سرطان سینه

معرفی

سینه زنان یک عضو حیاتی در بدن آن‌ها است که اگر دچار سرطان شود، سرطان سینه یا سرطان پستان رخ داده است! این بیماری زمانی رخ می‌دهد که سلولهای بافت پستان، تغییر یا جهش یابند. در این حالت، سلولهای غیرطبیعی برای تشکیل تومور، به هم می‌چسبند و سرطان سینه خوش خیم را ایجاد می‌کنند. نوع بدخیم بیماری زمانی رخ می‌دهد که این تومور‌ها به سایر قسمت‌های سینه حمله کرده و از سه طریق: جریان خون، سیستم لنفاوی یا متاستاز، به قسمت‌های دیگر بدن گسترش یابند. سرطان سینه ممکن است در مردان هم رخ دهد اما در زنان شایع‌تر است؛ به طوری که شایع‌ترین سرطان در بین زنان، سرطان سینه و سپس سرطان پوست است!

بر اساس داده‌های آماری، تقریبا هر 50 دقیقه یک زن در ایران به سرطان سینه مبتلا می‌شود! بر همین اساس، مطالعه این مقاله فوق العاده از دکترنیم را به شما پیشنهاد می کنیم تا از خطرات زیاد سرطان پستان دور باشید.

حتماً بخوانید :   بی اختیاری ادرار

7 علت سرطان سینه

این نوع سرطان همچنین به دلیل جهش ژنتیکی DNA رخ می‌دهد و به ارث برده می‌شود. بنابراین سابقه خانوادگی از موارد علت سرطان سینه است! از آنجایی که بیشتر زنان مبتلا به این بیماری، سن بالای 50 داشته اند، یک علت سرطان سینه می‌تواند سن باشد؛ در این مقاله به بیان 7 علت سرطان سینه می‌پردازیم:

1- مصرف قرص ضد بارداری:

زنانی که این نوع قرص‌ها را برای جلوگیری از بارداری مصرف کرده اند، بیشتر از سایرین به سرطان سینه دچار می‌شوند. همچنین اگر بعد از مصرف قرص، دوباره صاحب فرزند دختر شوند، او (فرزند دختر) هم در خطر ابتلا به سرطان پستان قرار دارد!

2- تاریخ بارداری:

تاریخ بارداری نقش مهمی در ایجاد سرطان پستان دارد! اگر شخصی فرزندی نداشته باشد یا اگر پس از سن 30 سالگی صاحب فرزند شود، خطر ابتلا به این سرطان را در خود افزایش داده است!

3- مصرف الکل:

بر اساس مطالعات مشخص شد زنانی که الکل مصرف می‌کنند، با هر مصرفشان 1/1 برابر خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهند. همچنین الکل، به عنوان عامل افزایش خطر ابتلا به سرطان‌های مختلف شناخته شده است.

4- سن و جنسیت:

با افزایش سن یک زن به 40 سال، خطر ابتلا به سرطان سینه بالا می‌رود و در 70 سالگی به اوج خود می‌رسد. بنابراین سن و جنسیت، در فهرست علت سرطان سینه قرار می‌گیرند!

5- مشکلات قبلی پستان:

داشتن سرطان در پستان یا بیماری‌ها و کسیت‌های قبلی، می‌تواند خطر ابتلا به این سرطان را در افراد بالا ببرد.

6- هورمون‌ها:

دانشمندان معتقدند، افزایش سطح تولید استروژن زنانه، می‌تواند علت سرطان سینه در زنان باشد؛ چراکه افزایش استروژن باعث رشد سلولهای پستان و در نهایت تبدیل آن‌ها به تومور می‌شود. این هورمون در زمان قائدگی و یائسگی به بالاترین سطح خود می‌رسد.

7- اضافه وزن:

زنان چاق و دارای اضافه وزن، پس از یائسگی خطر بیشتری را در ابتلا به این بیماری تجربه می‌کنند. دلیل واضحی برای این ادعا وجود ندارد اما شاید به دلیل تولید بیشتر استروژن به وسیله چربی‌ها در دوران یائسگی اتفاق بیافتد.

علائم سرطان سینه

معمولا این علائم، در افراد مختلف متفاوت است اما خواندن این موارد به شما کمک می‌کند تا علائم احتمالی را بدانید و از رشد بیشتر سرطان جلوگیری کنید.

توجه! لزوما داشتن این علائم به معنای سرطان نیست و ممکن است بیماری ساده ای هم دارای همین علائم باشد!

  • توده در زیر بغل یا پستان که می‌تواند با درد یا بدون درد باشد.
  • تغییر اندازه پستان‌ها به دنبال تورم یا انقباض
  • پوسیدگی یا پوسته پوسته شدن پوست
  • قرمزی ابتدای سینه یا ضخیم شدن آن
  • درد سینه، ابتدای پستان یا زیر بغل
  • خروج مایع یا خون از ابتدای سینه
  • قرمزی یا تغییر رنگ پوست سینه
حتماً بخوانید :   تفاوت زایمان طبیعی و سزارین ( کاهش درد زایمان طبیعی)

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

به طور کلی اگر در سینه خود احساس توده یا هرچیزی مانند یک کیست به اندازه حتی یک نخود پیدا کردید به پزشک مراجعه کنید. می‌تواند با لمس کردن، این توده‌ها را پیدا کنید. اگر علائم خاصی نیز دارید یا علائم سرطان سینه که در بالا ذکر شد را دارید، به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص سرطان سینه

تشخیص هر نوع سرطانی کلیدی‌ترین بخش درمانی‌ آن است زیرا هرچه زودتر تشخیص داده شود، احتمال بهبودی بیشتر شده و از پیشرفت سرطان جلوگیری می‌شود. برای مثال، انجام ماموگرافی (اشعه ایکس مخصوص سینه) می‌تواند وجود سرطان را شناسایی کند. همچنین زنانی که بیشتر در خطر ابتلا به این سرطان هستند، با استفاده از روش‌های تصویربرداری مانند MRI می‌توانند حتی قبل از وجود علائم، آن‌را شناسایی و تشخیص دهند.

به توصیه شبکه سراسری جامع سرطان، بعد از 40 سالگی باید غربالگری و روش‌های تشخیصی به صورت سالانه یا 6 ماه یکبار انجام شود.

پیشگیری از سرطان سینه

بر اساس شواهد به دست آمده مشخص شد که پیروی از برخی عادات و اصلاح سبک زندگی، می‌تواند در پیشگیری از سرطان سینه یا سایر بیماری‌ها موثر باشد. مهمترین این عادات و تغییرات، در زیر آمده است:

1- الکل هرگز!

در دین اسلام، گفته شده که ضرر الکل خیلی بیشتر از سود کم آن است! برای کسب سود کم، زندگی خود را فدا نکنید! الکل را کنار بگذارید تا از انواع مختلفی از بیماری‌ها پیشگیری نمایید!

2- وزن خود را کنترل کنید:

اضافه وزن یکی از مهمترین علت سرطان سینه می‌باشد که باید کنترل شود. هرچیزی را که به نظرتان خوشمزه است نخورید و به کالری روزانه دریافتی و سوخت و سازتان توجه کنید! یک برنامه غذایی خوب برای خود تهیه کنید که انواع روش‌های تخصصی در آن لحاظ شده باشد!

3- ورزش را فراموش نکنید!

خطر ابتلا به سرطان پستان کمتر سراغ زنان فعال و پرتحرک می‌رود و افرادی را دچار خود می‌کند که تحرک کافی نداشته و تنبل هستند! سعی کنید در روز حداقل 1 ساعت ورزش های هوازی، سرعتی و قدرتی انجام دهید! کمی به خود سختی بدهید.

4- بچه خود را از شیر مادر محروم نکنید:

این موضوع هم برای کودک خوب است و هم برای مادر! تحقیقات نشان داده است زنانی که نوزاد خود را شیردهی نکرده اند، بیشتر از مادران دلسوز شیرده، در خطر ابتلا به سرطان سینه هستند!

5- کاهش مصرف هورمون‌ها:

همانطوری که در فهرست علت سرطان سینه گفته شد، مصرف هورمون‌ها و افزایش سطح استروژن در زنان می‌تواند دلیلی بر رخ دادن این سرطان باشد!

حتماً بخوانید :   سرطان پروستات
5/5 - (1 امتیاز)
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید