کرونای امیکرون چیست؟ – راهنمای جامع (آپدیت اردیبهشت 1401)

در 21 نوامبر 2021 (۳۰ آبان ۱۴۰۰) سازمان جهانی بهداشت سویه جدید B.1.1.529 کروناویروس را به عنوان یک واریانت نگران کننده شناسایی و نام «امیکرون» را بر آن نهاد. شواهد ارائه شده حاکی از آن بود که این سویه با جهش‌های متعدد خود، می‌تواند رفتار متفاوتی نسبت به واریانت‌های قبلی داشته باشد. برای مثال ممکن بود قدرت انتقال اومیکرون بیشتر از سایر سویه‌ها باشد. در این مقاله از دکتر نیم به صورت جامع در مورد امیکرون و علائم آن، تاثیر واکسن‌ها بر روی این سویه، راهکارهای پیشگیرانه و درمانی و همچنین برخورد بدن کودکان با این سویه پرداخته‌ایم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید :

سویه امیکرون چیست؟

اومیکرون (Omicron) نام جدیدترین سویه ویروس کرونا است که چندی پیش از آفریقای جنوبی شروع و به سراسر جهان منتشر شد؛ به گونه‌ای که تنها در 10 هفته، 90 میلیون نفر را مبتلا کرد و این رقم از کل مبتلایان به کرونا در سال 2020 بیشتر بود. در این واریانت شاهد جهش‌های زیادی مخصوصاً در پروتئین اسپایک ویروس هستیم؛ این جهش‌ها بر روی قدرت انتقال ویروس تاثیر می‌گذارند.

امیکرون BA.2 چیست؟

انواع زیر سویه‌های امیکرون
انواع زیر سویه‌های امیکرون

سویه BA.2 نام زیرمجموعه‌ای از امیکرون است که در تاریخ 22 مارس 2022 (۲ فروردین ۱۴۰۱) از سوی سازمان جهانی بهداشت به عنوان غالب‌ترین گونه کرونا در جهان معرفی شد[1]. این سویه که «امیکرون پنهان یا مخفی» نیز شناخته می‌شود، در مقایسه با گونه قبلی BA.1 بین 30-50 درصد مسری‌تر است. اگر بخواهیم تعداد جهش‌های سویه BA.1 را با نوع BA.2 مقایسه کنیم:

سویه BA.1 در مقایسه با گونه ابتدایی کرونا که از ووهان چین منتشر شد، 60 جهش یافت که 32 جهش آن به طور خاص در پروتئین اسپایک ویروس رخ داد. سویه BA.2 اما در بسیاری از جهش‌ها مشابه BA.1 است با این تفاوت که 28 تغییر ژنتیکی منحصر به فرد دارد که 4 مورد از آنها در پروتئین اسپایک ویروس رخ داده است.

امیکرون xe چیست؟

اومیکرون Xe ترکیبی از BA.1 و BA.2 است که با عنوان «سویه نوترکیب» شناخته می‌شود. واریانت‌های ترکیبی زمانی به وجود می‌آیند که یک فرد همزمان دو یا چند واریانت ویروس مبتلا می‌شود. در این حالت ویژگی‌های ژنتیکی سویه‌ها با هم ترکیب شده و یک واریانت ترکیبی ساخته می‌شود؛ این سویه می‌تواند به افراد دیگر منتقل شود.

هنوز اطلاعات دقیقی درباره مسری‌تر بودن این سویه نسبت به BA.2 بدست نیامده است؛ البته سازمان جهانی بهداشت کرونا امیکرون Xe را 10 درصد مسری‌تر از واریانت BA.2 معرفی کرده است.

امیکرون با سایر سویه‌ها چه تفاوت‌هایی دارد؟

امیکرون در مقایسه با دلتا و سایر سویه‌های کرونا، قدرت سرایت بالاتری دارد؛ به گونه‌ای که مشخص شد، کرونای امیکرون نسبت به دلتا 6 تا 8 برابر مسری‌تر است. تفاوت کلیدی بعدی در شدت کمتر امیکرون نسبت به سویه‌های دیگر به خصوص دلتا است. امیکرون کمتر از دلتا باعث ایجاد بیماری شدید می‌شود.

حتماً بخوانید :   راهنمای 0 تا 100 تزریق واکسن کرونا + آمار واکسیناسیون

علائم امیکرون

علائم امیکرون
علائم امیکرون

اپلیکیشنی در بریتانیا با عنوان ZOE به هزاران کاربر این امکان را داد تا علائم خود را ثبت کنند. طبق تحقیقات انجام شده توسط این سرویس، اصلی‌ترین علائم کرونای امیکرون عبارتند از:

 • خستگی (خفیف تا شدید)
 • آبریزش بینی
 • سردرد
 • سرفه و عطسه
 • گلو درد

دوره نهفتگی امیکرون کوتاهتر از واریانت‌های قبلی و ویروس اصلی کووید-۱۹ است. پس از ابتلا به اومیکرون، کمتر از سه روز طول می‌کشد تا علائم ظاهر شوند و در این مدت امکان انتقال بیماری وجود دارد. مطالعه‌ای بر روی 60 هزار بریتانیایی نشان می‌دهد که مبتلایان به امیکرون حدود دو روز کمتر از مبتلایان به سویه دلتا کرونا علائم را تجربه می‌کنند.

علائم امیکرون BA.2 چیست؟

علائم در زیرسویه‌های امیکرون مثل BA.2 یا BA.1 هم پوشانی زیادی با یکدیگر دارند؛‌ البته شاید شدت آبریزش بینی و خستگی نسبت به BA.1، کمی بیشتر باشد.

تفاوت علائم امیکرون و سایر سویه‌های کرونا چیست؟

همانطور که گفته شد مهمترین تفاوت سویه امیکرون با دیگر واریانت‌های کرونا، توانایی انتقال بیشتر است. در مورد علائم اگر تفاوت‌هایی هم وجود داشته باشد، کوچک بوده یا مربوط به سایر عوامل مثل واکسیناسیون است. علاوه بر اینها، شواهد حاکی از آن است که از دست دادن حس چشایی و بویایی در افرادی که مبتلا به امیکرون شده‌اند، خفیف‌تر است.
تحقیقات نشان می‌دهد که 48% مبتلایان به سویه اصلی کرونا حس بویایی و 41 درصد حس چشایی خود را از دست داده‌اند. مطالعه‌ای در نروژ بر روی مبتلایان (واکسینه شده) به سویه امیکرون نشان داد که تنها 23 درصد از افراد حس چشایی و 12 درصد حس بویایی خود را از دست داده‌اند.

علائم امیکرون بعد از چند روز خوب میشود؟

به طور متوسط علائم امیکرون بعد از 5 روز از بین می‌روند و پس از آن، مبتلایان به بهبودی می‌رسند؛ البته ممکن است برخی افراد علائمی تجربه نکنند یا شدت آن بسیار کم باشد. برای برخی از افراد ممکن است 10 تا 15 روز طول بکشد تا علائم از بین برود. همچنین علائم شدید کرونا مانند سرفه‌های خشک، درد قفسه سینه یا تنگی نفس بین روزهای پنجم تا دهم ظاهر می‌شوند.

آیا علائم اومیکرون در واکسینه شده‌ها متفاوت است؟

علائم کرونا در افراد واکسینه نشده که به سویه دلتا یا ویروس اصلی کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند، علاوه بر علائم آنفولانزا ممکن است تنگی نفس و سرفه شدید را شامل شود.
افراد واکسینه شده اما معمولاً علائمی مانند یک سرماخوردگی شدید تجربه می‌کنند که شامل سردرد، فشار سینوسی، سرفه، آبریزش بینی و احتقان است. از آنجایی که علائم کرونا امیکرون نیز شبیه به دلتا و ویروس اصلی است، همین موضوع در مورد این سویه نیز صادق است.

آیا علائم گوارشی در امیکرون شدیدتر است؟

ویروس کرونا قابلیت تاثیر بر سلول‌های گوارشی بدن را دارد؛ به همین دلیل علائم گوارشی مثل اسهال، حالت تهوع و استفراغ را جزو علائم اصلی کرونا قرار می‌دهند. مبتلایان به سویه امیکرون ممکن است بیشتر از سایرین علائم گوارشی را گزارش کنند؛ شاید به این دلیل که از دست دادن حس بویایی و چشایی در امیکرون کمتر اتفاق می‌افتد و تمرکز مبتلایان روی علائم گوارشی بیشتر می‌شود.

آیا امیکرون خفیف‌تر از سایر سویه‌هاست؟

یک مطالعه نشان می‌دهد که شدت علائم امیکرون خفیف‌تر از سویه دلتا بوده و دستگاه تنفسی فوقانی را کمتر درگیر می‌کند؛ همچنین مبتلایان به امیکرون نیاز کمتر به بستری شدن دارند.
سویه‌های قبلی کرونا بافت ریه را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دادند؛ از این رو احتمال بروز پنومونی، ذات الریه و سایر مشکلات جدی بیشتر بود. امیکرون نیز بافت ریه را درگیر می‌کند اما بیشتر در راه هوایی فوقانی می‌ماند؛ به همین دلیل مبتلایان به این واریانت بیشتر از بقیه سرفه می‌کنند. سرفه‌های بیشتر می‌تواند یکی از دلایل اصلی انتقال سریع‌تر امیکرون باشد.

بعد از ابتلا به امیکرون

به طور کلی اگر واکسینه شده باشید، بعید است که به نوع شدید امیکرون دچار شوید؛ البته افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت، آسم، ضعف سیستم ایمنی، بیماری‌های قلبی، سرطان و… باشند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر علائم امیکرون دارید:

 • از حضور در مکان‌های عمومی پرهیز کنید.
 • خود را در اتاقی قرنطینه کرده و تمام وسایلی که پیش از این با آنها تماس داشته‌اید را ضدعفونی کنید.
 • استراحت کافی داشته باشید تا بدن فرصت مبارزه با ویروس را پیدا کند.
 • در صورتی که شاهد تشدید علائم هستید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • به طور منظم با استفاده از پالس اکسیمتر، میزان اکسیژن خون و ضربان قلب‌تان را اندازه بگیرید. اگر Sp O2 شما زیر 92% بود، به پزشک مراجعه کنید.
 • اقدامات لازم برای درمان امیکرون را انجام دهید.
حتماً بخوانید :   راه‌های انتقال کرونا ویروس - کرونا چگونه منتقل می‌شود؟

چگونه امیکرون را درمان کنیم؟

همانطور که می‌دانیم، بیماری کرونا درمان‌پذیر نیست و باید سیستم ایمنی آن را از بین ببرد؛ با این حال برخی اقدامات برای درمان خانگی کرونای امیکرون وجود دارند که منجر به افزایش قدرت سیستم ایمنی می‌شوند:
مصرف مایعات کافی: هیدراته ماندن علاوه بر بهبود عملکردهای بدن در مقابله با کروناویروس، به پیشگیری از مشکلات کلیوی نیز کمک می‌کند.
وعده‌های غذایی سبک و زیاد: سعی کنید حجم هر وعده غذایی را کاهش داده و در عوض تعداد آنها را افزایش دهید.
نور خورشید و هوای تازه: برای سلامت جسم و آرامش روان، قرارگرفتن در معرض نور خورشید و تنفس هوای تازه مفید است.
غرغره آب نمک: اگر گلو درد یا خارش گلو دارید، مقدار کمی (یک قاشق چایخوری) نمک را در یک لیوان آب حل کرده و به مدت چند دقیقه غرغره کنید.

امیکرون تا چند روز واگیردار است؟

بیشترین قدرت سرایت بیماری یک تا دو روز قبل از ظهور علائم و تا سه روز بعد از آن وجود دارد. پس از این مدت زمان، قدرت سرایت کرونای امیکرون کاهش می‌یابد. CDC پیشنهاد می‌کند که مبتلایان به امیکرون 5 روز در قرنطینه باشند و پس از آن (اگر فرد بدون علامت بود) با رعایت کامل موارد پیشگیرانه مانند زدن ماسک و حفظ فاصله اجتماعی تا پنج روز دیگر، در محیط حاضر شوند. البته بسیاری از متخصصان عقیده دارند که تا ده روز پس از مثبت شدن تست امیکرون، افراد بهتر است خود را قرنطینه کنند.

داروهای مناسب برای امیکرون کدامند؟

تا کنون هیچ قرص یا دارویی برای درمان کرونا تولید نشده است. این در حالیست که برای کاهش احتمال بستری شدن یا تخفیف علائم امیکرون، یک سری داروها مفید هستند:
پاکسلوید (Paxlovid) : معروف به قرص ضد کرونای فایزر است که می‌تواند تا 89 درصد از بستری شدن بیمار مبتلا به امیکرون پیشگیری کند.
رمد سیویر (Rmdesivir) : داده‌ها نشان می‌دهند مصرف رمدسیویر در دوره‌های کوتاه مدت سه روزه، احتمال بستری شدن و مرگ به دلیل COVID-19 را کاهش داده است.
مولنوپیراویر (Molnupiravir) : این دارو برای مقابله با آنفلوآنزا ساخته شده است اما تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف آن باعث پیشگیری از بستری شدن و مرگ در افراد مبتلا به کرونا می‌شود.
پاراستامول (استامینوفن) : این دارو برای کاهش شدت علائم تجویز می‌شود. شما می‌توانید حداکثر 8 قرص پاراستامول را در 24 ساعت مصرف کنید.
توجه! موارد معرفی شده ممکن است با یک سری داروها، تداخل داشته باشند؛ بنابراین قبل از مصرف حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

واکسن کرونا و امیکرون

آنتی بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که با تحریک واکسن یا ابتلای قبلی به ویروس توسط بدن تولید می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهند که اثربخشی آنتی بادی‌ها در برابر امیکرون 20 برابر کمتر است. موثر هستند. به دلیل جهش‌های زیادی که این واریانت نسبت به سویه‌های قبلی داشته، به نظر می‌رسد اثربخشی واکسن‌ها نیز در برابر آن کمتر شده است اما هنوز هم واکسیناسیون کرونا توصیه می‌شود.

میزان اثربخشی واکسن کرونا بر روی امیکرون
میزان اثربخشی واکسن کرونا بر روی امیکرون

تاثیر واکسن‌ها بر روی امیکرون چقدر است؟

به طور متوسط، با تزریق دو دوز واکسن کرونا، حدود 25% کمتر به امیکرون مبتلا می‌شوید؛ همچنین احتمال نیاز به بستری شدن و ابتلا به بیماری شدید کرونا در افراد واکسینه شده حدود 55% است. تزریق دوز سوم تا 50 درصد محافظت در برابر ابتلا به امیکرون ایجاد می‌کند؛ همچنین میزان پیشگیری از نیاز به بستری شدن در صورت تزریق سه دوز واکسن به 80 تا 90 درصد می‌رسد[2].
یک مطالعه دیگر در مورد تاثیر واکسن‌های mRNA بر روی سویه امیکرون نشان می‌دهد که دو دوز از این واکسن‌ها 79% در برابر موارد شدید ابتلا اثربخشی دارد. همچنین تزریق دوز سوم می‌تواند تا 94% محافظت در برابر نوع شدید بیماری ایجاد کند.

حتماً بخوانید :   کرونا در کودکان - علائم، پیشگیری، درمان (اردیبهشت 1401)

آیا واکسن مخصوص امیکرون وجود دارد؟

شرکت‌های تولید کننده واکسن کرونا در حال مطالعه بر روی کارایی و اثربخشی محصولات خود مقابل سویه امیکرون هستند. گروه دارویی برکت خبر از تولید واکسن مخصوص امیکرون با بازدارندگی و اثربخشی زیاد داده است. همچنین مدرنا گزارش داده که فاز دوم تحقیقات روی واکسن ضد امیکرون در حال انجام است. با تمامی اینها، پیگیری روند فعلی واکسیناسیون و تزریق به موقع دوزهای بوستر و یادآور، بهترین استراتژی برای مقابله با امیکرون است.

امیکرون و کودکان

امیکرون خیلی زود به واریانت غالب ویروس کرونا در جهان تبدیل شد و افراد زیادی را مبتلا کرد. اگرچه کودکان بسیار کمتر به COVID-19 دچار می‌شوند اما به هر حال بخشی از این مبتلایان، کودکان هستند.

آیا امیکرون در کودکان باعث بیماری شدید می‌شود؟

مطالعه‌ای در 1 آوریل 2022 (۱۲ فروردین ۱۴۰۱) منتشر شد که خطر سویه دلتا را نسبت به امیکرون در کودکان زیر 4 سال بررسی کرد. در این مطالعه 1.8% از کودکان مبتلا به امیکرون در بیمارستان بستری شده بودند؛ این میزان در کودکان مبتلا به دلتا 3.3% بود. این اولین مطالعه برای مقایسه امیکرون و دلتا در کودکان از نظر بیماری‌زایی شدید بود[3].

آیا امیکرون می‌تواند باعث خروسک در کودکان شود؟

چند مطالعه نشان می‌دهند که امیکرون می‌تواند باعث ایجاد خروسک در کودکان و خردسالان شود. خروسک یا کروپ یک بیماری شایع تنفسی است که در نتیجه التهاب و تورم جعبه صوتی حنجره، نای و لوله‌های برونش رخ می‌دهد. ویروس‌های سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کووید-۱۹ می‌توانند باعث ایجاد خروسک در کودکان بشوند[4].

چگونه از امیکرون در کودکان پیشگیری کنیم؟

واکسیناسیون کودکان 5 سال به بالا از مهمترین اقدامات پیشگیرانه‌ای است که باید انجام گیرد. همچنین به عنوان نزدیکان کودک، حتماً خودتان واکسینه شده باشید.
زدن ماسک برای کودکان دو سال به بالایی که منع پزشکی ندارند، در محیط‌های پرخطر بسیار اهمیت دارد.
قبل از شرکت در مهمانی‌ها، از سلامت تمامی اعضای حاضر مطمئن شوید.
فاصله گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت دست‌ها را به کودک خود آموزش دهید.

سوالات متداول

آیا امیکرون به گونه‌ای متفاوت منتقل می‌شود؟

امیکرون یک سویه از ویروس کروناست؛ بنابراین ماهیت آن COVID-19 است و از طریق دستگاه تنفسی وارد بدن انسان می‌شود. تمامی واریانت‌های کرونا ویروس از طریق تنفس ذرات ویروسی معلق در هوا (آئروسل‌ها) یا ورود آنها از طریق مخاط به بدن منتقل می‌شوند.

آیا امیکرون برای زنان باردار خطرناک‌تر است؟

تا کنون هیچگونه شواهدی مبنی بر پرخطر بودن سویه امیکرون نسبت به سایر واریانت‌ها برای زنان باردار بدست نیامده است. البته سازمان جهانی بهداشت، زنان باردار را در دسته بندی گروه حساس و پر خطر نسبت به کرونا ویروس قرار داده است؛ آنها نسبت به سایر افراد در مقابل ابتلا به کووید-۱۹ حساس‌تر هستند.

آیا امیکرون خطرناک‌تر از آنفولانزای فصلی است؟

تحقیقات نشان می‌دهند که امیکرون 40% کشنده‌تر از آنفولانزای فصلی است. این در حالیست که بیماری مبتلایان به امیکرون بسیار خفیف‌تر از مبتلایان به سویه دلتا است.

5/5 - (1 امتیاز)
این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید