آرتروز

معرفی

اگرچه کلمه ” آرتروز ” یا آرتریت ، به معنای التهاب مشترک است اما این کلمه میتواند دامنه وسیعی از 200 بیماری و شرایط روماتیسمی – مفصلی را توصیف کند.بیماری هایی که مفصل و بافت های مفصلی و دیگر بافت های همبندی را تحت تاثیر قرار میدهند.

اگر احساس درد یا سفتی در بدن خود دارید یا در حال حرکت درد احساس میکنید ، احتمال دارد که آرتریت داشته باشید.بیشتر موارد باعث درد در ” مفاصل ” شما میشوند. مفصل ها ، اتصال هایی در بدن هستند که 2 استخوان را به هم متصل میکنند. مانند آرنج و یا زانو. در اثر آرتروز ، در گذشت زمان ، یک مفصل میتواند به شدت آسیب ببیند یا حتی تخریب شود.

در ادامه شما را با مقاله ای کامل از دکترنیم همراهی خواهیم کرد تا همه چیز از آرتریت را بدانید و به درمان یا پیشگیری از این بیماری بشتابید.

 

حتماً بخوانید :   نقرس

 

انواع آرتروز

در علم پزشکی ، حدود 200 نوع آرتریت مفصلی وجود دارد که به طور کلی به 7 گروه اصلی تقسیم بندی شده اند. این هفت گروه عبارتند از:

 • آرتروز التهابی
 • آرتروز انقباضی یا مکانیکی
 • درد اسکلتی عضلانی بافت نرم
 • کمر درد
 • بیماری بافت همبند
 • آرتروز عفونی
 • آرتروز متابولیک

شایع ترین نوع آن ، استئو آرتریت است که اغل زنان را مورد حمله قرار میدهد.

علائم آرتروز

همانگونه که در بالا ذکر شد ، این بیماری انواع مختلفی دارد. علائم انواع مختلف آرتروز نیز متفاوت است. در اینجا به بررسی علائم انواع مختلف این بیماری میپردازیم :

علائم استئو آرتریت

علائم این نوع از بیماری میتواند شامل درد مفاصل و سفتی پیشرونده باشد که به تدریج رشد کرده و پیش میرود. محدودیت حرکت ، التهاب و تورم مفاصل ، کاهش انعطاف پذیری مفاصل و صدای ساییده شدن مفاصل از دیگر علائم استئوآرتروز است.

علائم روماتیسم مفصلی

علائم روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید میتواند شامل : تورم دردناک، التهاب و سفتی در انگشتان دست، بازوها، پاها و مچ های مفاصل مفاصل در هر دو طرف بدن، بخصوص بیداری باشد..

علائم آرتریت عفونی

علائم آرتریت عفونی ممکن است شامل تب و لرز، التهاب مفصلی، حساسیت به لمس و درد شدید باشد که با جراحت یا عفونت در جاهای دیگر بدن همراه است.

علل آرتروز

علت یا علل انواع آرتروز مشخص نیست. با توجه به نوع و فرم بیماری ، میتواند علل آن متفاوت باشد. اما علل احتمالی بروز آن عبارت است از :

 • آسیب به مفصل – آرتروز فاسد کننده
 • سوخت و ساز غیر طبیعی – منجر به نقرس
 • وراثت – منجر به استئو آرتریت یا استئو آرتروز
 • عفونت – مانند آرتریت در بیماری لایم
 • اختلال در سیستم ایمنی – مانند بیماری لوپوس و روماتیسم مفصلی

اکثر انواع آرتروز ناشی از ترکیب عوامل بسیاری است که با یکدیگر همکاری می کنند. هرچند برخی از شرایط آرتریت هیچ علت مشخصی ندارند و ظهور آنها غیر قابل پیش بینی است.

بعضی از افراد ممکن است به علت آرایش ژنتیکی خودشان در ابتلا به آرتروز شانس بیشتری داشته باشند. عوامل اضافی مانند آسیب قبلی، عفونت، سیگار کشیدن و شغل های جسمی، می توانند با ژن های شخصی ارتباط برقرار کنند تا خطر ابتلا به آرتریت را افزایش دهند.

آیا رژیم غذایی از علل بروز آرتروز است؟

رژیم غذایی و تغذیه می تواند در مدیریت ارتروز و خطر آرتریت نقش داشته باشد. غذاهایی که التهاب را افزایش می دهند، به ویژه مواد غذایی مضر حیوانات و رژیم های غذایی که در آنها شکر تصفیه شده بالا هستند، می تواند آرتروز را تشدید کنند. به طور خلاصه، خوردن غذاهایی که موجب پاسخ سیستم ایمنی بدن می شود علائم آرتریت را تشدید می کند. برای مثال :

نقرس یک نوع از آرتروز است که با رژیم غذایی مرتبط است که به علت سطوح بالای اسید اوریک ایجاد می شود و می تواند منجر به رژِم غذایی با پورین بالا شود. به همین ترتیب، رژیم های غذایی حاوی مواد غذایی حاوی پورین بالا مانند غذاهای دریایی، شراب قرمز و گوشت می توانند باعث بروز نقرس گردند. با این وجود، سبزیجات و سایر غذاهای گیاهی که حاوی سطوح بالایی از پورین هستند سبب تشدید علائم نقرس نمی شوند.

حتماً بخوانید :   درمان آرتروز

عوامل خطر آرتروز

بر اساس تحقیقات ، برخی از عوامل ، خطر ابتلا به آرتریت را چند برابر میکنند. اگرچه برخی از این عوامل قابل تغییر هستند. این موارد عبارتند از :

سن

خطر ابتلا به انواع آرتریت با افزایش سن ، بیشتر میشود. پژوهش ها نشان داده است کسانی که سن بیشتری دارند ، نسب به افراد کم سن و سال ، خطر بیشتری را در ابتلا به آرتروز متحمل هستند.

جنسیت

در مطالعات انجام شده مشخص شد که زنان بیشتر از مردان به انواع آرتروز مبتلا میشوند. میزان ابتلا برای زنان 60 و برای مردان 40 درصد است. البته شایان ذکر است که نقرس در مردان بیشتر از زنان بروز میکند.

ژنتیک

ژن های خاص با خطر بیشتری از انواع خاصی از آرتریت همراه هستند، از جمله آرتریت روماتوئید (RA) یا روماتیسم مفصلی ، لوپوس اريتماتوز سیستمیک (SLE) و اسپوندیلیت انکیلوزین.

اضافه وزن و چاقی

وزن بیش از حد و چاقی مفرط ، می تواند به شروع و پیشرفت استئوآرتریت زانو کمک کند. این فاکتور ، از همانهایی است که قابل تغییر است و خود شما میتوانید تغییرش دهید.

آسیب و عفونت

آسیب به مفصل میتواند سبب بروز استئو آرتروز در همان مفصل شود. بسیاری از عوامل میکروبی میتوانند مفاصل را آلوده کرده و باعث ایجاد انواع اشکال آرتریت شوند.

شغل

شغل های خاصی که به زانو فشار وارد میکنند ، سبب بروز آرتروز میشوند. خم شدن زیاد روی زانو و فشار وارد کردن روی آن به دلیل درست ننشستن ، میتواند آرتریت را ظاهر کند.

پیشگیری از آرتروز

بیش از 100 نوع آرتروز و شرایط مرتبط وجود دارد و همه عوامل خطر، ویژگی های فردی، رفتارها و شرایطی که با این بیماری مرتبط هستند ، میتوانند فاکتور های برای افزایش خطر ابتلا باشند.

در بالا به ذکر عوامل خطر آرتروز پرداختیم. یک بار دیگر آن موارد بالا را بخوانید و سعی کنید آنهایی که قابل تغییر هستند را تغییر دهید. در زیر به بیان برخی از راههای پیشگیری از انواع آرتریت میپردازیم :

 • استئو آرتروز : وزن خود را متعادل کنید.
 • روماتیسم مفصلی : سیگار نکشید.
 • نقرس : انتخاب رژیم غذایی سالم ، کم الکل ، کم پورین و کم قند

در برخی موارد، جلوگیری از یک حادثه پیشین می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به آرتریت را کاهش دهد. اجتناب از صدمات ورزشي از طريق تجهيزات مناسب، آموزش مناسب و بازي امن میتواند با حفظ سلامت رباط متقاطع صلیبی ، از بروز استئوآرتروز جلوگیری کند.

در حال حاضر، به دلیل اینکه دانشمندان علل یا مکانیسم های این بیماری را به طور کامل نمی فهمند، پیشگیری واقعی، غیرممکن است. با این حال، امید واقعی وجود دارد که روزی برخی یا همه انواع آرتریت و شرایط مرتبط را از بین ببرند. پیشرفت ها ممکن است نزدیک تر از آن چیزی باشد که به نظر می رسد.

حتماً بخوانید :   روماتیسم

1/5 - (1 امتیاز)
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه دربارهٔ «آرتروز;

دیدگاهتان را بنویسید