند. این موضوع سبب عفونت چشم و ایجاد مشکلات فراوانی می‌شود.

استفاده از لوازم آرایشی فاسد:

بر اساس آمارهای بدست آمده، خانم‌ها به دلیل استفاده از لوازم آرایشی، بیشتر دچار سوزش چشم می‌شوند. در صورتی که از لوازم آرایشی تاریخ گذشته استفاده کنید، چشم‌های شما دچار عفونت شده و سوزش چشم را تجربه خواهید کرد. همچنین استفاده از قطره چشم فاسد نیز این مشکل را ایجاد خواهد کرد.

انتقال محرک‌ها به چشم:

درصورتی که یک محرک خارجی مانند شن، ماسه، حشره به چشم شما وارد شود، احساس سوزش چشم به سراغ شما می‌آید. معمول‌ترین حالت که تقریبا برای همه ما اتفاق افتاده است، ورود یک تار مو از پلکها به چشم است که سبب سوزش یا خارش چشم می‌شود.

حتماً بخوانید :   درمان چشم درد

علائم سوزش چشم

حال با مطالعه علل سوزش چشم دریافتید که چه شرایطی باعث ایجاد این مشکل می‌شوند. درواقع شرایط فوق باعث ایجاد سوزش در چشم و سپس بروز علائم سوزش چشم می‌شوند:

  • قرمزی چشم
  • خارش چشم
  • افزایش حساسیت به نور
  • تاری دید
  • اشک ریختن
  • خروج ترشحات زرد رنگ از چشم

درواقع موارد ذکر شده از بدیهی‌ترین علائم سوزش چشم بودند. شایان ذکر است سایر علائمی که می‌تواند به دنبال عفونت یا آسیب به چشم ایجاد شود در موارد فوق بیان نشده است.

در مقاله‌ای دیگر از دکترنیم، راه‌های خانگی درمان سوزش چشم به طور کامل توضیح داده شده است. برای مطالعه این مقاله، روی درمان سوزش چشم کلیک کنید.

پیشگری از سوزش چشم

همانطور که گفته شد، از شایع ترین علل سوزش چشم، عفونت چشم است. بنابراین برای پیشگری از سوزش چشم، باید از عوامل ایجاد کنند عفونت در چشم دوری کنیم، چرا که این دو به طور غیر مستقیم به هم مربوط هستند. برخی از راه‌های پیشگیری از سوزش چشم عبارتند از:

سلامت چشم خود را بسنجید:

سعی کنید به صورت دوره 6 ماهه، سلامت چشم خود را با آزمایشات متداول بررسی کنید. سنجش سلامت چشم از همه لحاظ بهترین راه برای پیشگری از این مشکل است. البته این مورد از عفونت چشم پیشگیری نمی‌کند بلکه اطمینانی از سلامتی چشم به شما می‌دهد.

با دست‌های آلوده چشم خود را لمس نکنید:

ورود هرگونه باکتری توسط دست به چشم می‌تواند خطرات جبران ناپذیری ایجاد کند. سعی کنید چشم‌های خود را در صورت خارش یا هرگونه مشکلی، با آب تمیز بشویید و از لمس آنها خودداری کنید.

مواد آرایشی خود را به دیگران ندهید:

شاید متداول ترین رفتاری که می‌تواند باعث آسیب چشمی در خانم‌ها شود، استفاده از لوازم آرایشی یکدیگر است. این موضوع باعث می‌شود تا انگل‌ها و قارچ‌های خطرناک وارد چشم‌ها شده و سلامتی شما به خطر بیفتد.

به لنز‌های خود توجه کنید:

به طور روزانه لنزهای خود را بشویید و با استفاده از محلول ضد عفونی کننده، آنها را از هرگونه باکتری پاک نمایید. همچنین با دست‌های تمیز لنزهای خود را از چشم بیرون آورده یا خارج کنید. توجه به نکات کوچکی مثل این موارد می‌تواند سلامت چشم‌هایتان را تضمین کنید.

ایمنی را رعایت کنید:

بسیاری از افراد به واسطه شغل خود، بیماری‌های چشمی متعددی را تجربه می‌کنند. در صورتی که کار آزمایشگاهی انجام می‌دهید، برای رعایت ایمنی در برابر گازهای اسیدی و سمی، استفاده از عینک بهترین کار خواهد بود. همچنین اگر با گچ یا چوب سروکار دارید، برای پیشگیری از ورود هرگونه گرده به چشم‌ها، از عینک ایمنی استفاده نمایید.

حتماً بخوانید :   خستگی چشم: درمان خستگی چشم + 11 علت خستگی چشم و علائم آن
5/5 - (1 امتیاز)
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید