راهنمای 0 تا 100 تزریق واکسن کرونا + آمار واکسیناسیون

واکسیناسیون کرونا مهمترین روش برای کنترل این بیماری است؛ البته همچنان باید راهکارهای پیشگیرانه مانند زدن ماسک، حفظ فاصله اجتماعی و ضدعفونی کردن دست‌ها را انجام داد. همه ما قبل از تزریق واکسن کرونا نیاز به کسب اطلاعات داریم تا به بهترین شکل ممکن واکسینه شویم. در این مقاله از دکتر نیم، ضمن معرفی انواع واکسن‌ها به تمامی سوالات شما پیرامون تزریق واکسن در شرایط خاص، بارداری و کودکان پاسخ داده‌ایم. همچنین آمار واکسیناسیون کرونا در ایران را به صورت آپدیت روزانه در قسمت پایین مشاهده می‌کنید.

دریافت کنندگان دوز اول64,378,545 نفر
دریافت کنندگان دوز دوم57,619,890 نفر
دریافت کنندگان دوز سوم27,155,443 نفر
مجموع دوز‌های تزریقی149,153,878 دوز

انواع واکسن کرونا

تاکنون 35 واکسن کرونا حداقل توسط یک کشور مورد تایید قرار گرفته‌اند. هر کدام از این واکسن‌ها مواد تشکیل دهنده و ساختار متفاوتی دارند؛ به همین دلیل میزان اثر بخشی و همچنین عوارض احتمالی آنها متفاوت است. در اینجا به ذکر انواع واکسن کرونا در ایران و همچنین میزان اثربخشی و سایر اطلاعات مربوط به هرکدام پرداخته‌ایم:

واکسن سینوفارم (Covilo)

واکسن سینوفارم (Sinopharm) - کشور سازنده و میزان اثربخشی
واکسن سینوفارم (Sinopharm) – کشور سازنده و میزان اثربخشی

این واکسن توسط کشور چین تولید شده و از نوع «ویروس غیر فعال» است. واکسن Sinopharm برای گروه سنی بالای 18 سال توصیه می‌شود. سینوفارم تا کنون توسط 90 کشور مورد تایید و بهره برداری قرار گرفته است؛ همچنین سازمان جهانی بهداشت، آن را در لیست استفاده اضطراری (EUL) قرار داده است.

میزان اثربخشی واکسن سینوفارم 79% برآورد شده است. میزان اثربخشی به طور مجموع در حیطه‌های علائم کرونا، بستری شدن و گروه‌های سنی برآورد می‌شود.

واکسن سینوفارم در دو دوز تزریق می‌شود؛ فاصله بین دو دوز واکسن سینوفارم 28 روز اعلام شده است.

واکسن برکت

واکسن برکت - کشور سازنده و میزان اثربخشی
واکسن برکت – کشور سازنده و میزان اثربخشی

کوو ایران برکت توسط گروه دارویی شفا فارمد تولید شده و مانند سینوفارم، از نوع «ویروس غیر فعال» است. این واکسن هنوز مورد تایید سازمان جهانی بهداشت واقع نشده است اما مجوز استفاده به صورت محلی در کشور از آن توسط سازمان غذا و داروی ایران در تاریخ ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ صادر شده است.

بر اساس آنالیز سازمان غذا و دارو، میزان اثربخشی واکسن برکت در حدود 84% برای جلوگیری از موارد بحرانی و 71% برای پیشگیری از بستری شدن است. فاصله بین دو دوز واکسن برکت نیز 28 روز است.

واکسن آسترازنکا (Vaxzevria)

واکسن آسترازنکا (Astrazeneca) - کشور سازنده و میزان اثربخشی
واکسن آسترازنکا (Astrazeneca) – کشور سازنده و میزان اثربخشی

این واکسن (یا واکسن وکسزوریا) با همکاری شرکت آسترازنکا و دانشگاه آکسفورد ساخته شده است و از نوع «مبتنی بر آدنوویروس» است. واکسن آسترازنکا ضمن تایید توسط سازمان جهانی بهداشت، تا کنون توسط 138 کشور مورد تایید و بهره برداری قرار گرفته است. شایان ذکر است این واکسن هنوز توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد تایید واقع نشده است.

در مورد میزان اثربخشی واکسن آسترازنکا، آمارها متفاوت است. تجزیه و تحلیل چهار مطالعه بزرگ نشان داد که اثربخشی کلی این واکسن 70.4% است. به گفته آسترازنکا، این واکسن 76% در علائم بیماری اثربخش است. فاصله بین دو دوز واکسن آسترازنکا 8 تا 12 هفته است.

واکسن اسپوتنیک وی

واکسن اسپوتنیک وی (Sputnik V) - کشور سازنده و میزان اثربخشی
واکسن اسپوتنیک وی (Sputnik V) – کشور سازنده و میزان اثربخشی

واکسن اسپوتنیک V توسط یک شرکت روسی تولید شده و از نوع «مبتنی بر آدنوویروس» است. این واکسن به صورت دو ویال آبی و قرمز تولید شده است؛ دوز اول ویال آبی و دوز دوم ویال قرمز رنگ تزریق می‌شود. اسپوتنیک وی تا کنون توسط 74 کشور مورد تایید و استفاده قرار گرفته است. شایان ذکر است که این واکسن هنوز توسط سازمان جهانی بهداشت تایید نشده است.

میزان اثربخشی واکسن اسپوتنیک وی 91.6% است و نشان از قدرتمند بودن آن در برابر COVID-19 دارد. اسپوتنیک V برای افراد 18 سال به بالا مناسب است؛ همچنین فاصله بین دو دوز واکسن اسپوتنیک وی 21 روز است.

واکسن کوواکسین (Covaxin)

واکسن کوواکسین (Covaxin) - کشور سازنده و میزان اثربخشی
واکسن کوواکسین (Covaxin) – کشور سازنده و میزان اثربخشی

کووکسین (واکسن بهارات) ساخته شده توسط شرکت هندی بهارات بیوتک است که از نوع «ویروس غیر فعال» می‌باشد. کوواکسین توسط سازمان جهانی بهداشت تایید شده و مجوز تزریق آن توسط سازمان غذا و داروی کشور نیز صادر شده است. این واکسن مناسب بزرگسالان 18 سال به بالا بوده و تا کنون توسط 14 کشور مورد تایید و استفاده قرار گرفته است.

میزان اثربخشی واکسن کوواکسین 81% است و جزو موارد مناسب برای پیشگیری از ابتلا به کروناویرس شدید است. همچنین فاصله بین دو دوز واکسن کوواکسین 28 روز است.

واکسن‌های دیگر

از میان واکسن‌های کرونا، تعداد محدودی در ایران وجود دارند. چندین واکسن کرونا دیگر نیز توسط شرکت‌های مختلف تولید شده‌اند که در کشور ما وجود ندارند اما دانستن اطلاعات راجع به هر کدام می‌تواند مفید باشد. مهمترین آنها:

 • واکسن فایزر: این واکسن محصول مشترک شرکت آلمانی بیو ان تک و آمریکا بوده و با «تکنولوژی mRNA»است. میزان اثر بخشی واکسن فایزر در پیشگیری از بستری شدن، 93% است[1]. همچنین فاصله بین دو دوز واکسن فایزر 21 روز اعلام شده است.
 • واکسن مدرنا: این واکسن آمریکایی با «تکنولوژی mRNA»ساخته شده است. میزان اثربخشی واکسن مدرنا 94.1% ارزیابی شده است[2]. فاصله بین دو دوز واکسن مدرنا نیز 8 هفته اعلام شده است.
 • واکسن نواواکس: این واکسن از نوع «پروتئین نوترکیب» است. میزان اثربخشی واکسن نواواکس 90% در برابر نوع خفیف، متوسط و شدید کروناویروس است. همچنین فاصله بین دو دوز واکسن نواواکس بین 3 تا 4 هفته است[3].
 • واکسن جانسون اند جانسون: فناوری این واکسن مشابه آسترازنکا بوده و «مبتنی بر آدنوویرس» است. میزان اثربخشی واکسن جانسون اند جانسون 66.3% و همینطور 85% در مقابل ابتلا به نوع شدید کرونا است[4].
 • واکسن سینوواک: سینوواک تولید شده توسط یک شرکت چینی است که از نوع «ویروس غیرفعال» است. میزان اثربخشی واکسن سینوواک 51% در مقابل بیماری علامت‌دار کرونا و 100% در برابر کرونای شدید است. فاصله بین دو دوز واکسن سینوواک هم 2 تا 4 هفته است[5].
 • واکسن اسپایکوژن: این واکسن حاصل همکاری مشترک ایران و استرالیا بوده و از نوع «پروتئین نوترکیب» است. این واکسن به عنوان دوز سوم می‌تواند 11 تا 25 برابر ایمنی بدن افراد را در مقابل COVID-19 افزایش دهد[6].
حتماً بخوانید :   0 تا 100 بیماری کرونا - علائم کرونا و پیشگیری از کرونا (اردیبهشت 1400)

انواع واکسن کرونا بر اساس مواد تشکیل دهنده

انواع واکسن کرونا بر اساس مواد تشکیل دهنده
انواع واکسن کرونا بر اساس مواد تشکیل دهنده

واکسن‌های کرونا ساختار متفاوتی داشته و هر کدام بر اساس تکنولوژی تولید و مواد تشکیل دهنده، عملکرد خاص خود را دارند. به طور کلی واکسن‌ها از نظر ساختار به این چند مورد تقسیم می‌شوند:

 • ویروس غیرفعال: این واکسن‌ها حاوی ویروس غیرفعال هستند؛ به گونه‌ای که فرد را بیمار نمی‌کنند اما موجب تولید پادتن در بدن او می‌شوند. سینوفارم، برکت، کوواکسین و سینوواک از این نوع هستند.
 • پروتئین نوترکیب: این واکسن‌ها بر اساس قطعات بی ضرر پروتئین ویروس را تقلید می‌کنند، تولید می‌شوند. واکسن‌های اسپایکوژن و نواواکس از این نوع هستند.
 • مبتنی بر آدنوویروس: این واکسن‌ها از نوعی ویروس غیر مرتبط و بی خطر ساخته می‌شوند که آدنوویروس نامیده می‌شوند. واکسن‌های آسترازنکا، جانسون اند جانسون و اسپوتینک وی از این نوع هستند.
 • تکنولوژی mRNA: این واکسن‌ها شامل بخشی از ماده ژنتیکی ویروس (RNA یا DNA) است که با رویکردی پیشرفته دستکاری شده‌اند تا بدن، پاسخ ایمنی مناسبی برای پروتئین‌های تولید شده ایجاد کند. واکسن‌های مدرنا و فایزر از این نوع هستند.

واکسن کرونا چند دوز است؟

واکسن‌های کرونا معمولاً دو دوز دارند که با فاصله مشخصی تزریق می‌شوند. پس از تزریق دوز دوم ممکن است نیاز به دوز اضافه یا دوز بوستر نیز باشد. تزریق دوز بوستر برای افزایش و به نوعی تمدید اثربخشی واکسن است.

چه کسانی به دوز اضافه واکسن کرونا نیاز دارند؟

دوز اضافی با دوز سوم یا بوستر متفاوت است. سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند، دوز اضافی واکسن کووید-۱۹ را دریافت کنند.

چه موقع دوز سوم واکسن را تزریق کنیم؟

زمان تزریق دوز بوستر بستگی به نوع واکسن انتخابی شما دارد اما به طور کلی، 4 تا 6 ماه بعد از تزریق دوز دوم، بدن شما به دوز سوم واکسن نیاز پیدا می‌کند. ممکن است میزان ایمنی در افراد مسن یا آنهایی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، سریع‌تر کاهش یابد؛ بنابراین تزریق دوز بوستر باید بر اساس نظر پزشک انجام گیرد.

کدام واکسن را برای تزریق دوز سوم انتخاب کنیم؟

انتخاب نوع واکسن برای دوز سوم بستگی به دوز‌های اول و دوم شما دارد. اگر دوز اول و دوم شما از واکسن‌های غیر فعال مانند سینوفارم یا برکت باشد، برای دوز سوم می‌توانید از همین واکسن‌ها استفاده کنید. همچنین اگر دوز اول و دوم را آسترازنکا تزریق کرده‌اید، می‌توانید دوز سوم را پاستو کووک یا آسترازنکا تزریق کنید.

آیا نیاز به تزریق دوز چهارم واکسن کرونا هست؟

با توجه به شیوع واریانت امیکرون، تزریق دوز چهارم برای گروه‌های حساس و پرخطر می‌تواند مهم باشد. شایان ذکر است دوز چهارم تنها 10 تا 30 درصد خطر عفونت را کاهش می‌دهد.

عوارض واکسن کرونا

عوارض واکسن کرونا
عوارض واکسن کرونا

هر کدام از واکسن‌های کرونا می‌توانند عوارض مختلفی ایجاد کنند؛ همچنین این عوارض به واکنش خاص بدن، موارد محیطی و سطح ایمنی بدن افراد نیز مرتبط است.

تزریق واکسن کرونا می‌تواند یک سری عوارض شایع داشته باشد که در محل تزریق اتفاق می‌افتند:

 • تورم (به اصطلاح باد کردن ناحیه تزریق)
 • دست درد یا بازو درد
 • کبودی یا قرمزی

ممکن است پس از تزریق، در کل بدن یک سری عوارض احساس شود که عبارتند از:

 • تب و لرز
 • خستگی
 • سردرد
 • درد عضلانی
 • حالت تهوع

آیا واکسن کرونا و ریزش مو با هم ارتباط دارند؟

این احتمال وجود دارد که واکسن‌های RNA کرونا مثل فایزر و مدرنا، با تحریک پاسخ ایمنی سلول‌های T باعث ایجاد طاسی منطقه‌ای یا ریزش مو شوند. منبع

آیا واکسن کرونا و سکته قلبی مرتبط هستند؟

ا کنون هیچ داده علمی و قابل استنادی مبنی بر اینکه تزریق واکسن کرونا باعث افزایش خطر حمله قلبی می‌شود، بدست نیامده است. با این حال یک تحقیق در این مورد انجام شده که نگرانی‌هایی را برانگیخته است. محققان در این مطالعه تست قلبی ضایعه ناپایدار پروتئین (PLUS) را بر روی 566 نفری که اخیراً دوز دوم یکی از واکسن‌های فایزر یا مدرنا را تزریق کرده بودند، انجام دادند.
این آزمایش قلبی می‌تواند با اندازه گیری 9 نشانگر در خون، خطر حمله قلبی را در 5 سال آینده پیش بینی کند. طی این مطالعه سه نشانگر از 9 نشانگر پس از واکسیناسیون افزایش یافته بودند. این یعنی افزایش 11 درصدی نسبت به قبل از واکسیناسیون.

عوارض نادر واکسن کرونا

عوارضی که واکسیناسیون کرونا در افراد ایجاد می‌کند، اکثراً محدود به همان مواردی است که در قسمت بالا ذکر کردیم. با این حال، برخی عوارض هستند که به صورت خیلی نادر در افراد اتفاق می‌افتند. مهم‌ترین آنها عبارتند از:

واکنش‌های آلرژیک

اغلب افرادی که آلرژی‌های مختلف از جمله حساسیت غذایی، حساسیت به پنی سیلین و… دارند را می‌توان واکسینه کرد. برای پیشگیری بیشتر، لازم است افرادی که تا کنون حداقل یک تجربه واکنش آلرژیک شدید مانند آنافیلاکسی داشته‌اند، قبل از واکسیناسیون با پزشک خود صحبت کنند. همچنین اگر پس از تزریق دوز اول واکسن، واکنش آلرژیک جدی داشته‌اید، از واکسن دیگری برای دوز دوم استفاده کنید.

حتماً بخوانید :   کرونای امیکرون چیست؟ - راهنمای جامع (آپدیت اردیبهشت 1401)

لخته شدن خون

مقایسه احتمال عوارض شدید واکسن آسترازنکا
مقایسه احتمال عوارض شدید واکسن آسترازنکا – منبع

یک مطالعه بر روی 46 میلیون بزرگسال بریتانیایی از دسامبر 2020 تا مارس 2021 منتشر شد که سوابق سلامت آنها را در مقایسه با افراد واکسینه نشده بررسی کرد. این 46 میلیون نفر، واکسن فایزر یا آسترازنکا تزریق کرده بودند.

طی این مطالعه مشخص شد که خطر ابتلا به ترومبوز وریدی داخل جمجمه‌ای (ICVT) در افراد زیر ۷۰ سالی که واکسن آسترازنکا تزریق کرده بودند، حدود یک تا سه مورد در هر 1 میلیون نفر است.

التهاب عضلات قلب

التهاب قلب (میوکاردیت) یکی دیگر از عوارض نادر واکسن کرونا است که در تعداد معدودی از افراد واکسینه شده، دیده شده است. علائمی که نشان می‌دهد پس از واکسیناسیون دچار مشکلات قلبی و میوکاردیت شده‌اید شامل موارد زیر هستند:

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • تپش قلب یا آریتمی قلب

واکسن کرونا و بارداری

واکسن کرونا و بارداری
واکسن کرونا و بارداری

اگر باردار هستید یا اخیراً باردار بوده‌اید، بیشتر از سایرین در معرض خطر کرونا هستید؛ البته باید توجه کنید که ابتلا به کرونا در دوران بارداری می‌تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد و سلامت جنین را هم تهدید کند. تزریق واکسن کرونا برای پیشگیری از ابتلا به کرونای شدید جزو بهترین راه‌هاست؛ اما آیا شرایط زن باردار با دیگر افراد متفاوت نیست؟ در اینجا تمام جوانب را بررسی کرده‌ایم:

آیا تزریق واکسن کرونا در دوران بارداری مجاز است؟

بله. از آنجایی که هیچ کدام از انواع واکسن کرونا ویروس زنده این بیماری را ندارند، عملاً افراد را مبتلا به کرونا ویروس نمی‌کنند. اگر شخص باردار دچار شرایط خاص نباشد، تزریق واکسن‌های تایید شده توسط سازمان جهانی بهداشت برای او مجاز خواهد بود. از بین واکسن‌های موجود در ایران، آسترازنکا و سینوفارم از سازمان جهانی بهداشت مجوز تزریق اضطراری EUL دریافت کرده‌اند.
یک مطالعه نشان می‌دهد نوزاد متولد شده از زنان بارداری که واکسن کووید-۱۹ دریافت می‌کنند، در خون بند ناف خود آنتی بادی‌هایی برای مقابله با ویروس کرونا دارد.

تزریق واکسن کرونا برای مادران شیرده مجاز است؟

بله. شواهدی از چند مطالعه نشان می‌دهد مادرانی که در دوران بارداری یا پیش از آن واکسینه شده‌اند، آنتی بادی‌هایی در شیر خود دارند که می‌تواند سیستم ایمنی بدن نوزاد را در برابر کرونا ویروس قدرتمند‌تر کند.

عوارض واکسن کرونا در بارداری چیست؟

به طور کلی، افرادی که در دوران بارداری اقدام به تزریق واکسن کرده‌اند در مقایسه با سایر افراد، عوارض متفاوتی را تجربه نکرده‌اند. به بیان دیگر، باردار بودن فردی که واکسینه می‌شود نقشی در ایجاد عوارض متفاوت‌تر از بقیه گروه‌ها ندارد.

آیا کرونا در بارداری می‌تواند تشدید شود؟

بله. سازمان جهانی بهداشت، زنان باردار را جزو گروه‌های حساس و آسیب پذیر در برابر کرونا قرار داده است. این بدان معناست که بیماری کرونا می‌تواند در دوران بارداری شدید شده و حتی بیشتر از حالت عادی به مادر و جنین صدمه بزند.

آیا می‌توانم دوز بوستر را در دوران بارداری دریافت کنم؟

بله. دریافت دوز سوم واکسن کرونا در دوران بارداری مانعی ندارد؛ البته حتماً باید تحت نظر پزشک باشد.

آیا قبل از اقدام به بارداری می‌توانم واکسینه شوم؟

بله. هیچگونه شواهدی مبنی بر تاثیر واکسن کرونا روی میزان و کیفیت باروری وجود ندارد. به بیان دیگر، شما و همسرتان می‌تواند قبل از اقدام به بارداری واکسینه شوید. از طرفی دیگر مطالعات نشان داده‌اند که نرخ باروری در کسانی که قبل از بارداری واکسن زده و نزده‌اند، یکسان است. یک جمله کلیدی:
«واکسیناسیون کرونا قبل، حین و بعد از بارداری مانعی ندارد؛ مگر اینکه شخص تحت شرایط خاص پزشکی باشد.»

واکسن کرونا برای کودکان

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که همه واکسن‌های کرونا برای رده سنی 5 تا 12 سال و یا 12 تا 18 سال مناسب نیستند و تنها چند واکسن وجود دارد که مجوز تزریق برای کودکان را دریافت کرده‌اند. همچنین تزریق واکسن اکثر واکسن‌ها برای رده سنی زیر 5 سال نیز مجاز نیست.

واکسن‌های مناسب کودکان

از بین واکسن‌های ساخته شده برای کرونا، تنها فایزر و مدرنا توانسته‌اند مجوز تزریق را دریافت کنند. تحقیقات بر روی واکسن‌های دیگر همچنان در جریان است ولی واکسن فایزر برای رده سنی 5 تا 18 سال و بیشتر، تزریق می‌شود؛ همچنین مدرنا نیز برای افراد بالای 12 سال قابل تزریق است. در ایران اما دو واکسن کرونا برای کودکان تاییدیه تزریق گرفته است:

 • پاستوکووک: پاستوکووک حاصل همکاری مشترک انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا است. دو دوز از این واکسن در کودکان ایمنی زایی تا 99 درصد دارد و جزو مناسب‌ترین واکسن‌ها برای رده سنی زیر 18 سال است.
 • سینوفارم: واکسن چینی سینوفارم نیز در کشورهای مختلفی برای کودکان تزریق می‌شود.

کودکان سینوفارم تزریق کنند یا پاستوکووک؟

اطلاعات مقایسه‌ای کافی مبنی بر برتری این واکسن‌ها نسبت به دیگری وجود ندارد. سینوفارم را کشورهای بیشتری برای کودکان تزریق می‌کنند؛ این در حالیست که به نظر می‌رسد ایمنی زایی پاستوکووک در کودکان بیشتر از سینوفارم باشد.

آیا کودکان نیاز به تزریق دوز سوم دارند؟

مطالعات زیادی نشان داده‌اند که ایمنی زایی واکسن کرونا در کودکان، چند برابر بزرگسالان است. از همین رو سازمان جهانی بهداشت تزریق دوز بوستر واکسن کرونا را برای کودکان پیشنهاد نکرده است.

حتماً بخوانید :   تفاوت علائم کرونا و سرماخوردگی چیست؟ - فرق کرونا با سرماخوردگی

سوالات متداول

تزریق واکسن کرونا برای پیشگیری از ابتلا به نوع شدید بیماری و همچنین خروج از پیک‌های انتقال، یک روش موثر است. بعد از گروه‌هایی که در اولویت تزریق واکسن قرار دارند، نوبت به تمام افراد جامعه می‌رسد. در این میان یک سری بایدها و نبایدها وجود دارد که رعایت آنها مهم است:

چه کسانی نباید واکسن کرونا بزنند؟

برخی افراد ممکن است تحت تاثیر شرایط خاص پزشکی، نتوانند واکسن کرونا دریافت کنند. مانند:
افرادی که سابقه واکنش آلرژیک شدید یا آنافیلاکسی نسبت به واکسن کرونا داشته‌اند.
افرادی که تب بالای 38.5 درجه در روز تزریق واکسن دارند.
افرادی که مبتلا به کرونا هستند و هنوز دوره بهبودی آنها طی نشده است. این افراد باید حداقل 4 هفته بعد از مثبت شدن تست PCR خود صبر کنند.
افرادی که مشغول به مصرف داروهای خاص هستند؛ داروهایی که ممکن است با واکسن در تداخل باشند.

آیا بعد از ابتلا به کرونا، لازم است واکسینه بشوم؟

بله. شواهدی وجود دارد که نشان از ایمنی شش ماهه در افرادی دارد که ابتلا به کرونا آنها توسط آزمایشگاه تایید شده است. البته توصیه می‌شود پس از اتمام دوره بهبودی و تحت نظر پزشک، واکسیناسیون کرونا انجام شود؛ زیرا سطح ایمنی که پس از ابتلا به کرونا در بدن افراد ایجاد می‌شود، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

ثبت نام واکسن کرونا چگونه است؟

برای دریافت نوبت تزریق لازم است وارد سامانه ثبت نام واکسیناسیون کرونا شده و با توجه به رده سنی مشخص شده در سربرگ سامانه، دکمه ورود/ثبت نام را بزنید. در صفحه باز شده اطلاعات هویتی خود را وارد کنید. پس از وارد کردن کد ارسالی از طریق پیامک در سامانه، می‌توانید نزدیک‌ترین محل واکسیناسیون را انتخاب و روز و ساعت تزریق را مشخص کنید.

چگونه کارت دیجیتال واکسن کرونا دریافت کنم؟

برای اینکار وارد سامانه درخواست کارت واکسن شده و اطلاعات هویتی و شماره موبایل خود را وارد کنید. در مرحله بعد لازم است کد تایید ارسالی به شماره‌تان را در باکس سامانه وارد کنید. در صفحه باز شده کارت واکسن دیجیتال شما قابل مشاهده و دریافت خواهد بود.

آیا داشتن عوارض نشانه اثربخشی واکسن است؟

اگر بعد از تزریق واکسن عوارض جانبی خاصی تجربه نکردید، تعجب نکنید! عوارض واکسن کرونا در بدن افراد مختلف، متفاوت است. ممکن است برخی از افراد اصلاً عوارضی را تجربه نکنید؛ این در حالیست که برخی دیگر دچار تب، خستگی، سردرد و… می‌شوند.

آیا بعد از تزریق واکسن ممکن است به کرونا مبتلا شوم؟

بله. این موضوع از دو جنبه قابل بررسی است. جنبه اول به ایمنی بدن بعد از تزریق واکسن مربوط می‌شود. به طور کلی ایمنی بدن 2 تا 4 هفته بعد از تزریق دوز دوم اتفاق می‌افتد؛ یعنی تا قبل از این دوره امکان مبتلا شدن شما وجود دارد. جنبه دوم اثربخشی واکسن‌هاست. تا کنون هیچ واکسنی اثربخشی و ایمنی زایی 100% نداشته است. این بدان معناست که حتی پس از واکسیناسیون کامل، باید اقدامات پیشگیرانه مانند زدن ماسک و حفظ فاصله اجتماعی را انجام دهید.

آیا تزریق واکسن منجر به مثبت شدن تست کرونا می‌شود؟

خیر. تست کرونا (PCR) بدن را از نظر وجود ویروس فعال بررسی می‌کند. بنابراین تزریق واکسن هیچ ربطی به مثبت شدن آزمایش کرونا ندارد.

آیا واکسن کرونا می‌تواند باعث اختلال در دوره قاعدگی شود؟

برخی گزارش‌ها از اختلال در دوره عادت ماهانه پس از تزریق واکسن کرونا خبر داده‌اند. این در حالی است که هنوز شواهد معتبری مبنی بر درست بودن این قضیه وجود ندارد.

آیا واکسن‌ها در برابر سویه امیکرون اثربخشی دارند؟

داده‌ها نشان می‌دهند که سویه اومیکرون با جهش‌های خود، مقاومت بسیار بیشتری در برابر آنتی بادی‌های ناشی از تزریق واکسن نشان می‌دهد. این بدان معناست که واکسن‌ها اثربخشی کمتری در مقابل این سویه دارند. در صورت تزریق دز بوستر واکسن، میزان ایمنی در برابر سویه امیکرون افزایش می‌یابد؛ البته پس از گذشت مدت زمانی، این سطح از ایمنی کمتر می‌شود. واکسن‌های فایزر، مدرنا و آسترازنکا ایمنی بیشتری نسبت به واکسن‌های سینوفارم، جانسون اند جانسون و اسپوتنیک ایجاد می‌کنند.

آیا می‌توانم با داشتن سرماخوردگی واکسینه شوم؟

اگر سرماخوردگی شما آنفلوآنزا یا کووید-۱۹ نباشد، بله. البته باید توجه کنید که تزریق واکسن کرونا می‌تواند باعث تشدید علائم سرماخوردگی شما مثل خستگی، سردرد، بدن درد و… شود. اگر قصد تزریق دوز اول را دارید، بهتر است تا بهبودی سرماخوردگی‌تان صبر کنید. در تزریق دوز دوم قضیه متفاوت است؛ زیرا برنامه ریزی زمانی انجام شده باید رعایت شود تا بیشترین تاثیر را از واکسن دریافت کنید.

آیا نوروبیون و واکسن کرونا تداخل دارند؟

خیر. از آنجایی که منبع غذایی ویروس کرونا، ویتامین نیست، این قضیه نادرست است. به همین دلیل تاکنون هیچ مطالعه علمی این قضیه را تایید نکرده است که نوروبیون یا ویتامین‌ها در تداخل با واکسن کرونا هستند.

آیا وارفارین و واکسن کرونا با هم تداخل دارند؟

به طور کلی خیر. البته قبل از تزریق واکسن، باید با پزشک خود و البته تزریق کننده در این مورد صحبت کنید؛ چرا که ممکن است مانند هر تزریق دیگری، خونریزی اتفاق بیفتد.

امتیاز دهید post
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید