بیماری اوتیسم

معرفی

مغز انسان بدون شک یک عضو حیاتی برای اوست و وظایف فوق العاده زیادی را در اداره درست بدن بر عهده دارد. در بعضی مواقع، مغز در معرض بیماری های مختلف، ناتوانی هایی پیدا می‌کند. یکی از این بیماری ها، اوتیسم است. اوتیسم یا درخود ماندگی در اثر یک اختلال عصبی ایجاد شده و افراد مبتلا را از نظر تعاملات اجتماعی، کلامی و غیر کلامی و بخشی از فعالیت ها عذاب می‌دهد.

فرد مبتلا به اوتیسم، در انجام بسیاری از فعالیت های فیزیکی و ذهنی ناتوان است؛ البته از آنجایی که این بیماری با شدت های مختلف بروز می‌کند، وخامت علائم ایجاد شده در افراد نیز متفاوت است. بر اساس تحقیقات انجام شده، بیماری اوتیسم در سه سال ابتدایی زندگی بروز می‌کند و حتی بعضی از نوزادان نیز در بدو تولد و تا سنین 18 ماهگی دچار این بیماری می‌شوند.

کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است رفتارهای غیر معمولی را از خود نشان دهند. این رفتارها می‌تواند شامل: حرکات غیر عادی دست، پا یا حتی چشم‌ها، واکنش غیر عادی به جا به جا شدن و… باشد. در موارد شدیدتر، کودکان مبتلا تشنج می‌کنند؛ البته این گونه تشنج‌ها ممکن است تا سنین نوجوانی رخ ندهد. همچنین بنا بر آمارهای جهانی، احتمال بروز اوتیسم در پسرها 4 برابر دختران است. این مقاله از دکترنیم به شما کمک می‌کند تا از خطرات احتمالی اوتیسم در امان بمانید.

حتماً بخوانید :   درمان درد سیاتیک

علت اوتیسم

از آنجایی که بیماری اوتیسم دارای علل گسترده و متفاوتی است، کارشناسان پزشکی، هنوز در مورد علت اصلی بیماری اوتیسم اطلاعاتی کسب نکرده اند. مواردی همچون عوامل زیست محیطی، موارد ژنتیکی و تاثیرات بیولوژیکی برای افزایش شانس ابتلا به اوتیسم ذکر می‌شود. البته تحقیقات گسترده نشان می‌دهد که ژنتیک در ایجاد اوتیسم نقش دارد؛ چراکه احتمال بروز این بیماری در دوقلو‌های همسان (یکسان از نظر ژنتیکی) بیشتر از دوقلو‌های ناهمسان است.

جالب است بدانید برخی از افرادی که به افسردگی و استرس‌های شدید مبتلا می‌شوند، اوتیسم خفیف دارند. حتی در خانواده‌هایی که یک کودک به اوتیسم مبتلا است، شاهد رفتارهایی از سایر اعضای خانواده هستیم که شباهت زیادی به بیماران اوتیسمی دارد. بنابراین، ژنتیک یکی از مهمترین علل اوتیسم خواهد بود.

بیماری‌های ایجاد کننده اوتیسم

برخی از بیماری‌هایی که احتمال بروز این بیماری را افزایش می‌دهند عبارتند از:

  • سرخچه در مادر باردار که می‌تواند سبب بروز بیماری اوتیسم در جنین شود.
  • اسکلروز بافتی که یک بیماری نادر است و باعث رشد توده‌های خوش خیم در مغز و سایر اعضای بدن می‌شود.
  • سندرم خفیف X که از شایع‌ترین علل معلولیت ذهنی به شمار می‌رود.
  • انسفالیت یا التهاب مغزی که می‌تواند موجب بروز بیماری اوتیسم در افراد شود.

علاوه بر عوامل ژنتیکی، سموم زیست محیطی نیز می‌توانند از علل مهم اوتیسم باشند. این سموم شامل آفت کش‌ها، فلزات سنگین مانند جیوه، مواد شیمیایی و… هستند. بنابراین افرادی که در معرض خطر بیشتری هستند، باید از این مواد دور بمانند.

حتماً بخوانید :   سکته مغزی

علائم اوتیسم

همانطور که گفته شد، علائم اوتیسم از ابتدای کودکی ظاهر می‌شوند و سبب بروز ناتوانی‌هایی در مبتلایان خواهند شد. این علائم می‌توانند در دراز مدت، باعث نگرانی افراد و مشکلات روزمره آنان شود. برخی از این علائم عبارتند از:

مشکل در برقراری ارتباط

معمولا نوزادان عادی و سالم، اجتماعی هستند و با سایر افراد ارتباط برقرا می‌کنند. این ارتباطات می‌تواند شامل: انگشت گرفتن، خندیدن، نگاه کردن به چهره افراد یا هرگونه رفتار معمول باشد. اما اکثر کودکان مبتلا به اوتیسم، از برقراری ارتباط با دیگران خودداری می‌کنند و اغلب موارد در حال گریه هستند. اینگونه کودکان معمولا با هم سن و سال‌های خود بازی نمی‌کنند و از برقراری ارتباط با دیگران خودداری می‌کنند.

اختلال در یادگیری

معمولا کودکان سالم، دوست دارند یاد بگیرند و حرف زدن را شروع کنند. آنها علاقه خاصی به ادا کردن کلمات دارند و نشان دادن اجسام و درک دنیای بزرگسالی را می‌پسندند. در مقابل، کودکان مبتلا به اوتیسم در مقابل یادگیری زبان بزرگترها و مهارتهای جدید، مقاومت می‌کنند. آنها دیرتر از کودکان سالم حرف زدن را یاد می‌گیرند. همچنین در آموختن مهارتهای دیگر از جمله اشاره به اجسام یا درک حالتهای مختلف ضعیف هستند.

کودکان مبتلا به این بیماری ممکن است فقط یک کلمه صحبت کنند یا در ادای صحیح کلمات دچار مشکل شوند. همچنین امکان دارد کلمات را با هم ترکیب ککند و به صورت بی معنی شروع به سخن گفتن کنند. آنها در درک زبان بدن، تن صدا و لحن گویش بزرگترها نیز مشکلاتی را تجربه می‌کنند. در مقایسه با کودکان سالم، ناتوانی ذهنی دارند و به نظر می‌رسد یادگیری، آنها را اذیت می‌کند.

رفتارهای تکراری

رفتارهای تکراری یا Repetitive Behaviors یکی دیگر از علائمی است که در افراد مبتلا به بیماری اوتیسم مشاهده می‌شود. اینگونه رفتارها شامل: دست زدن متدوال، پریدن تکراری، چرخاندن سر یا حرف زدن متداول باشد. معمولا کودکان مبتلا به اوتیسم، کارهای تکراری انجام می‌دهند. برخی از آنها ساعتها یک اسباب بازی را به یک شکل و روش بازی می‌کنند.

همچنین افرادی که به این بیماری مبتلا هستند دارای وسواس‌های زیادی در انجام امور هستند. اینگونه وسواس‌ها نیز می‌تواند از دلایل انجام تکراری کارها توسط کودکان اوتیسمی باشد.

پیشگیری از اوتیسم

همانطور که در مطالب بالا گفته شد، علت دقیقی برای بروز اوتیسم مشخص نشده است. بنابراین راه دقیقی برای پیشگیری صد درصدی از این بیماری نیز وجود ندارد. اما می‌توان با انجام برخی کارها، درصد احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش داد. این کارها عبارتند از:

دوری از سموم زیست محیطی:

یکی از عمده‌ترین علل این بیماری، قرار گرفتن در معرض سموم زیست محیطی است. بنابراین از خانم‌های باردار تقاضا می‌شود از این مواد دوری کنند. همچنین داروهای قوی و حساس را در دوران بارداری مصرف نکنید و حتما زیر نظر پزشک، نسخه دریافت کنید.

الکل مصرف نکنید:

مصرف الکل به ویژه در بارداری سبب بروز اختلالات زیادی در بدن مادر و جنین می‌شود. بنابراین جهت حفظ سلامتی خود و جنین، از مصرف الکل خودداری کنید.

حتماً بخوانید :   درمان ام اس
1/5 - (1 امتیاز)
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید